Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uwzględniła odwołanie PiS od decyzji PKW odrzucającej sprawozdanie finansowe partii z wyborów parlamentarnych. Prokurator Ewa Wrzosek została odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów. Policja szuka Marcina Romanowskiego w związku z decyzją sądu o jego areszcie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 12 grudnia.
1. Nieuznawana izba SN zdecydowała w sprawie subwencji PiS
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uwzględniła odwołanie PiS od decyzji PKW odrzucającej sprawozdanie finansowe partii z wyborów parlamentarnych.
Izba ta jest kwestionowana przez część środowiska prawniczego i europejskie trybunały. Wcześniej PKW złożyła wniosek o wyłączenie sędziów orzekających w tej sprawie, który został odrzucony.
2. Prokurator Wrzosek odwołana z delegacji
"Zostałam dziś odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym" - poinformowała prokurator Ewa Wrzosek. Dodała, że była to decyzja Adama Bodnara.
Rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak wyjaśniała w rozmowie z tvn24.pl, że minister przychylił się do wniosku o odwołanie z delegacji, który złożyła sama Wrzosek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prokurator Wrzosek: został dziś odwołana z delegacji do ministerstwa i Krajowej Rady Prokuratorów
3. Policja szuka Romanowskiego
Funkcjonariusze pracują nad ustalaniem miejsca pobytu Marcina Romanowskiego. We wtorek policja otrzymała dokumenty w sprawie decyzji o tymczasowym areszcie.
- Nie wiem, gdzie jest pan minister Romanowski. Jeżeli to jest obywatelskie nieposłuszeństwo, mogę to zrozumieć - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł Michał Wójcik z klubu PiS. - To jego ukrywanie świadczy tylko o jednym: że sąd wydał słuszną decyzję - stwierdziła posłanka Barbara Dolniak (Koalicja Obywatelska).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Ukrywanie się Romanowskiego świadczy tylko o jednym"
4. Mundial dla Saudyjczyków
Hiszpania, Portugalia i Maroko w 2030 roku i Arabia Saudyjska cztery lata później - nadzwyczajny kongres Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) potwierdził wcześniejsze ustalenia w sprawie organizacji dwóch kolejnych edycji mistrzostw świata.
Tylko Norweski Związek Piłki Nożnej zgłosił poważne wątpliwości dotyczące przede wszystkim kandydatury Arabii Saudyjskiej, która zorganizuje mundial w 2034 roku.
5. Tusk o powiększeniu listy firm strategicznych
- Uzupełnimy wykaz firm strategicznych, które podlegają ochronie - zapowiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej. - Chcemy chronić nasze państwo i Unię Europejską przed ingerencją w procesy wyborcze, próby przejęcia czy ingerowania w pracę naszych mediów - wyjaśnił.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk: będziemy wzmacniali bezpieczeństwo cybernetyczne
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP