Rolnik, który w marcu 2024 roku stracił ciągnik podczas blokady na drodze ekspresowej, nie może liczyć na odszkodowanie. Podobnie, jak inni, których sprzęt rolniczy ucierpiał podczas blokad dróg.
- - Warunki dobrowolnego ubezpieczenia autocasco i agrocasco chronią maszynę rolniczą od szkód powstałych w związku z jej posiadaniem i użytkowaniem zgodnie z jej przeznaczeniem - wyjaśnia Artur Dziekański, rzecznik prasowy Polskiej Izby Ubezpieczeń.
- W ogólnych warunkach ubezpieczenia agrocasco znajdują się jednoznaczne wyłączenia odpowiedzialności za szkody powstałe w trakcie protestów i strajków.
- Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, twierdzi jednak, że rekompensata się należy.
Przed rokiem, 20 marca, doszło do wypadku z udziałem samochodu ciężarowego, który wjechał w kolumnę ciągników rolniczych na trasie S5 w Łaziskach pod Żninem.
- Kierujący samochodem ciężarowym mężczyzna, jadąc drogą ekspresową S5 w miejscowości Łaziska, nie zachował należytej ostrożności i wjechał w ciągniki rolnicze, które były tam ustawione. Nikomu nic się nie stało - relacjonował wówczas podinspektor Krzysztof Jaźwiński z Komendy Powiatowej Policji w Żninie.
Uszkodzeniu uległy cztery ciągniki oraz samochód ciężarowy. Kierowca był trzeźwy. - Po tym zdarzeniu organizator podjął decyzję o rozwiązaniu protestu - potwierdził w rozmowie z tvn24.pl podinspektor Jaźwiński.
Rolnicy zorganizowali zrzutkę w internecie na nowy ciągnik. Zakończyła się powodzeniem. Zebrali trzysta tysięcy złotych.
Firmy ubezpieczeniowe w tej i podobnych sprawach odmawiają wypłaty odszkodowań, powołując się na zapisy w umowach.
Nie będzie odszkodowania dla rolnika
Jak tłumaczy w rozmowie z portalem tvn24.pl Artur Dziekański, rzecznik prasowy Polskiej Izby Ubezpieczeń, "warunki dobrowolnego ubezpieczenia autocasco/agrocasco chronią maszynę rolniczą od szkód powstałych w związku z jej posiadaniem i użytkowaniem zgodnie z jej przeznaczeniem".
- Wyłączenie odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku udziału w blokadach, strajkach protestacyjnych i zamieszkach jest powszechnie stosowanym zapisem w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia -red.). Dobrowolne ubezpieczenie autocasco/agrocasco z założenia nie obejmuje także szkód powstałych jako następstwa użytkowania przedmiotu ubezpieczenia niezgodnie z jego przeznaczeniem. W związku z tym, ubezpieczyciel, odmawiając wypłaty odszkodowania w takich wypadkach, realizuje postanowienia zawarte w umowie ubezpieczenia. W umowach reasekuracyjnych większości zakładów ubezpieczeń ryzyko to jest także wyłączone z ochrony - dodaje Artur Dziekański.
Jak podkreśla Dziekański, "rozszerzenie zakresu odpowiedzialności z ubezpieczeń autocasco/agrocasco dla ciągników rolniczych, maszyn i urządzeń służących do produkcji rolnej o szkody powstałe podczas strajków znacząco wpłynęłoby na wzrost ryzyka wystąpienia szkody i pogorszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza na drogach, gdzie ruch tego typu pojazdów jest zabroniony przepisami prawa".
- Na autostrady i drogi ekspresowe ciągniki rolnicze i inne maszyny służące do produkcji rolnej w ogóle nie mogą wjeżdżać, gdyż nie osiągają minimalnej prędkości wymaganej na tych drogach - wyjaśnia Artur Dziekański.
"Jednoznaczne wyłączenia odpowiedzialności za szkody powstałe w trakcie protestów i strajków"
Jego słowa potwierdza Maciej Sawa, rzecznik prasowy Biura Rzeczniczka Finansowego.
- Z dokonanego przeglądu ogólnych warunków ubezpieczenia agrocasco oferowanych obecnie przez zakłady ubezpieczeń wynika, że w ich treści znajdują się jednoznaczne wyłączenia odpowiedzialności za szkody powstałe w trakcie protestów i strajków. Oznacza to, że przedmiotowe umowy nie proponują produktu ubezpieczeniowego dotyczącego szkód za powstałe w ten sposób szkody - przyznaje w rozmowie z portalem tvn24.pl.
I dodaje: - Mając na uwadze dobrowolny charakter umów ubezpieczenia agrocasco, nie można stwierdzić, by naruszały one obecne przepisy prawa. Trudno bowiem czynić zarzut zakładom ubezpieczeń z tego względu, że nie oferują ubezpieczenia obejmującego zdarzenia losowe w trakcie akcji protestacyjnych i strajków.
O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych.
- Dla nas jest to jednoznaczne, że takie odszkodowanie rolnikom się należy. W ubezpieczeniu nie jest napisane, że jak pojadę na strajk, to nie otrzymam odszkodowania - twierdzi jednak Szmulewicz.
Zarząd Krajowy Rady Izb Rolniczych skierował do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Infrastruktury zapytania w sprawie ubezpieczenia ciągników rolniczych biorących udział w strajkach i protestach. Jak informuje portal cenyrolnicze.pl z odpowiedzi, której udzielili Rzecznik Finansowy, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz Polska Izbę Ubezpieczeń wynika, że "zakłady ubezpieczeń mogą stosować wyłączenia odpowiedzialności pod warunkiem, że wyłączenia te zostaną sformułowane w OWU, co z reguły ma miejsce".
Autorka/Autor: mm/gp
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Radio Żnin