Debata o rolnictwie: pasze dla świń, GMO, pieczarki i dopłaty

Aktualizacja:
Debata o rolnictwie
Debata o rolnictwie
TVN24
Debata o rolnictwieTVN24

Rolnictwo było tematem kolejnej debaty przedwyborczej w TVN24. Partie polityczne reprezentowali Kazimierz Plocke (PO), Wojciech Olejniczak (SLD), minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) i Wojciech Mojzesowicz (PJN). Debatę prowadził Grzegorz Miecugow. Poruszonymi tematami był między innym KRUS, kwestia dopłat z UE, przyszłości polskiego rolnictwa i GMO.

NAJLEPSZE FRAGMENTY DEBATY - ZOBACZ

RUNDA PIĄTA: Podsumowanie

RUNDA PIĄTA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA PIĄTA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pierwszy podsumowuje Sawicki. Mówi jeszcze raz o GMO i ich wpływie na efektywność produkcji. - Sztuką nie jest wyprodukować, ale dobrze produkty sprzedać – powiedział. Zwrócił uwagę, jak ważna jest wspólna polityka rolna. Podkreślił, że trzeba dokonać reformy z ”polityki płatności na politykę konkurencyjną”.

Olejniczak w swoim podsumowaniu mówił o konieczności uporządkowania sprawy składek zdrowotnych dla rolników, rozwoju wsi i inwestowania w infrastrukturę. Olejniczak zarzucił, że Wspólna Polityka Rolna jest porażką obecnego rządu.

Plocke podkreśla konieczność stworzenia jak najlepszych warunków rozwoju dla obszarów wiejskich, rolnictwa i rybołóstwa. Zwraca uwagę na przygotowanie odpowiednich warunków do produkcji zdrowej żywności, popiera konieczność uregulowania sprawy składek zdrowotnych dla rolników. Jego zdaniem negocjacje nad Wspólną Polityką Rolną okażą się korzystne dla Polski.

Mojzesowicz mówił, że PJN stawia na trzy rzeczy – politykę UE, kraju i przygotowanie rolników. Jego zdaniem należy zwiększyć dopłaty do paliwa i pamiętać o szkolnictwie na wsi. Ponadto stwierdził, że prezydencja UE została zmarnowana.

RUNDA CZWARTA: Pytania do kandydatów

RUNDA CZWARTA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA CZWARTA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pytanie do Mojzesowicza o przyszłość polskiego rolnictwa. - Trzeba patrzyć w czym możemy być konkurencyjni w UE, głównie w odniesieniu do Niemiec, Francji, Holandii i Danii. Tam rolnicy mają większe dopłaty więc konkurencja na rynku unijnym jest zafałszowana. Trzeba wyrównać to wsparcie - mówił Mojzesowicz.

Pytanie do Plocke dlaczego Agencja Nieruchomości Rolnych jest w Ministerstwie Rolnictwa, a nie w Ministerstwie Skarbu: - Uważam, że to dobra sytuacja. Agencja pod kontrolą ministra rolnictwa realizuje określoną politykę. Udało się sprzedać nieruchomości za 7 miliardów złotych i zaoferować znaczne ilości gruntów na sprzedaż - zapewnił minister.

Pytanie do Olejniczaka, ile ludzie w przyszłości powinno pracować w rolnictwie: - Wejście do UE bardzo pozytywnie wpłynęło na polskie rolnictwo. Nastąpiła znaczna konsolidacja i rozwój gospodarstw. Trzeba dalej dbać o inwestycję i bezpieczeństwo socjalne rolników. Nie można sztucznie zmuszać rolników, żeby rezygnowali z gospodarstw i szukali innej pracy. Tak nie można. Musimy rozwijać to, w czym jesteśmy dobrzy. Na przykład w produkcji pieczarek jesteśmy liderem - nawoływał europoseł SLD.

Pytanie do Sawickiego o potrzebę istnienia Agencji Rynku Rolnego i o to ilu zatrudnionych jest tam członków PSL i ich rodzin: - Jestem zdziwiony tą ciągłą nagonką na nepotyzm w ARR. Były wyroki i media musiały przepraszać. Agencja musi istnieć, bo zajmuje się regulacją rynku i wspieraniem rolników. W przyszłości trzeba myśleć o zredukowaniu agencji, ale nie można tego robić szybko. ARR przestanie być potrzebna, gdy UE odejdzie od regulacji rolnictwa - uspokajał minister.

RUNDA TRZECIA: Pytania wzajemne kandydatów

RUNDA TRZECIA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA TRZECIA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pytanie Plockego do Olejniczaka o minimalny dochód rolnika. Poseł SLD powiedział, że to rozwiązanie stosowane przez inne państwa UE. - Chodzi o to, żeby zapewnić rolnikom stabilizację w produkcji - dodał.

Pytanie Plockego do Mojzesowicza ws. pomysłu PJN by powstał tzw. fundusz katastrof. Jak będzie zasilany? - Ten projekt nie będzie dublował się z innymi, a będzie uruchamiany tylko w przypadkach klęsk żywiołowych - zapewniał członek PJN.

Pytanie Mojzesowicz do Plockego o ustawę obrotu ziemią. – To jest ustawa fundamentalna. Prace nad nią trwały cztery lata, ale chodzi o to, żeby państwo przygotowało odpowiedni tryb sprzedaży ziemi państwowej rolnikom – mówił polityk PO. Przekonywał, że rolnicy będą mogli na preferencyjnych warunkach kupować ziemię od państwa. - Nie mam obaw co do przyszłości tej ustawy - podsumował Plocke.

Mojzesowicz pyta Sawickiego o aferę dioksynową. – Polskie służby zachowały się tak, jak powinny. Badały mięso, badały towar – przekonywał Sawicki. Mówił także o ostatniej fali zatruć E coli. - Byłem jednym ministrem, który zwołał specjalne posiedzenie Rady Ministrów ws. zatruć E. coli. Dzięki temu rolnicy już dostają odszkodowania – dodał.

Pytanie Sawickiego do Mojzesowicza o lepszą alokację funduszy w programie obszarów wiejskich. - Wystąpiłem o większą kwotę mleczną, pan dziś z tego korzysta – bronił się poseł PJN, który był ministrem rolnictwa. - 10 proc. gospodarstw z tego korzysta - dodał. Mojzesowicz podkreślił, jak ważne jest obniżenie kosztów produkcji.

Sawicki pyta Olejniczaka o program wsparcia programu obszarów wiejskich i rent strukturaln przygotowane przez SLD. Zdaniem obecnego ministra rolnictwa, pomysł Sojuszu zablokował 7 mld złotych. W odpowiedzi europoseł SLD chwalił program i przekonuje, że renty są rolnikom potrzebne. - Patrzmy na rolnictwo szerzej - bronił projektu SLD Olejniczak.

Olejniczak pyta Plockego dlaczego podatnicy mają płacić za pomyłkę dotyczącą kontroli gospodarstw (wg UE ich koszt powinien wynosić 5 proc., wg prawa polskiego 10 proc.) - Te kontrole wynikają z określonych przepisów. Nie nękamy rolników – mówił polityk PO i zapewnił, że pomyłka została skorygowana.

Olejniczak pyta Sawickiego o ograniczenie programu żywnościowego dla najuboższych, w wyniku czego organizacje pozarządowe otrzymają o 250 milionów złotych mniej. Polityk PSL w odpowiedzi zapewniał, że program będzie kontynuowany, a Polska będzie przekonywać kraje popierające obniżkę do zmiany stanowiska.

RUNDA DRUGA: Pytania do polityków o dopłaty z UE

RUNDA DRUGA - Całość (TVN24)
RUNDA DRUGA - Całość (TVN24)TVN24

Wojciech Olejniczak: - Polscy rolnicy nie dostaną z UE więcej niż obecnie. To wynika z dokumentów, które Panu daję.

Marek Sawicki: - Mi jest wstyd, że pan poseł pokazuje dokumenty, które są wyjściem do debaty [o dopłatach - red.], a nie końcem. Marnie je pan przeczytał.

Pytania o KRUS i ubezpieczenia rolników

Marek Sawicki: Jeśli reforma ma być zła i nie przemyślana, to lepiej tego nie ruszać, podobnie jak niepotrzebnie zreformowano ZUS. Poza tym nic nie trzeba uszczelniać, to jest mit - mówił minister.

Wojciech Mojzesowicz: Ludzi trzeba zachęcić do reform, czego obecny rząd nie robi. Dotychczas zwiększano tylko składki, ale nie samą emeryturę - stwierdził poseł PJN. Jego zdaniem 80 proc. gospodarstw w Polsce, które płacą na KRUS, nie może już płacić więcej. Można się natomiast zastanowić, czy dodatkowymi składkami nie obciążyć pozostałych. - Ci, co więcej zarabiają, powinni mieć większe składki, większe emerytury, większe świadczenia, to jest rzeczą normalną, od tego nie uciekamy - powiedział.

Wojciech Olejniczak: KRUS trzeba zreformować. Bez tego w przyszłości emerytury samych rolników będą bardzo niskie. Samo uszczelnianie systemu nie wystarczy. Od 2013 roku nie będzie rent strukturalnych dla rolników, czyli będzie kolejna grupa ludzi bez pomocy i trzeba o nich zadbać - mówił europoseł.

Kazimierz Plocke: Na problem KRUS trzeba patrzeć kompleksowo. Nam udało się przeprowadzić pierwszy krok, są większe składki dla rolników posiadający gospodarstwa od 50 do 300 hektarów. Chcemy dobrze przygotować kolejne etapy reformy. Przede wszystkim KRUS trzeba uszczelnić. Kończymy analizę sytuacji, w najbliższych miesiącach jesteśmy gotowi przedstawić propozycje nowych rozwiązań - zapewniał polityk PO.

RUNDA PIERWSZA: Pytanie o stosunek do żywności genetycznie modyfikowanej (GMO)

RUNDA PIERWSZA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA PIERWSZA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Marek Sawicki z PSL podkreślał, że obecnie nie ma 100 procent pewności, czy żywność GMO jest bezpieczna. Z tego powodu jego zdaniem należy zakazać rozpowszechniania i produkowania żywności modyfikowanej genetycznie na terenie Unii. Sawicki przyznał, że żywność taka jest na rynku, ale coraz więcej państw od niej się odwraca. - My mamy bardzo dobre, bardzo zdrowe rolnictwo w oparciu o tradycyjne zarówno odmiany, jak i gatunki roślin i rasy zwierząt. Warto, aby ten naturalny dorobek ugruntować. Warto chronić to co krajowe, to co narodowe, co polskie - podkreślił.

Wojciech Olejniczak z SLD stwierdził, że ws. GMO nie można zachowywać się populistycznie. - Jeżeli chcielibyśmy zakazać korzystania z pasz modyfikowanych, polscy producenci straciliby konkurencyjność. Rolnicy by tego nie wytrzymali. Alternatywą jest stosowanie ogromnej ilości chemii. Dla mnie to niezrozumiałe – ocenił europoseł. Olejniczak dodał, że nie udowodniono, że GMO jest szkodliwe. - Też się tego obawiam, ale to kontrolujmy, a nie zakazujmy - podsumował polityk.

Kazimierz Plocke z PO również zwrócił uwagę, że nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwość GMO, które i tak jest wykorzystywane w polskim rolnictwie. Jego zdaniem należy zastanowić się, jakie podjąć działania, żeby zwiększyć konkurencyjność sektora rolniczego. - Trzeba się zastanowić, skąd wziąć żywność, jeśli rośnie liczba ludności, a maleje powierzchnia hektarów pod uprawę. - Z tym trzeba się zmierzyć – powiedział.

Z kolei zdaniem Wojciecha Mojzesowicza z PJN, GMO byłoby sensownie wprowadzić, gdyby zwiększano wydajność upraw. - Dzisiaj potencjał żyta, pszenicy bez GMO jest wystarczający. Nie widzę konieczności wprowadzenia GMO – stwierdził.

Debata trwała 75 minut.

Już czwarta

Pierwsza debata z 2 września dotyczyła służby zdrowia i polityki społecznej. Uczestniczyli w niej minister zdrowia Ewa Kopacz (PO), były minister zdrowia Marek Balicki (SLD), minister pracy Jolanta Fedak (PSL) i były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (PJN). Debatę poprowadziła dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Tydzień później - 9 września - odbyła się kolejna debata, która dotyczyła polityki zagranicznej. Na pytania Moniki Olejnik odpowiadali minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, europosłowie Marek Siwiec z SLD, Jarosław Kalinowski z PSL oraz Paweł Kowal z PJN.

W miniony piątek 16 września goście Grzegorza Kajdanowicza rozmawiali o infrastrukturze i polityce regionalnej. W debacie uczestniczyli minister Elżbieta Bieńskowska, Elżbieta Jakubiak z PJN, Bogusław Liberadzki z SLD i Janusz Piechociński z PSL.

Piątkowe spotkanie było czwartym z cyklu sześciu debat, które mają odbyć się w ciągu pięciu tygodni. Poza służbą zdrowia, polityką społeczną i polityką zagraniczną, infrastrukturą i polityką regionalną oraz rolnictwem odbędzie się debata dotycząca gospodarki i stanu finansów publicznych. Ostatnia z debat będzie starciem liderów partyjnych.

Czytaj więcej o wyborach w raporcie ”Czas decyzji”

Część pierwsza debaty
Część pierwsza debatyTVN24
Część druga debaty
Część druga debaty

mn, nsz/iga//mat

Dziś debata o rolnictwie
Dziś debata o rolnictwieTVN24

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W domu jednorodzinnym w Kutnie doszło do zatrucia tlenkiem węgla. W budynku przebywała pięcioosobowa rodzina. Zmarło dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat. Na miejsce przyleciały trzy śmigłowce LPR, które zabrały pozostałych poszkodowanych - dwoje dorosłych oraz niemowlę - do szpitala.

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obfite opady śniegu pozostawiły we wtorek tysiące domów bez prądu Bośni i Hercegowinie. Doszło do poważnych zakłóceń w ruchu drogowym, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Intensywnie sypie też w Serbii.

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Źródło:
Reuters, ENEX

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

Zmarła kobieta, która zatruła się tlenkiem węgla w jednym z mieszkań w Koszalinie. Pomimo resuscytacji, nie udało się jej uratować. Do szpitala przewieziono również dwoje dzieci, które znajdowały się w lokalu.

Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitalu

Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitalu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Warunki drogowe w noc wigilijną i w środę rano na dużym obszarze Polski będą trudne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, a na południowych krańcach Polski przed gołoledzią.

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Jest to noc, w której Bóg mówi każdemu: także dla ciebie jest nadzieja - głosił papież Franciszek podczas pasterki w bazylice Świętego Piotra. W homilii szeroko mówił o niesieniu nadziei. Potrzeba jej - wskazywał - tam, "gdzie życie jest poranione, w zdradzonych oczekiwaniach, w rozwianych marzeniach, w niepowodzeniach, które rozdzierają serce". Przed mszą Ojciec Święty otworzył w symbolicznym geście Drzwi Święte bazyliki, inaugurując tym gestem ogłaszany co 25 lat Rok Święty w Kościele.

"Pielgrzymi światła w ciemności świata". Wigilijne kazanie papieża o nadziei

"Pielgrzymi światła w ciemności świata". Wigilijne kazanie papieża o nadziei

Źródło:
PAP

Pięciu mężczyzn zostało we wtorek skazanych przez sąd w Amsterdamie za podżeganie do napaści oraz ataki na izraelskich kibiców piłki nożnej, do których doszło w listopadzie - podała agencja AFP. Sędzia wskazywał, że zwykle w takich przypadkach zasądza się wyłącznie prace społeczne, ale tym razem "biorąc pod uwagę powagę przestępstwa i kontekst, w jakim zostało popełnione, tylko kara pozbawienia wolności jest odpowiednia".

Zaatakowali izraelskich kibiców. Jest wyrok

Zaatakowali izraelskich kibiców. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód postawiła zarzut po tym jak wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego posiadania broni i czynnej napaści na funkcjonariuszy. W czwartek w centrum miasta mężczyzna wycelował z broni do policjantów. Po wszystkim uciekł.

Strzelanina w centrum Krakowa. Postawiono zarzuty

Strzelanina w centrum Krakowa. Postawiono zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Rosyjski kontenerowiec Ursa Major zatonął na Morzu Śródziemnym - przekazał Reuters, powołując się na rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Przyczyną miał być wybuch w maszynowni. Agencja opublikowała też nagranie z poniedziałku, na którym widać chylący się ku wodzie statek. Rosyjskie władze przekazały, że 14 z 16 członków załogi udało się uratować, a dwóch pozostaje zaginionych.

Wybuch w maszynowni, rosyjski statek zatonął. Pokazali nagranie

Wybuch w maszynowni, rosyjski statek zatonął. Pokazali nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mimo upływu lat "Kevin sam w domu" dla wielu pozostaje nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Czy po twarzy włamywacza idzie prawdziwa tarantula? Kogo miał zagrać Robert De Niro? I w której scenie niektórzy widzowie dostrzegli Elvisa Presleya? Oto 10 faktów, o których wiedzą tylko najbardziej zagorzali fani gwiazdkowego hitu.

Czy po twarzy włamywacza idzie prawdziwa tarantula? Nieznane fakty o "Kevinie…"

Czy po twarzy włamywacza idzie prawdziwa tarantula? Nieznane fakty o "Kevinie…"

Źródło:
Time, Billboard, USA Today, tvn24.pl

Czterdzieści osób ewakuowanych, w tym cztery wymagające pomocy medycznej - to bilans pożaru, który wybuchł we wtorek w bloku w Sieradzu (woj. łódzkie). Na miejscu działało siedem zastępów straży pożarnej.

Pożar piwnicy w bloku, ewakuowano 40 mieszkańców

Pożar piwnicy w bloku, ewakuowano 40 mieszkańców

Źródło:
PAP

Pocisk nieznanego pochodzenia w poniedziałek wieczorem przebił szybę w oknie i wleciał do domu, w którym przebywała rodzina z dwójką dzieci. Sprawę bada policja.

Pocisk przebił szybę i wleciał do domu. W środku była rodzina z dziećmi

Pocisk przebił szybę i wleciał do domu. W środku była rodzina z dziećmi

Źródło:
TVN24

Dowódca Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego Denis Kapustin przekazał, że jego żołnierze wzięli udział w ewakuacji ukraińskich wojskowych tak zwaną Drogą Życia w Awdijiwce. Według niego grupa bojowników uniemożliwiła rozmieszczenie wojsk rosyjskich we wsi Krynyczne, a także zadała wrogowi znaczne straty.

Rosyjski Korpus Ochotniczy ewakuował ukraińskich żołnierzy z Awdijiwki

Rosyjski Korpus Ochotniczy ewakuował ukraińskich żołnierzy z Awdijiwki

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP
Luzak, ultrakatolik i adwokat prawicy. Kim jest "mecenas Kuleczka"?

Luzak, ultrakatolik i adwokat prawicy. Kim jest "mecenas Kuleczka"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ryszard Petru, poseł na Sejm, dotrzymał słowa i w Wigilię stawił się do pracy w jednym z warszawskich sklepów sieci Biedronka. W rozmowie z dziennikarzami przyznawał, że była to praca "normalnie ciężka", do tego pod "presją czasową". Jednak zdania odnośnie pracy w Wigilię nie zmienił. Wcześniej przekonywał, że "tu nie chodzi o politykę", a ma być to gest, który ma otworzyć dyskusję o tym, że każda praca jest ważna.

Ryszard Petru o pracy w Wigilię w Biedronce: była ciężka

Ryszard Petru o pracy w Wigilię w Biedronce: była ciężka

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa poinformowała w poniedziałek o zwolnieniu z aresztu youtubera Kamila "Buddy" L. oraz jego partnerki Aleksandry "Grażynki" K. Tymczasowe aresztowanie zostało zamienione na poręczenie majątkowe.

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed Wigilią wrócili do domu

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed Wigilią wrócili do domu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Tarnowskich Gór (woj. śląskie) zatrzymali mężczyznę, który na terenie parku wodnego nagrywał telefonem nieletnie osoby. Sprawca usłyszał prokuratorskie zarzuty i został objęty policyjnym dozorem. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Wsunął telefon do kabiny na basenie i nagrał małoletnią. Noc spędził w celi

Wsunął telefon do kabiny na basenie i nagrał małoletnią. Noc spędził w celi

Źródło:
tvn24.pl

33-letniemu Gwatemalczykowi postawiono zarzuty w związku z podpaleniem śpiącej w nowojorskim metrze pasażerki. Kobieta zmarła. Reuters podał, że podejrzany przebywał w Stanach Zjednoczonych nielegalnie. W 2018 roku został deportowany i nie wiadomo, kiedy wjechał do USA ponownie.

Zbrodnia, która "przekracza wszelkie pojęcie". Usłyszał zarzuty za podpalenie pasażerki

Zbrodnia, która "przekracza wszelkie pojęcie". Usłyszał zarzuty za podpalenie pasażerki

Źródło:
Reuters, PAP

Stanowią nieodłączny element świąt. Bawią, ale też wzruszają i "rozgrzewają serce". Bo w bożonarodzeniowych filmach chodzi przede wszystkim o miłość, przyjaźń, życzliwość, dobroć. Świąteczne klasyki co roku przyciągają przed ekrany całe rodziny. Ich oglądanie stało się elementem tradycji.

Kultowe filmy na święta. Przed telewizorem zasiadają całe rodziny

Kultowe filmy na święta. Przed telewizorem zasiadają całe rodziny

Źródło:
USA Today, NYT, Vanity Fair, visitsweden.com, tvn24.pl

Statek towarowy przewrócił się w porcie w Stambule. Na nagraniu widać, jak załoga kontenerowca opuszcza w pośpiechu pokład. Pięć osób wskoczyło do wody, żeby się ratować.

Statek przechyla się na bok, załoga ucieka. Nagranie

Statek przechyla się na bok, załoga ucieka. Nagranie

Źródło:
Reuters

Na popularnym portalu z nieruchomościami pojawiła się oferta reklamowana jako "najtańszy lokal na Marszałkowskiej". To niewielki fragment strychu do adaptacji, który wyceniono na 249 tysięcy złotych. Sprzedający zachęcają, by przerobić go na kawalerkę na wynajem krótkoterminowy.

Ćwierć miliona za 15 metrów strychu. Bez kuchni, łazienki i okna. "Kawalerka z potencjałem"

Ćwierć miliona za 15 metrów strychu. Bez kuchni, łazienki i okna. "Kawalerka z potencjałem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ubiegłym roku było ich zaledwie blisko 440. Ta niewielka grupa zawodowa może nabyć nowe uprawnienia. Grupa senatorów koalicji chce obniżyć wiek emerytalny tancerzom baletowym. Stosowny projekt ustawy złożono do laski marszałkowskiej.

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Źródło:
PAP

Choć świąteczny hit Mariah Carey "All I Want For Christmas Is You" miał swoją premierę 30 lat temu, przed świętami 2024 roku znów trafił na listy przebojów. Na czym polega fenomen tej piosenki?

Jak napisana w 15 minut piosenka stała się hymnem świąt

Jak napisana w 15 minut piosenka stała się hymnem świąt

Źródło:
Sky News
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium