Podwójne standardy Ziobry w sprawie delegalizacji. Wraca sprawa ONR

[object Object]
Zbigniew Ziobro osobiście przeanalizuje wniosek Hanny Gronkiewicz-Waltz o delegalizację ONRtvn24
wideo 2/18

Nie oceniał treści wniosku o delegalizację Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Zlecił to prokuraturze. Tymczasem w sprawie wniosku o zdelegalizowanie Obozu Narodowo-Radykalnego zamierza "zapoznać się z argumentami" i "zająć stanowisko". Dwie podobne sprawy, dwa różne zachowania Zbigniewa Ziobry - ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Gdy wykluczony ze stanu duchownego działacz narodowy Jacek Międlar domagał się delegalizacji Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich, jego wniosek złożony 19 grudnia 2016 roku Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało prokuraturze po dziesięciu dniach roboczych - 3 stycznia 2017 roku. Gdy prezydent Warszawy wystosowała wniosek o zdelegalizowanie Obozu Narodowo-Radykalnego, Zbigniew Ziobro pół roku później oświadczył, że ma zamiar zapoznać się ze złożoną w tej sprawie dokumentacją.

Transparenty i kontrowersyjne hasła

Hanna Gronkiewicz-Waltz wnioskowała do szefa resortu o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego w maju ubiegłego roku. Twierdzi, że nie otrzymała odpowiedzi, co dzieje się z jej wnioskiem. Dziś - po blisko pół roku - Zbigniew Ziobro mówi, że "nie będzie niczego przesądzał, jakie będzie [jego] stanowisko w tej sprawie".

Sprawa delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego wróciła po ostatnim marszu narodowców, jaki odbył się w Święto Niepodległości 11 listopada. Imprezę organizowało stowarzyszenie "Marsz Niepodległości", które - jak ogłasza - skupia w swoich szeregach działaczy Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego.

Na tegorocznym marszu, oprócz haseł o treści narodowej, niepodległościowej i religijnej, pojawiły się rasistowskie transparenty, na których wypisano hasła, takie jak: "Europa będzie biała albo bezludna", "All Different. All White" (ang. "Wszyscy różni. Wszyscy biali"), "Europa będzie biała albo bezludna". Kontrowersje wywołała wypowiedź rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej, który głosił słuszność idei "separacji rasowej" i przekonywał, że osoby o czarnym kolorze skóry nie mogą być Polakami.

Pismo ponaglające

W przeddzień marszu narodowców prezydent Warszawy Hanna-Gronkiewicz-Waltz skierowała pismo do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, w którym przypomniała, że pół roku wcześniej wysłała do niego wniosek o podjęcie działań w celu delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego. Pytała w nim szefa resortu i prokuratora generalnego, "czy podjął jakiekolwiek działania z tym związane".

Zgodnie z polskim prawem stowarzyszenie (a taką formę prawną ma ONR) może rozwiązać sąd na wniosek organu nadzoru (starosty) lub prokuratury. W piśmie z maja prezydent Warszawy zauważa, że na marszu 29 kwietnia z okazji rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego były wznoszone rasistowskie hasła. Przypomina, że organizacja ta odwołuje się do przedwojennego ONR, który zostal uznany przez władze II RP za nielegalny. Argumentuje jednocześnie, że na niektórych działaczach ONR ciążą prawomocne wyroki za propagowanie ustroju faszystowskiego i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym, jest to więc jednoznaczny dowód na to, że organizacja ta łamie prawo.

Minister "zapozna się z argumentami"

Na konferencji prasowej w środę 15 listopada Zbigniew Ziobro dał do zrozumienia, że pismo od prezydent Warszawy do niego nie wpłynęło. - Jeżeli to pismo wpłynie, nadamy mu bieg - oświadczył.

Ziobro uzależnił dalsze losy wniosku prezydent Warszawy od tego, co się w nim znajduje.

- Zapoznam się z argumentami i wtedy zajmę wobec niego stanowisko, więc chciałbym działać profesjonalnie, nie będę niczego przesądzał, jakie będzie moje stanowisko w tej sprawie - powiedział.

Zbigniew Ziobro o wniosku w sprawie delegalizacji ONR
Zbigniew Ziobro o wniosku w sprawie delegalizacji ONRtvn24

W podobnej sprawie sprzed jedenastu miesięcy Ministerstwo Sprawiedliwości zachowało się jednak inaczej. Wniosek o delegalizację Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych został przekazany do prokuratury, bo Ministerstwo uznało, że nie jest właściwe do jego rozpatrywania. Właściwa zdaniem resortu była tu prokuratura.

"Zgodnie z wymogami przepisów administracyjnych [wniosek od Jacka Międlara] został przekazany do Prokuratury Krajowej" - wyjaśniał 19 stycznia br. Wydział Komunikacji Społecznej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Automatyzm takiego działania uzasadniał wtedy ówczesny rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"Nie ma znaczenia charakter organizacji"

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, gdy pytaliśmy go w styczniu, czy resort będzie przekazywać do prokuratury ewentualne przyszłe wnioski o delegalizację stowarzyszeń odmiennych ideowo od Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich, odpowiedział, że w ministerstwie wszystkie wnioski są traktowane według tych samych standardów.

- Tak, to jest zasada, w której nie ma znaczenia charakter działania danej organizacji - zapewniał wówczas Kaleta. - Ministerstwo Sprawiedliwości nie jest właściwe do rozpatrywania wniosków o rozwiązanie stowarzyszeń. Właściwa jest prokuratura. I zgodnie z przepisami przekazujemy wnioski do organów właściwych.

Tymczasem minister Ziobro zdecydował się sam zająć stanowisko i ocenić złożony przez prezydent Warszawy wniosek o wszczęcie działań na rzecz delegalizacji ONR. Podjął również publiczną polemikę z wnioskodawczynią. Zarzucił Gronkiewicz-Waltz bierność, gdy w czasie manifestacji na ulicach Warszawy organizacje lewicowe i anarchistyczne dopuszczały się - zdaniem Ziobry - łamania prawa.

Zbigniew Ziobro o wniosku Hanny Gronkiewicz-Waltz o delegalizację ONR
Zbigniew Ziobro o wniosku Hanny Gronkiewicz-Waltz o delegalizację ONRtvn24

- Minister stosuje podwójne standardy - komentował słowa szefa resortu Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich. - Zresztą nie od dzisiaj widać, że skrajna prawica ma rozpostarty nad sobą parasol ochronny obecnej władzy. I nikt już się z tym nie kryje - ocenił.

Prokuratura nie odpowiedziała nam na pytanie, jaki był proceduralny finał wniosku złożonego przez byłego duchownego Jacka Międlara. Od Konrada Dulkowskiego dowiedzieliśmy się, że żadne czynności procesowe w sprawie delegalizacji nie zostały w Ośrodku przeprowadzone.

Podwójna funkcja - ministra i prokuratora

Analizując dokumenty w obu sprawach - OMZRiK oraz ONR - można wysnuć wniosek, że tak różne podejście Zbigniewa Ziobry dwóch spraw wynika z faktu, że pełni on podwójną rolę - jest jednocześnie ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Takie łączenie stanowisk krytykuje opozycja, ale w obecnym stanie prawnym minister sprawiedliwości i najważniejszy prokurator w kraju to jedna osoba.

Prawo nie daje ministrowi sprawiedliwości bezpośredniego wpływu na postępowanie delegalizacyjne stowarzyszeń łamiących prawo, ale prokuratura, na czele której stoi prokurator generalny, pełni w tej procedurze kluczową rolę. Jej zadaniem jest zebranie dowodów na łamanie prawa przez stowarzyszenie i przedstawienie ich sądowi.

Jacek Międlar żądał delegalizacji Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Hanna Gronkiewicz-Waltz swój majowy wniosek o delegalizację ONR skierowała do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Listopadowe ponaglenie zaadresowała do ministra i prokuratora naraz.

Prezydent Krakowa "nie ma podstaw"

Organem nadzoru nad ONR jest - według Krajowego Rejestru Sądowego - prezydent Krakowa, bo w tym mieście stowarzyszenie ma siedzibę. Rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek poinformowała nas, że prezydent miasta obserwuje działania ONR i zbiera informacje na temat toczących się postępowań karnych przeciw członkom stowarzyszenia za tak zwane przestępstwa z nienawiści.

Z rozeznania prezydenta Krakowa wynika, że obecnie przeciw działaczom ONR lub w sprawach z ich udziałem toczą się cztery postępowania policyjne, prokuratorskie lub sądowe. Prezydent Krakowa, w odróżnieniu od prezydent Warszawy, nie ma informacji, że na działaczach ONR ciążą wyroki skazujące. - W tej chwili uzyskane informacje nie dają podstaw do wystąpienia do sadu o delegalizację stowarzyszenia, ale monitorujemy sytuację - zapewniła Chylaszek.

Żądania delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego pojawiają się w przestrzeni publicznej od lat. Stowarzyszenie odpowiada na nie niezmiennie, że nie ma ku temu podstaw prawnych. Tak właśnie przekonywał we wrześniu 2016 roku rzecznik ONR Tomasz Kalinowski, pytany o tę sprawę przez reportera programu "Czarno na białym" w TVN24.

Nowoczesna zbiera dowody

Dyskusja o delegalizacji ONR zajmuje również pozostałych polityków.

Nowoczesna skierowała w środę do prokuratora generalnego pismo o wszczęcie procedury delegalizacyjnej Obozu Narodowo-Radykalnego. Partia Ryszarda Petru zarzuca ONR zarówno łamanie konstytucji, jak i dopuszczanie się przez członków tej organizacji zabronionych czynów opisanych w Kodeksie karnym. Do wniosku skierowanego do Ziobry załączono kilka opisanych z miejsca i daty zdjęć, na których znajdują się młodzi ludzie wznoszący ręce w geście faszystowskiego pozdrowienia. Na części z tych fotografii towarzyszą im flagi ze znakiem ONR. Nowoczesna wyszczególnia również, gdzie w internecie można znaleźć filmowy materiał dowodowy w tej sprawie.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny nie odniósł się jeszcze do wniosku Nowoczesnej w sprawie delegalizacji ONR.

Autor: jp//now / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W sobotę rano nawałnica przeszła przez bazę 1. dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej (województwo łódzkie). Uszkodzony został dach hangaru i dwa śmigłowce - podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Nawałnica przeszła przez bazę wojskową. Dwa śmigłowce uszkodzone

Nawałnica przeszła przez bazę wojskową. Dwa śmigłowce uszkodzone

Źródło:
tvn24.pl

Na jednej ze stacji paliw w Mysłowicach (Śląskie) pojawił się trzylatek w samej pieluszce. Chłopiec najprawdopodobniej wyszedł z domu, gdy jego ojciec spał. Decyzją sądu, dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 22.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą dość ulewne opady oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zjawiska znów nabierają siły

Gdzie jest burza? Zjawiska znów nabierają siły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na autostradzie A6 pod Szczecinem rozpoczął się protest przewoźników. Czternaście ciągników siodłowych blokuje prawy pas ruchu na A6/S3 w kierunku Świnoujścia przy węźle Rzęśnica. Na trasie prowadzącej nad morze utworzył się blisko siedmiokilometrowy zator. Zachodniopomorscy przewoźnicy i branżowe organizacje z innych regionów Polski domagają się rządowego wsparcia dla transportowców.

Protest przewoźników, blisko siedmiokilometrowy korek na drodze nad morze

Protest przewoźników, blisko siedmiokilometrowy korek na drodze nad morze

Źródło:
PAP

Pożar w stadninie koni w Tomaszowicach koło Krakowa. Spalił się budynek gospodarczy. Zginęła jedna osoba.

Pożar w stadninie koni, strażacy znaleźli zwęglone zwłoki

Pożar w stadninie koni, strażacy znaleźli zwęglone zwłoki

Źródło:
PAP

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Andrzej Mularczyk, wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali, twórca między innymi postaci Kargula i Pawlaka, zmarł w wieku 94 lat - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Andrzej Mularczyk nie żyje

Andrzej Mularczyk nie żyje

Źródło:
PAP
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na ulicy Rydla w Krakowie drzewo spadło na poruszający się samochód. Osobom, które nim podróżowały, na szczęście, nic poważnego się nie stało. To efekt frontu atmosferycznego, który przeszedł w sobotni poranek nad stolicą Małopolski. W sumie strażacy odnotowali około 40 interwencji.

Drzewo spadło na jadący samochód

Drzewo spadło na jadący samochód

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny wypadek na drodze krajowej numer 10 w Cierpicach koło Torunia. W zderzeniu trzech pojazdów śmierć poniosła jedna osoba. To 36-letni kierowca toyoty.

Zjechał ze swojego pasa i czołowo zderzył się z dwoma pojazdami. Zginął jeden z kierowców

Zjechał ze swojego pasa i czołowo zderzył się z dwoma pojazdami. Zginął jeden z kierowców

Źródło:
tvn24.pl

Nasza reakcja była bardzo jednoznaczna - przekazał w "Jeden na jeden" Maciej Duszczyk, wiceszef MSWiA, mówiąc o piątkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Polski, Niemiec i Austrii po incydencie na polsko-niemieckiej granicy. Jak dodał, jeżeli takie incydenty "będą się powtarzać, to nasza reakcja będzie dużo bardziej ostra".

Incydent na granicy z Niemcami. Wiceszef MSWiA: pani minister powiedziała, że to był wypadek i przeprosiła

Incydent na granicy z Niemcami. Wiceszef MSWiA: pani minister powiedziała, że to był wypadek i przeprosiła

Źródło:
TVN24, PAP

Alert RCB. SMS-owe ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami zostało wysłane w sobotę 22.06 do osób przebywających na terenie siedmiu województw. Eksperci ostrzegli, że możliwe będą przerwy w dostawie prądu.

Alert RCB w siedmiu województwach. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB w siedmiu województwach. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W sobotę nad południową i wschodnią Polską przechodzą burze, którym towarzyszą silny wiatr i ulewne opady deszczu. Groźnie było również w piątek - wtedy gwałtowne zjawiska przechodziły przez zachodnią Polskę. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały kilkaset strażackich interwencji.

Drzewa gną się na wietrze, ulice jak potoki. Nawałnice nad Polską

Drzewa gną się na wietrze, ulice jak potoki. Nawałnice nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Urząd Miasta w Rzeszowie nie będzie już utrzymywać ogrodów bernardyńskich. To pokłosie konfliktu z zakonnikami, który dotyczy pomnika Czynu Rewolucyjnego - wizytówki stolicy Podkarpacia. Zakon - zamiast miastu - przekazał monument stowarzyszeniu, które - jak informuje rzeszowski magistrat - zamierza go wyburzyć. Miasto się temu sprzeciwia. - Wykorzystamy wszelkie możliwe środki, by pomnik znów stał się własnością miasta i mieszkańców - zapewniają urzędnicy.

Miasto wypowiedziało zakonowi umowę. W tle spór o słynny pomnik

Miasto wypowiedziało zakonowi umowę. W tle spór o słynny pomnik

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorstwo należące do rodziny Jareda Kushnera, zięcia Donalda Trumpa, podpisało z serbskimi władzami umowę na "rewitalizację" ruin budynku Sztabu Generalnego Armii Jugosławii. Jak donoszą media, w tym symbolicznym dla kraju miejscu ma powstać ekskluzywny hotel. Eksperci i obywatele stanowczo sprzeciwili się planom władz. 

Najważniejszy symbol nalotów NATO ma zamienić się w hotel. Za inwestycją stoi zięć Trumpa

Najważniejszy symbol nalotów NATO ma zamienić się w hotel. Za inwestycją stoi zięć Trumpa

Źródło:
PAP

Jeden z podejrzanych o próbę zabójstwa 18 czerwca w Kijowie opozycyjnego dziennikarza Ajdosa Sadykowa został w piątek zatrzymany w Kazachstanie - poinformowała w sobotę Prokuratura Generalna tego kraju. Miał sam zgłosić się do organów ścigania

Usiłowali zabić dziennikarza w Kijowie. Jeden z podejrzanych zgłosił się w Kazachstanie

Usiłowali zabić dziennikarza w Kijowie. Jeden z podejrzanych zgłosił się w Kazachstanie

Źródło:
PAP

Najpiękniejszą nadmorską miejscowością we Włoszech jest Pollica w regionie Kampania na południu - taki werdykt ogłosiły Liga Ochrony Środowiska (Legambiente) i krajowy Touring Club. Łącznie wyróżniono 33 miasteczka - 21 nad morzem i 12 nad jeziorami.

Włosi wybrali najpiękniejszy nadmorski kurort w kraju

Włosi wybrali najpiękniejszy nadmorski kurort w kraju

Źródło:
PAP

Strażacy gaszą pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną miało być uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Arcybiskup Marek Jędraszewski złożył rezygnację

Arcybiskup Marek Jędraszewski złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed burzami. W sobotę alarmy obowiązują w niemal wszystkich województwach, a w niektórych wydano ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie dzień może być szczególnie niebezpieczny.

Niebezpieczna pogoda w wielu regionach kraju. W mocy czerwone alarmy

Niebezpieczna pogoda w wielu regionach kraju. W mocy czerwone alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego.

Opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów

Opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów

Źródło:
PAP

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Tytuł Plaży Roku 2024 zdobyło Świnoujście. Wybrano także: "najlepszą plażę dla rodzin", "najlepszą plażę dla aktywnych", "najlepszą instaplażę" oraz "najbardziej imprezową plażę".

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Źródło:
tvn24.pl, magazyn.travelist.pl

Koncepcja wywiadu jest dla mnie problematyczna. Nie uskuteczniam mówienia o sobie w ten sposób na co dzień - mówi Matylda Damięcka w rozmowie z portalem tvn24.pl - Muszę przyznać, że w przypadku naszego materiału zaskoczyła mnie emocjonalność opinii na jego temat. Część ludzi mówi o wzruszeniu, o sile, a nawet życiowych przełomach - dodaje Radek Łukasiewicz.

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl