Debata o rolnictwie: pasze dla świń, GMO, pieczarki i dopłaty

Aktualizacja:
Debata o rolnictwie
Debata o rolnictwie
TVN24
Debata o rolnictwieTVN24

Rolnictwo było tematem kolejnej debaty przedwyborczej w TVN24. Partie polityczne reprezentowali Kazimierz Plocke (PO), Wojciech Olejniczak (SLD), minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) i Wojciech Mojzesowicz (PJN). Debatę prowadził Grzegorz Miecugow. Poruszonymi tematami był między innym KRUS, kwestia dopłat z UE, przyszłości polskiego rolnictwa i GMO.

NAJLEPSZE FRAGMENTY DEBATY - ZOBACZ

RUNDA PIĄTA: Podsumowanie

RUNDA PIĄTA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA PIĄTA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pierwszy podsumowuje Sawicki. Mówi jeszcze raz o GMO i ich wpływie na efektywność produkcji. - Sztuką nie jest wyprodukować, ale dobrze produkty sprzedać – powiedział. Zwrócił uwagę, jak ważna jest wspólna polityka rolna. Podkreślił, że trzeba dokonać reformy z ”polityki płatności na politykę konkurencyjną”.

Olejniczak w swoim podsumowaniu mówił o konieczności uporządkowania sprawy składek zdrowotnych dla rolników, rozwoju wsi i inwestowania w infrastrukturę. Olejniczak zarzucił, że Wspólna Polityka Rolna jest porażką obecnego rządu.

Plocke podkreśla konieczność stworzenia jak najlepszych warunków rozwoju dla obszarów wiejskich, rolnictwa i rybołóstwa. Zwraca uwagę na przygotowanie odpowiednich warunków do produkcji zdrowej żywności, popiera konieczność uregulowania sprawy składek zdrowotnych dla rolników. Jego zdaniem negocjacje nad Wspólną Polityką Rolną okażą się korzystne dla Polski.

Mojzesowicz mówił, że PJN stawia na trzy rzeczy – politykę UE, kraju i przygotowanie rolników. Jego zdaniem należy zwiększyć dopłaty do paliwa i pamiętać o szkolnictwie na wsi. Ponadto stwierdził, że prezydencja UE została zmarnowana.

RUNDA CZWARTA: Pytania do kandydatów

RUNDA CZWARTA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA CZWARTA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pytanie do Mojzesowicza o przyszłość polskiego rolnictwa. - Trzeba patrzyć w czym możemy być konkurencyjni w UE, głównie w odniesieniu do Niemiec, Francji, Holandii i Danii. Tam rolnicy mają większe dopłaty więc konkurencja na rynku unijnym jest zafałszowana. Trzeba wyrównać to wsparcie - mówił Mojzesowicz.

Pytanie do Plocke dlaczego Agencja Nieruchomości Rolnych jest w Ministerstwie Rolnictwa, a nie w Ministerstwie Skarbu: - Uważam, że to dobra sytuacja. Agencja pod kontrolą ministra rolnictwa realizuje określoną politykę. Udało się sprzedać nieruchomości za 7 miliardów złotych i zaoferować znaczne ilości gruntów na sprzedaż - zapewnił minister.

Pytanie do Olejniczaka, ile ludzie w przyszłości powinno pracować w rolnictwie: - Wejście do UE bardzo pozytywnie wpłynęło na polskie rolnictwo. Nastąpiła znaczna konsolidacja i rozwój gospodarstw. Trzeba dalej dbać o inwestycję i bezpieczeństwo socjalne rolników. Nie można sztucznie zmuszać rolników, żeby rezygnowali z gospodarstw i szukali innej pracy. Tak nie można. Musimy rozwijać to, w czym jesteśmy dobrzy. Na przykład w produkcji pieczarek jesteśmy liderem - nawoływał europoseł SLD.

Pytanie do Sawickiego o potrzebę istnienia Agencji Rynku Rolnego i o to ilu zatrudnionych jest tam członków PSL i ich rodzin: - Jestem zdziwiony tą ciągłą nagonką na nepotyzm w ARR. Były wyroki i media musiały przepraszać. Agencja musi istnieć, bo zajmuje się regulacją rynku i wspieraniem rolników. W przyszłości trzeba myśleć o zredukowaniu agencji, ale nie można tego robić szybko. ARR przestanie być potrzebna, gdy UE odejdzie od regulacji rolnictwa - uspokajał minister.

RUNDA TRZECIA: Pytania wzajemne kandydatów

RUNDA TRZECIA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA TRZECIA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pytanie Plockego do Olejniczaka o minimalny dochód rolnika. Poseł SLD powiedział, że to rozwiązanie stosowane przez inne państwa UE. - Chodzi o to, żeby zapewnić rolnikom stabilizację w produkcji - dodał.

Pytanie Plockego do Mojzesowicza ws. pomysłu PJN by powstał tzw. fundusz katastrof. Jak będzie zasilany? - Ten projekt nie będzie dublował się z innymi, a będzie uruchamiany tylko w przypadkach klęsk żywiołowych - zapewniał członek PJN.

Pytanie Mojzesowicz do Plockego o ustawę obrotu ziemią. – To jest ustawa fundamentalna. Prace nad nią trwały cztery lata, ale chodzi o to, żeby państwo przygotowało odpowiedni tryb sprzedaży ziemi państwowej rolnikom – mówił polityk PO. Przekonywał, że rolnicy będą mogli na preferencyjnych warunkach kupować ziemię od państwa. - Nie mam obaw co do przyszłości tej ustawy - podsumował Plocke.

Mojzesowicz pyta Sawickiego o aferę dioksynową. – Polskie służby zachowały się tak, jak powinny. Badały mięso, badały towar – przekonywał Sawicki. Mówił także o ostatniej fali zatruć E coli. - Byłem jednym ministrem, który zwołał specjalne posiedzenie Rady Ministrów ws. zatruć E. coli. Dzięki temu rolnicy już dostają odszkodowania – dodał.

Pytanie Sawickiego do Mojzesowicza o lepszą alokację funduszy w programie obszarów wiejskich. - Wystąpiłem o większą kwotę mleczną, pan dziś z tego korzysta – bronił się poseł PJN, który był ministrem rolnictwa. - 10 proc. gospodarstw z tego korzysta - dodał. Mojzesowicz podkreślił, jak ważne jest obniżenie kosztów produkcji.

Sawicki pyta Olejniczaka o program wsparcia programu obszarów wiejskich i rent strukturaln przygotowane przez SLD. Zdaniem obecnego ministra rolnictwa, pomysł Sojuszu zablokował 7 mld złotych. W odpowiedzi europoseł SLD chwalił program i przekonuje, że renty są rolnikom potrzebne. - Patrzmy na rolnictwo szerzej - bronił projektu SLD Olejniczak.

Olejniczak pyta Plockego dlaczego podatnicy mają płacić za pomyłkę dotyczącą kontroli gospodarstw (wg UE ich koszt powinien wynosić 5 proc., wg prawa polskiego 10 proc.) - Te kontrole wynikają z określonych przepisów. Nie nękamy rolników – mówił polityk PO i zapewnił, że pomyłka została skorygowana.

Olejniczak pyta Sawickiego o ograniczenie programu żywnościowego dla najuboższych, w wyniku czego organizacje pozarządowe otrzymają o 250 milionów złotych mniej. Polityk PSL w odpowiedzi zapewniał, że program będzie kontynuowany, a Polska będzie przekonywać kraje popierające obniżkę do zmiany stanowiska.

RUNDA DRUGA: Pytania do polityków o dopłaty z UE

RUNDA DRUGA - Całość (TVN24)
RUNDA DRUGA - Całość (TVN24)TVN24

Wojciech Olejniczak: - Polscy rolnicy nie dostaną z UE więcej niż obecnie. To wynika z dokumentów, które Panu daję.

Marek Sawicki: - Mi jest wstyd, że pan poseł pokazuje dokumenty, które są wyjściem do debaty [o dopłatach - red.], a nie końcem. Marnie je pan przeczytał.

Pytania o KRUS i ubezpieczenia rolników

Marek Sawicki: Jeśli reforma ma być zła i nie przemyślana, to lepiej tego nie ruszać, podobnie jak niepotrzebnie zreformowano ZUS. Poza tym nic nie trzeba uszczelniać, to jest mit - mówił minister.

Wojciech Mojzesowicz: Ludzi trzeba zachęcić do reform, czego obecny rząd nie robi. Dotychczas zwiększano tylko składki, ale nie samą emeryturę - stwierdził poseł PJN. Jego zdaniem 80 proc. gospodarstw w Polsce, które płacą na KRUS, nie może już płacić więcej. Można się natomiast zastanowić, czy dodatkowymi składkami nie obciążyć pozostałych. - Ci, co więcej zarabiają, powinni mieć większe składki, większe emerytury, większe świadczenia, to jest rzeczą normalną, od tego nie uciekamy - powiedział.

Wojciech Olejniczak: KRUS trzeba zreformować. Bez tego w przyszłości emerytury samych rolników będą bardzo niskie. Samo uszczelnianie systemu nie wystarczy. Od 2013 roku nie będzie rent strukturalnych dla rolników, czyli będzie kolejna grupa ludzi bez pomocy i trzeba o nich zadbać - mówił europoseł.

Kazimierz Plocke: Na problem KRUS trzeba patrzeć kompleksowo. Nam udało się przeprowadzić pierwszy krok, są większe składki dla rolników posiadający gospodarstwa od 50 do 300 hektarów. Chcemy dobrze przygotować kolejne etapy reformy. Przede wszystkim KRUS trzeba uszczelnić. Kończymy analizę sytuacji, w najbliższych miesiącach jesteśmy gotowi przedstawić propozycje nowych rozwiązań - zapewniał polityk PO.

RUNDA PIERWSZA: Pytanie o stosunek do żywności genetycznie modyfikowanej (GMO)

RUNDA PIERWSZA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA PIERWSZA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Marek Sawicki z PSL podkreślał, że obecnie nie ma 100 procent pewności, czy żywność GMO jest bezpieczna. Z tego powodu jego zdaniem należy zakazać rozpowszechniania i produkowania żywności modyfikowanej genetycznie na terenie Unii. Sawicki przyznał, że żywność taka jest na rynku, ale coraz więcej państw od niej się odwraca. - My mamy bardzo dobre, bardzo zdrowe rolnictwo w oparciu o tradycyjne zarówno odmiany, jak i gatunki roślin i rasy zwierząt. Warto, aby ten naturalny dorobek ugruntować. Warto chronić to co krajowe, to co narodowe, co polskie - podkreślił.

Wojciech Olejniczak z SLD stwierdził, że ws. GMO nie można zachowywać się populistycznie. - Jeżeli chcielibyśmy zakazać korzystania z pasz modyfikowanych, polscy producenci straciliby konkurencyjność. Rolnicy by tego nie wytrzymali. Alternatywą jest stosowanie ogromnej ilości chemii. Dla mnie to niezrozumiałe – ocenił europoseł. Olejniczak dodał, że nie udowodniono, że GMO jest szkodliwe. - Też się tego obawiam, ale to kontrolujmy, a nie zakazujmy - podsumował polityk.

Kazimierz Plocke z PO również zwrócił uwagę, że nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwość GMO, które i tak jest wykorzystywane w polskim rolnictwie. Jego zdaniem należy zastanowić się, jakie podjąć działania, żeby zwiększyć konkurencyjność sektora rolniczego. - Trzeba się zastanowić, skąd wziąć żywność, jeśli rośnie liczba ludności, a maleje powierzchnia hektarów pod uprawę. - Z tym trzeba się zmierzyć – powiedział.

Z kolei zdaniem Wojciecha Mojzesowicza z PJN, GMO byłoby sensownie wprowadzić, gdyby zwiększano wydajność upraw. - Dzisiaj potencjał żyta, pszenicy bez GMO jest wystarczający. Nie widzę konieczności wprowadzenia GMO – stwierdził.

Debata trwała 75 minut.

Już czwarta

Pierwsza debata z 2 września dotyczyła służby zdrowia i polityki społecznej. Uczestniczyli w niej minister zdrowia Ewa Kopacz (PO), były minister zdrowia Marek Balicki (SLD), minister pracy Jolanta Fedak (PSL) i były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (PJN). Debatę poprowadziła dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Tydzień później - 9 września - odbyła się kolejna debata, która dotyczyła polityki zagranicznej. Na pytania Moniki Olejnik odpowiadali minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, europosłowie Marek Siwiec z SLD, Jarosław Kalinowski z PSL oraz Paweł Kowal z PJN.

W miniony piątek 16 września goście Grzegorza Kajdanowicza rozmawiali o infrastrukturze i polityce regionalnej. W debacie uczestniczyli minister Elżbieta Bieńskowska, Elżbieta Jakubiak z PJN, Bogusław Liberadzki z SLD i Janusz Piechociński z PSL.

Piątkowe spotkanie było czwartym z cyklu sześciu debat, które mają odbyć się w ciągu pięciu tygodni. Poza służbą zdrowia, polityką społeczną i polityką zagraniczną, infrastrukturą i polityką regionalną oraz rolnictwem odbędzie się debata dotycząca gospodarki i stanu finansów publicznych. Ostatnia z debat będzie starciem liderów partyjnych.

Czytaj więcej o wyborach w raporcie ”Czas decyzji”

Część pierwsza debaty
Część pierwsza debatyTVN24
Część druga debaty
Część druga debaty

mn, nsz/iga//mat

Dziś debata o rolnictwie
Dziś debata o rolnictwieTVN24

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz we wspólnym oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie przebiegiem wyborów parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się 26 października. Ich zwycięzcą została prorosyjska partia rządząca Gruzińskie Marzenie.

"Zbaczanie z europejskiej ścieżki". Wspólne oświadczenie Tuska, Macrona i Scholza

"Zbaczanie z europejskiej ścieżki". Wspólne oświadczenie Tuska, Macrona i Scholza

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Jesteśmy w demokracji, gdzie wola narodu zawsze triumfuje - podkreślił prezydent USA Joe Biden w czwartkowym przemówieniu do narodu. Wspomniał, że dzień wcześniej rozmawiał z Donaldem Trumpem i pogratulował mu zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Dodał też, iż przekazał republikańskiemu kandydatowi, że jego administracja chce "zapewnić pokojowe i spokojne przekazanie władzy".

Joe Biden o przekazaniu władzy. Krótkie wystąpienie przed kamerami

Joe Biden o przekazaniu władzy. Krótkie wystąpienie przed kamerami

Źródło:
TVN24, PAP

Policjantka, która w Zakopanem podczas interwencji domowej sprawdziła trzeźwość prokuratora opiekującego się dzieckiem, stanie przed sądem apelacyjnym po tym, jak w pierwszej instancji została skazana za przekroczenie uprawnień. Policyjni związkowcy nazywają wyrok "farsą" i "bronieniem swoich".

Policjantka sprawdziła trzeźwość prokuratora. Sąd skazał ją za przekroczenie uprawnień

Policjantka sprawdziła trzeźwość prokuratora. Sąd skazał ją za przekroczenie uprawnień

Źródło:
PAP

Ciała 72-letniej kobiety i 50-letniego mężczyzny, matki i syna, znaleziono w jednym z mieszkań w Świdwinie (Zachodniopomorskie). Według śledczych "nic nie wskazuje na działanie osób trzecich".

Ciała matki i syna w mieszkaniu. "Nic nie wskazuje na działanie osób trzecich"

Ciała matki i syna w mieszkaniu. "Nic nie wskazuje na działanie osób trzecich"

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Toruniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi M., zarzucając mu dokonanie zabójstwa. Według ustaleń śledczych oddał on trzy strzały w kierunku Daniela K. Później próbował mu pomóc, sam zadzwonił na numer 112.

Śmiertelne strzały na ulicy, w tle konflikt o kobietę

Śmiertelne strzały na ulicy, w tle konflikt o kobietę

Źródło:
tvn24.pl

W styczniu mówiliśmy, że 2023 rok był najcieplejszy w historii pomiarów, a niedługo to samo powiemy prawdopodobnie o powoli kończącym się roku. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord. Eksperci podkreślają, że na naszej planecie nie było tak ciepło od ponad stu tysięcy lat. Trend wzrostu globalnej temperatury widać na wizualizacji, którą pokazała NASA.

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Źródło:
Reuters, WMO

Ambasador Australii w Waszyngtonie Kevin Rudd skasował swoje wcześniejsze komentarze w sieci dotyczące Donalda Trumpa. Zwycięzcę ostatnich wyborów prezydenckich w USA dyplomata określił m.in. jako "najbardziej destrukcyjnego prezydenta w historii".

Ambasador usuwa komentarze na temat Trumpa, "by wyeliminować możliwość błędnej interpretacji"

Ambasador usuwa komentarze na temat Trumpa, "by wyeliminować możliwość błędnej interpretacji"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rolą żołnierzy północnokoreańskich, którzy już walczą w obwodzie kurskim w Rosji, jest zastąpienie sił rosyjskich, które zostaną przerzucone na front we wschodniej Ukrainie - prognozował w rozmowie z Radiem Swoboda Andrij Kowałenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, które podlega Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Ocenił, że w najbliższym czasie Rosja przerzuci do obwodu kurskiego wszystkie północnokoreańskie oddziały, które liczą co najmniej 12 tysięcy żołnierzy.

"Ci, którzy przeżyją, będą musieli zastąpić Rosjan"

"Ci, którzy przeżyją, będą musieli zastąpić Rosjan"

Źródło:
Radio Swoboda

Co najmniej cztery osoby zginęły, a 18 zostało rannych w wyniku ataku sił rosyjskich na Zaporoże w południowo-wschodniej części Ukrainy. Jak podały ukraińskie siły powietrzne, na miasto zostały zrzucone kierowane bomby lotnicze.

Kierowane bomby spadły na Zaporoże, są zabici i ranni

Kierowane bomby spadły na Zaporoże, są zabici i ranni

Źródło:
Suspilne, NV, PAP, tvn24.pl

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry". Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pod Grodziskiem Wielkopolskim rodzina zatruła się środkiem do zwalczania gryzoni. Zaniepokojona stanem swojej trzyletniej córeczki matka wzywała karetkę pogotowia. Dyspozytor odmówił jednak jej wysłania. Matka sama zawiozła ją do szpitala, gdzie dziewczynka zmarła. Powołany został już specjalny zespół pod nadzorem wojewody wielkopolskiej, który ma tę sprawę wyjaśnić.

Matka wzywała karetkę do trzyletniej córki. Dyspozytor odmówił jej wysłania. Dziecko nie żyje

Matka wzywała karetkę do trzyletniej córki. Dyspozytor odmówił jej wysłania. Dziecko nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

10-letni Michał w czwartek rano wyszedł z domu do miejsca pracy jednego z rodziców i zaginął. Po raz ostatni widziany był w Mysłowicach (Śląskie) na ulicy Towarowej. Poszukiwania trwały kilka godzin. Po południu policja poinformowała, że chłopiec odnalazł się na terenie Zabrza. 

10-letni Michał wyszedł rano z domu i zniknął. Poszukiwania trwały kilka godzin

10-letni Michał wyszedł rano z domu i zniknął. Poszukiwania trwały kilka godzin

Aktualizacja:
Źródło:
KMP w Mysłowicach, TVN24

W zapiekance makaronowej z kurczakiem, którą zatruło się kilkudziesięciu pracowników zachodniopomorskiej firmy, znaleziono enterotoksynę gronkowcową. Miejsce, z którego była zapiekanka, zamknięto, a produkcję wstrzymano. - Na razie nie wystawiono żadnego mandatu - powiedziała dyrektorka granicznego sanepidu w Szczecinie.

Kilkadziesiąt osób zatruło się po zjedzeniu zapiekanki. Wiadomo, co w niej było

Kilkadziesiąt osób zatruło się po zjedzeniu zapiekanki. Wiadomo, co w niej było

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

53-latka z Lubina na Dolnym Śląsku straciła oszczędności życia. Kolejny raz uwierzyła oszustom, którzy tym razem podszyli się pod kancelarię prawną. Oszuści obiecują osobom oszukanym na rynku kryptowalut, że odzyskają utracone przez nich środki. "Uważajmy, to nowy rodzaj oszustwa" - apelują policjanci.

Oszukują już raz oszukanych, podszywając się pod kancelarie prawne

Oszukują już raz oszukanych, podszywając się pod kancelarie prawne

Źródło:
tvn24.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oliver Varhelyi jest węgierskim kandydatem na komisarza do spraw zdrowia i dobrostanu zwierząt w Parlamencie Europejskim. W czwartek ogłoszono, że nie przeszedł wysłuchania w PE. Do poniedziałku musi przekazać odpowiedzi na dodatkowe pytania pisemne. Wówczas zapadnie ostateczna decyzja.

Jako pierwszy nie przeszedł wysłuchania w Parlamencie Europejskim

Jako pierwszy nie przeszedł wysłuchania w Parlamencie Europejskim

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski pytany o upadek koalicji rządzącej w Niemczech, podkreślił, że ten kraj pozostaje ważnym partnerem dla Polski. Zapowiedział spotkanie Trójkąta Weimarskiego w Warszawie w przyszłym miesiącu oraz "pilniejsze konsultacje" z partnerami z Niemiec i Francji. Po raz kolejny odniósł się też do zwycięstwa Donalda Trumpa.

Sikorski o sytuacji w Niemczech. Mówi o Trójkącie Weimarskim i "pilniejszych" konsultacjach

Sikorski o sytuacji w Niemczech. Mówi o Trójkącie Weimarskim i "pilniejszych" konsultacjach

Źródło:
TVN24, PAP

Po rozpadzie koalicji rządowej w Niemczech, do którego doprowadziło zdymisjonowanie ministra finansów przez kanclerza Olafa Scholza, dwóch kolejnych ministrów z ramienia FDP ogłosiło rezygnację. W związku z utratą większości przez rząd, opozycja wzywa do przyśpieszonych wyborów. Prezydent Frank-Walter Steinmeier zadeklarował, że jest gotów podjąć decyzję o rozwiązaniu Bundestagu. - Koniec koalicji to nie koniec świata - ocenił. 

Kolejni ministrowie opuszczają rząd. Prezydent: koniec koalicji to nie koniec świata

Kolejni ministrowie opuszczają rząd. Prezydent: koniec koalicji to nie koniec świata

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

"Dokąd zmierzamy jako naród?", "mogliby się zorganizować, zameldować się i przejąć władzę nad miastem" - tak internauci komentują wpis, jakoby 35 procent mieszkańców Rzeszowa stanowili Ukraińcy. Dane tego jednak nie potwierdzają, a fałszywy przekaz powstał na bazie starej informacji wyrwanej z kontekstu.

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

37-letni Mateusz M., podejrzany o spowodowanie katastrofy drogowej na S7 w Borkowie koło Gdańska, nie trafi do aresztu. Musi jednak wpłacić poręczenie majątkowe w wysokości 100 tysięcy złotych. Objęty pozostanie dozorem i siedem razy w tygodniu musi stawiać się we właściwej jednostce policji. Tak zdecydował w czwartek, 7 listopada, Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Podejrzany o doprowadzenie do karambolu na S7 nie trafi do aresztu, ale musi wpłacić poręczenie

Podejrzany o doprowadzenie do karambolu na S7 nie trafi do aresztu, ale musi wpłacić poręczenie

Źródło:
PAP

Jedna osoba trafiła do szpitala z oparzeniami po tym, jak w domu jednorodzinnym w Gołdapi (Warmia i Mazury) doszło do wybuchu. Jak poinformowała policja, starsze małżeństwo tego samego dnia kupiło kuchenkę gazową i podłączyło ją do butli.

Kupili kuchenkę gazową, tego samego dnia w ich domu doszło do wybuchu

Kupili kuchenkę gazową, tego samego dnia w ich domu doszło do wybuchu

Źródło:
TVN24

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Europejscy przywódcy oraz szefowie unijnych instytucji uczestniczą w czwartek w Budapeszcie w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Dzień później, w tym samym mieście, wezmą udział w nieformalnym posiedzeniu przywódców państw UE. W stolicy Węgier obecni są między innymi premier Donald Tusk oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Trwa szczyt w Budapeszcie. Wśród uczestników Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski

Trwa szczyt w Budapeszcie. Wśród uczestników Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To była jedna z niezobowiązujących rozmów na temat samych ambicji ministra Jacka Siewiery. Nie zadeklarowaliśmy poparcia wobec żadnego kandydata - powiedział TVN24 rzecznik PSL, wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyk pytany, czy PSL rozmawiał z szefem BBN o jego potencjalnej kandydaturze prezydenckiej.

"Niezobowiązująca rozmowa" PSL z Siewierą. "Nadmiernie przyjął do siebie niektóre z własnych ambicji"

"Niezobowiązująca rozmowa" PSL z Siewierą. "Nadmiernie przyjął do siebie niektóre z własnych ambicji"

Źródło:
TVN24

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

W czwartek Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, wrócił do tematu wspólnego kandydata koalicji na prezydenta i wskazał swojego faworyta. - Ja jestem oczywiście zwolennikiem tego, żeby wspólnym kandydatem był ktoś, kto ma największe szanse na pokonanie kandydata PiS-u, bo łączy różne środowiska - mówił polityk.

Kosiniak-Kamysz wraca z propozycją dla koalicji. Wymienia nazwisko kandydata

Kosiniak-Kamysz wraca z propozycją dla koalicji. Wymienia nazwisko kandydata

Źródło:
Radio Zet
Jego zdjęcie obiegło sieć. Czy Jumbo wrócił na łańcuch?

Jego zdjęcie obiegło sieć. Czy Jumbo wrócił na łańcuch?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Od czwartku 7 listopada możemy oglądać w kinach najnowszą odsłonę świątecznego hitu - "Listy do M. Pożegnania i powroty". W szóstej komedii z tej serii oglądamy dobrze znanych bohaterów, ale jest też kilka zaskoczeń. Zapytaliśmy o nie scenarzystę "Listów do M." Mariusza Kuczewskiego.

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy obsypane nagrodami Akademii Filmowej filmy będą miały w najbliższych dniach premierę na platformie Max. Wśród nich jest słynny "Gladiator" Ridleya Scotta, ale też znakomita komedia z Cher i dramat kostiumowy Martina Scorsese.

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Źródło:
tvn24.pl