Ambasador USA o "ważnym i bardzo potrzebnym kroku dla długofalowego bezpieczeństwa energetycznego Polski"

obajtek
Małe reaktory jądrowe w Polsce. Szef Orlenu podał wstępne lokalizacje
Źródło: TVN24

Jesteśmy dumni, że możemy być zaufanym partnerem Polski w transformacji energetycznej, dzięki której Polki i Polacy będą mieli dostęp do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej - napisał ambasador USA Mark Brzezinski, komentując decyzję resortu klimatu i środowiska o budowie reaktorów.

W czwartek minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wydała sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy.

Resort wymienił, że decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta i Dąbrowa Górnicza.

Potencjalne lokalizacje reaktorów SMR
Potencjalne lokalizacje reaktorów SMR
Źródło: Orlen Synthos Green Energy

Brzezinski: cieszą nas decyzje dotyczące budowy reaktorów atomowych

Decyzje resortu klimatu skomentował ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. "Bardzo cieszą nas wiadomości płynące z Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydaniu decyzji zasadniczych dotyczących budowy reaktorów jądrowych w technologii BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. To ważny i bardzo potrzebny krok dla długofalowego bezpieczeństwa energetycznego Polski i dla naszych relacji" - napisał.

"Jesteśmy dumni, że możemy być zaufanym partnerem Polski w transformacji energetycznej, dzięki której Polki i Polacy będą mieli dostęp do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej" - dodał Brzezinski.

Ambasador do wpisu dołączył informację opublikowaną przez GE Hitachi Nuclear Energy, w której koncern poinformował o wydaniu decyzji dotyczącej lokalizacji sześciu reaktorów.

Schemat budowy reaktorów typu SMR
Schemat budowy reaktorów typu SMR
Źródło: tvn24.pl za gao.gov

Wsparcie finansowe z USA

BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady.

CZYTAJ WIĘCEJ: Globalna energetyka musi się zmienić, i to szybko. Czy pomogą w tym małe reaktory jądrowe?

W połowie listopada tego roku prezes Orlenu Daniel Obajtek informował, że "inwestycja w mały reaktor jądrowy SMR jest jednym z projektów objętych strategicznym wsparciem programu Phoenix, który otrzyma finansowanie Departamentu Stanu USA". Obajtek tłumaczył, że "dzięki temu możliwe będzie przyspieszenie budowy małych reaktorów w Polsce i znaczące zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu".

umowa
Małe reaktory jądrowe w Polsce. Podpisano ważne porozumienie
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: