Minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wydała sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy. Takie informacje przekazało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wcześniej tygodnik "Polityka" informował, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało, że decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza. Orlen Synthos Green Energy zamierza do 2030 roku uruchomić co najmniej jeden reaktor BWRX-300 firmy GE Hitachi. Jedna instalacja ma zabezpieczyć potrzeby około 300-350 tys. gospodarstw domowych.
Wnioski o decyzje zasadnicze OSGE złożyła 27 kwietnia 2023 roku. Zgodnie z prawem wydawana przez ministra właściwego ds. energii na wczesnym etapie procesu inwestycyjnego decyzja zasadnicza jest potwierdzeniem, że inwestycja w obiekt energetyki jądrowej jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Ustawa wskazuje, że decyzja zasadnicza określa dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej i uprawnia do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji oraz innych niezbędnych decyzji.
- Otrzymane przez nas decyzje to ważny krok w kierunku głębokiej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Symboliczne jest, że decyzje otrzymaliśmy właśnie dziś - przy emisji dwutlenku węgla w Polsce sięgającej 928 g CO2/kWh, najwyższej w Europie i jednej z najwyższych na świecie. Decyzje umożliwiają nam rozpoczęcie programu budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, aby zapewnić zeroemisyjne, stabilne źródła energii dla energetyki, przemysłu i ciepłownictwa - powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.
"To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast" - napisał w czwartek na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek.
"Polityka" o negatywnych opiniach dla Orlen Synthos Green Energy
Konsorcjum Orlen Synthos Green Energy zostało utworzone przez Orlen i Synthos Green Energy. Tygodnik "Polityka" napisał w środę, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa.
"W kwietniu OSGE zaczęła starania o wydanie decyzji zasadniczej. Spółka złożyła swój wniosek dosłownie parę dni po tym, jak podobny złożył konkurencyjny KGHM, który również zamierza budować atom na bazie technologii SMR. Miedziany gigant dość płynnie przeszedł procedury i na początku lipca dostał decyzję zasadniczą. W przypadku wniosku OSGE coś się zacięło. Decyzja, która pierwotnie również miała być wydana w lipcu, zaliczała jedno opóźnienie za drugim" - mogliśmy przeczytać w artykule.
Jak wskazywała "Polityka", ówczesna minister klimatu Anna Moskwa, odpowiedzialna za wydanie decyzji zasadniczej, tłumaczyła, że wniosek był niepełny i należało go uzupełnić, a tym samym czas dla wydania decyzji niejako stanął w miejscu. "Następnie PiS przegrał wybory i wokół decyzji zaczęły dziać się dziwne rzeczy" - dodano.
- OSGE dostało negatywną opinię z ABW. Nie wiadomo dlaczego, bo dokument jest tajny. Ale coś jest na rzeczy, bo dociskani o ponowne rozpatrzenie decyzji, po raz drugi wydali negatywną opinię - powiedział rozmówca gazety.
Tygodnik zwracał uwagę, że zgodnie z przepisami wydanie decyzji zasadniczej jest fundamentem starań o oficjalne rozpoczęcie procesu inwestycyjnego.
Minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w 2021 roku pracowała w spółkach Grupy Orlen. "Jako prezes spółki Baltic Power i Orlen Neptun odpowiadała za rozwój polskich oraz zagranicznych projektów morskiej energetyki wiatrowej" - czytamy w informacji na stronie ministerstwa.
Wsparcie finansowe z USA
W połowie listopada br. prezes Orlenu Daniel Obajtek informował, że "inwestycja w mały reaktor jądrowy SMR jest jednym z projektów objętych strategicznym wsparciem programu Phoenix, który otrzyma finansowanie Departamentu Stanu USA". Obajtek podkreślał, że "dzięki temu możliwe będzie przyspieszenie budowy małych reaktorów w Polsce i znaczące zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu".
W kwietniu br. w ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne z amerykańskimi instytucjami, które zadeklarowały 4 miliardy dolarów wsparcia dla projektu instalacji w Polsce małych reaktorów modułowych opartych na technologii SMR.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes, "Polityka"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24