Po piątkowym samorozwiązaniu Sejmu politycy gorączkowo przygotowują listy wyborcze. Trwają ostatnie werbunki, uzgodnienia i układanie strategii. Kto, z kim i gdzie się zmierzy? - spekulują media.
Za pole najważniejszej batalii powszechnie uznano Warszawę. Tu na czele list wyborczych znajdą się najważniejsze osoby poszczególnych partii. Listę PiS otworzy premier Jarosław Kaczyński. W szranki z nim chce stanąć lider PO Donald Tusk, który specjalnie rezygnuje ze startu na rodzinnym Pomorzu, by zmierzyć się z szefem rządu i jednocześnie szefem partii rządzącej. Tusk cieszy się w stolicy dużym poparciem i niewykluczone, że pokona Kaczyńskiego. Mocnym wsparciem listy PiS mają być w wyborach także obecna szefowa resortu pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Karol Karski. Listę LiD otworzy Ryszard Kalisz albo Marek Borowski - za tym pierwszym upiera się SLD, ten drugi straszy wyjściem z LiD w razie nieotrzymania pierwszej pozycji. Na wysokie miejsce na stołecznej liście LiD może liczyć także popularna posłanka Katarzyna Piekarska. Nadal nie wiadomo, kto otworzy warszawską listę Ligi Polskich Rodzin. Dwa lata temu pierwszy na liście był Roman Giertych. Zdobył 35812 głosów. Z racji tego, że w stolicy by otrzymać mandat poselski potrzebnych było relatywnie więcej głosów niż w innych regionach kraju, niewiele brakowało a Giertych nie znalazłby się w Sejmie.
W okręgach podwarszawskich wystartują: z listy PiS Ludwik Dorn, z listy PO Bronisław Komorowski, a z listy LiD - forsowany przez Marka Borowskiego - Marek Balicki.
Bój o Leszka Piotrowskiego
Ciekawie będzie w Katowicach. Zmierzą się tam Andrzej Sośnierz, który w poprzednich wyborach wygrał w tym okręgu, startując wtedy z listy PO, by potem trafić do PiS-u. Z listy tej partii wystartuje także obecny szef resortu transportu Jerzy Polaczek. Tę samą partię będzie reprezentować flagowa postać rządu, minister zdrowia Zbigniew Religa. Platforma Obywatelska do startu ze swojej listy namówiła Kazimierza Kutza. Ponadto z ramienia tej partii wystartuje też wnuk generała Jerzego Ziętka, który może przekonać do siebie przywiązanych do tradycji Ślązaków - wciąż pamięta się tam, że gen. Ziętek wielce im się przysłużył jako wojewoda katowicki w czasach PRL. Platforma kusi jeszcze byłego premiera Jerzego Buzka i byłego ministra gospodarki Janusza Steinhoffa - podaje "Wprost". Listę LiD w Katowicach ma otworzyć Andrzej Celiński.
Partie wiedzą, że znane nazwisko na liście działa jak magnes - i stąd zabiegi o popularne postaci. Przykładem może być Leszek Piotrowski. "Pełnomocnik rodziny Barbary Blidy w śledztwie dotyczącym jej samobójstwa znajdzie się na liście PO" - pisze "Gazeta Wyborcza". "Mecenas Leszek Piotrowski, a w przeszłości wiceminister sprawiedliwości w rządzie Hanny Suchockiej, wystartuje z listy PSL. Odrzucił ofertę PO, bo program ludowców uznał za 'bardziej konkretny" - podaje dziennik.pl.
Zyta Gilowska nr 1 w Poznaniu?
Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, może wystartować z pierwszego miejsca na listach PiS w Poznaniu - podaje TVN24. Gilowska pochodzi spod Lublina, do ostatniego Sejmu nie kandydowała po konflikcie z władzami swej ówczesnej partii - PO. Już po wyborach weszła do rządu PiS.
Poznańska PO wciąż wierzy, że z jej listy wystartuje w tym okręgu Kazimierz Marcinkiewicz. Dotychczasowy lider wielkopolskiego oddziału partii Waldy Dzikowski oskarżony jest o korupcję. Choć Dzikowskiego chroni immunitet, jego notowania w regionie wyraźnie spadły.
Zamieszanie na lewicy w Łodzi
Wiadomo już, że w Łodzi z pierwszego miejsca wystartuje Wojciech Olejniczak, a nie Leszek Miller. Liderzy LiD uznali, że rywalizacja między Olejniczakiem a Millerem byłaby niekorzystna dla centrolewicowej koalicji i podjęli decyzję o niewystawieniu byłego premiera.
Jarosław Jagiełło, szef łódzkiego PiS twierdzi, że chciałby, aby liderką tamtejszej listy była Janina Goss, jedna z najbardziej zagadkowych, ale zarazem wpływowych osób w PiS, obecnie szefowa rady nadzorczej TVP. Oficjalnie jest przyjmującą składki skarbniczką, jednak mówi się, że od wielu lat jest jedną z najbardziej zaufanych osób Jarosława Kaczyńskiego i ma wpływ na wygląd list wyborczych. A listy z kandydatami muszą do środy trafić do Warszawy.
Toruń: kandydat ojca dyrektora
Z listy PO w okręgu toruńskim wystartuje Antoni Mężydło, który jeszcze dwa lata temu kandydował w tym samym okręgu z ramienia PiS. Jego główną kontrkandydatką będzie Anna Sobecka - była nauczycielka i spikerka Radia Maryja. Dziennikarze oceniają, że to kandydatka o. Rydzyka.
Pomorski PiS stawia na Gwiazdę
Jacek Kurski zapowiada niepodzielne zwycięstwo w okręgu gdańskim. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości wystartują tam dotychczasowi posłowie Tadeusz Cymański, Andrzej Liss i sam Kurski. Nowe postacie to Andrzej Gwiazda - współzałożyciel "Solidarności", od dawna skonfliktowany z Lechem Wałęsą, Piotr Karczewski, były wojewoda Piotr Ołowski i Andrzej Jaworski, prezes Stoczni Gdańsk. Z okręgu gdyńsko-słupskiego wystartuje oczywiście Jolanta Szczypińska. Zaskoczeniem jest tutaj osoba wojewody pomorskiego Piotra Karczewskiego. PiS zastanawia się także nad wystawieniem minister spraw zagranicznych Anny Fotygi. Jednak mówi się także, że szefowa MSZ może trafić do Kancelarii Prezydenta. PiS więc stara się także o bardzo popularnego na Pomorzu Macieja Płażyńskiego.
Po decyzji Donalda Tuska, by startować do parlamentu w Warszawie, Platforma Obywatelska na Pomorzu zaczęła się zastanawiać nad jakimś silnym nazwiskiem. Mówi się o marszałku Senatu Bogdanie Borusewiczu, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Poza tym sięgnięto też do drugiego szeregu - na liście pojawi się Marek Biernacki i Sławomir Nowak. Na Pomorzu z ramienia Platformy Obywatelskiej wystartuje te ponownie syn byłego prezydenta, Jarosław Wałęsa.
Samoobrona z kolei stawia na sprawdzone nazwiska - o fotel w Sejmie starać się będzie Danuta Hojarska, która sławę zyskała m.in. dzięki parodii jej osoby w programie Szymona Majewskiego w TVN. Drugim motorem list partii Leppera ma być Lech Woszczerowicz, którego nazwisko pojawia się w kontekście afery przeciekowej.
Z okręgu gdyńskiego wystartuje posłanka Jolanta Senyszyn z listy LiD.
Kraków - minister kontra niedoszły premier
Gorąco będzie także w Krakowie, gdzie o głosy wyborców będą walczyć ważni politycy dwóch czołowych partii: z ramienia PiS Zbigniew Ziobro, z kolei z listy PO - Jan Rokita. Postaci bardzo barwne, dlatego należy się spodziewać także zaciętej walki w kampanii. Dwa lata temu Jan Rokita reklamował się na plakatach wyborczych jako "premier z Krakowa". Skończyło się jednak na zwycięstwie PiS, w tym lidera tej partii w tym mieście, Zbigniewa Ziobry. Późniejszy minister sprawiedliwości zgromadził grubo ponad 100 tysięcy głosów.
Szczecin - PiS kontra LiD
W stolicy Pomorza Zachodniego ynane nazwiska pojawią się na liście PiS i LiD. Partię rządzącą będzie reprezentował Joachim Brudziński. Jednak, jak podaje "Wprost", partia Kaczyńskiego chowa w rękawie asa. Ma nim być były minister rolnictwa, Artur Balazs. Miałby on przyciągać do PO dawnych działaczy SKL, którzy dziś zasiadają w innych partiach.
Lewicę będzie w Szczecinie prowadził Grzegorz Napieralski. Nie wiadomo jaka będzie przyszłość Jacka Piechoty. W Sejmie zasiadał on nieprzerwanie od 1986 roku, przez lata zdobywając najwięcej głosów w swym okręgu. Przed rokiem przegrał jednak batalię o prezydenturę Szczecina z kandydatem popieranym przez PO, a niedawno mówił o zamiarze wycofania się z polityki. Założył nawet firmę konsultingową.
PO stawia z kolei na lokalnych działaczy, doskonale rozpoznawalnych dla mieszkańców regionu. "Wprost" podaje jednak, że gwiazdą list Platformy w tym mieście ma być Longin Komołowski, minister pracy w rządzie Jerzego Buzka.
Listę Samoobrony w okręgu koszalińskim najpewniej otworzy Andrzej Lepper. Ale kto oprócz niego wystartuje z Pomorza Zachodniego - tego jeszcze do końca nie wiadomo. LPR z kolei chce postawić na byłego ministra gospodarki morskiej Rafała Wiecheckiego.
Świętokrzyskie - Włoszczowa kontra reszta
Przemysław Gosiewski będzie lokomotywą kampanii wyborczej PiS w świętokrzyskiem. Zmierzy się z nim Konstanty Miodowicz i wicemarszałek województwa Zdzisław Wrzałka, obaj z PO.
Z ramienia Samoobrony o ponowny wybór będzie się starać posłanka Małgorzata Olejnik, a LPR będzie reprezentował Radosław Parda - lider Ligi, tyle że z Wrocławia.
Źródło: "Gazeta Wyborcza", "Dziennik", RMF FM