Debata o rolnictwie: pasze dla świń, GMO, pieczarki i dopłaty

Aktualizacja:
Debata o rolnictwie
Debata o rolnictwie
TVN24
Debata o rolnictwieTVN24

Rolnictwo było tematem kolejnej debaty przedwyborczej w TVN24. Partie polityczne reprezentowali Kazimierz Plocke (PO), Wojciech Olejniczak (SLD), minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) i Wojciech Mojzesowicz (PJN). Debatę prowadził Grzegorz Miecugow. Poruszonymi tematami był między innym KRUS, kwestia dopłat z UE, przyszłości polskiego rolnictwa i GMO.

NAJLEPSZE FRAGMENTY DEBATY - ZOBACZ

RUNDA PIĄTA: Podsumowanie

RUNDA PIĄTA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA PIĄTA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pierwszy podsumowuje Sawicki. Mówi jeszcze raz o GMO i ich wpływie na efektywność produkcji. - Sztuką nie jest wyprodukować, ale dobrze produkty sprzedać – powiedział. Zwrócił uwagę, jak ważna jest wspólna polityka rolna. Podkreślił, że trzeba dokonać reformy z ”polityki płatności na politykę konkurencyjną”.

Olejniczak w swoim podsumowaniu mówił o konieczności uporządkowania sprawy składek zdrowotnych dla rolników, rozwoju wsi i inwestowania w infrastrukturę. Olejniczak zarzucił, że Wspólna Polityka Rolna jest porażką obecnego rządu.

Plocke podkreśla konieczność stworzenia jak najlepszych warunków rozwoju dla obszarów wiejskich, rolnictwa i rybołóstwa. Zwraca uwagę na przygotowanie odpowiednich warunków do produkcji zdrowej żywności, popiera konieczność uregulowania sprawy składek zdrowotnych dla rolników. Jego zdaniem negocjacje nad Wspólną Polityką Rolną okażą się korzystne dla Polski.

Mojzesowicz mówił, że PJN stawia na trzy rzeczy – politykę UE, kraju i przygotowanie rolników. Jego zdaniem należy zwiększyć dopłaty do paliwa i pamiętać o szkolnictwie na wsi. Ponadto stwierdził, że prezydencja UE została zmarnowana.

RUNDA CZWARTA: Pytania do kandydatów

RUNDA CZWARTA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA CZWARTA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pytanie do Mojzesowicza o przyszłość polskiego rolnictwa. - Trzeba patrzyć w czym możemy być konkurencyjni w UE, głównie w odniesieniu do Niemiec, Francji, Holandii i Danii. Tam rolnicy mają większe dopłaty więc konkurencja na rynku unijnym jest zafałszowana. Trzeba wyrównać to wsparcie - mówił Mojzesowicz.

Pytanie do Plocke dlaczego Agencja Nieruchomości Rolnych jest w Ministerstwie Rolnictwa, a nie w Ministerstwie Skarbu: - Uważam, że to dobra sytuacja. Agencja pod kontrolą ministra rolnictwa realizuje określoną politykę. Udało się sprzedać nieruchomości za 7 miliardów złotych i zaoferować znaczne ilości gruntów na sprzedaż - zapewnił minister.

Pytanie do Olejniczaka, ile ludzie w przyszłości powinno pracować w rolnictwie: - Wejście do UE bardzo pozytywnie wpłynęło na polskie rolnictwo. Nastąpiła znaczna konsolidacja i rozwój gospodarstw. Trzeba dalej dbać o inwestycję i bezpieczeństwo socjalne rolników. Nie można sztucznie zmuszać rolników, żeby rezygnowali z gospodarstw i szukali innej pracy. Tak nie można. Musimy rozwijać to, w czym jesteśmy dobrzy. Na przykład w produkcji pieczarek jesteśmy liderem - nawoływał europoseł SLD.

Pytanie do Sawickiego o potrzebę istnienia Agencji Rynku Rolnego i o to ilu zatrudnionych jest tam członków PSL i ich rodzin: - Jestem zdziwiony tą ciągłą nagonką na nepotyzm w ARR. Były wyroki i media musiały przepraszać. Agencja musi istnieć, bo zajmuje się regulacją rynku i wspieraniem rolników. W przyszłości trzeba myśleć o zredukowaniu agencji, ale nie można tego robić szybko. ARR przestanie być potrzebna, gdy UE odejdzie od regulacji rolnictwa - uspokajał minister.

RUNDA TRZECIA: Pytania wzajemne kandydatów

RUNDA TRZECIA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA TRZECIA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pytanie Plockego do Olejniczaka o minimalny dochód rolnika. Poseł SLD powiedział, że to rozwiązanie stosowane przez inne państwa UE. - Chodzi o to, żeby zapewnić rolnikom stabilizację w produkcji - dodał.

Pytanie Plockego do Mojzesowicza ws. pomysłu PJN by powstał tzw. fundusz katastrof. Jak będzie zasilany? - Ten projekt nie będzie dublował się z innymi, a będzie uruchamiany tylko w przypadkach klęsk żywiołowych - zapewniał członek PJN.

Pytanie Mojzesowicz do Plockego o ustawę obrotu ziemią. – To jest ustawa fundamentalna. Prace nad nią trwały cztery lata, ale chodzi o to, żeby państwo przygotowało odpowiedni tryb sprzedaży ziemi państwowej rolnikom – mówił polityk PO. Przekonywał, że rolnicy będą mogli na preferencyjnych warunkach kupować ziemię od państwa. - Nie mam obaw co do przyszłości tej ustawy - podsumował Plocke.

Mojzesowicz pyta Sawickiego o aferę dioksynową. – Polskie służby zachowały się tak, jak powinny. Badały mięso, badały towar – przekonywał Sawicki. Mówił także o ostatniej fali zatruć E coli. - Byłem jednym ministrem, który zwołał specjalne posiedzenie Rady Ministrów ws. zatruć E. coli. Dzięki temu rolnicy już dostają odszkodowania – dodał.

Pytanie Sawickiego do Mojzesowicza o lepszą alokację funduszy w programie obszarów wiejskich. - Wystąpiłem o większą kwotę mleczną, pan dziś z tego korzysta – bronił się poseł PJN, który był ministrem rolnictwa. - 10 proc. gospodarstw z tego korzysta - dodał. Mojzesowicz podkreślił, jak ważne jest obniżenie kosztów produkcji.

Sawicki pyta Olejniczaka o program wsparcia programu obszarów wiejskich i rent strukturaln przygotowane przez SLD. Zdaniem obecnego ministra rolnictwa, pomysł Sojuszu zablokował 7 mld złotych. W odpowiedzi europoseł SLD chwalił program i przekonuje, że renty są rolnikom potrzebne. - Patrzmy na rolnictwo szerzej - bronił projektu SLD Olejniczak.

Olejniczak pyta Plockego dlaczego podatnicy mają płacić za pomyłkę dotyczącą kontroli gospodarstw (wg UE ich koszt powinien wynosić 5 proc., wg prawa polskiego 10 proc.) - Te kontrole wynikają z określonych przepisów. Nie nękamy rolników – mówił polityk PO i zapewnił, że pomyłka została skorygowana.

Olejniczak pyta Sawickiego o ograniczenie programu żywnościowego dla najuboższych, w wyniku czego organizacje pozarządowe otrzymają o 250 milionów złotych mniej. Polityk PSL w odpowiedzi zapewniał, że program będzie kontynuowany, a Polska będzie przekonywać kraje popierające obniżkę do zmiany stanowiska.

RUNDA DRUGA: Pytania do polityków o dopłaty z UE

RUNDA DRUGA - Całość (TVN24)
RUNDA DRUGA - Całość (TVN24)TVN24

Wojciech Olejniczak: - Polscy rolnicy nie dostaną z UE więcej niż obecnie. To wynika z dokumentów, które Panu daję.

Marek Sawicki: - Mi jest wstyd, że pan poseł pokazuje dokumenty, które są wyjściem do debaty [o dopłatach - red.], a nie końcem. Marnie je pan przeczytał.

Pytania o KRUS i ubezpieczenia rolników

Marek Sawicki: Jeśli reforma ma być zła i nie przemyślana, to lepiej tego nie ruszać, podobnie jak niepotrzebnie zreformowano ZUS. Poza tym nic nie trzeba uszczelniać, to jest mit - mówił minister.

Wojciech Mojzesowicz: Ludzi trzeba zachęcić do reform, czego obecny rząd nie robi. Dotychczas zwiększano tylko składki, ale nie samą emeryturę - stwierdził poseł PJN. Jego zdaniem 80 proc. gospodarstw w Polsce, które płacą na KRUS, nie może już płacić więcej. Można się natomiast zastanowić, czy dodatkowymi składkami nie obciążyć pozostałych. - Ci, co więcej zarabiają, powinni mieć większe składki, większe emerytury, większe świadczenia, to jest rzeczą normalną, od tego nie uciekamy - powiedział.

Wojciech Olejniczak: KRUS trzeba zreformować. Bez tego w przyszłości emerytury samych rolników będą bardzo niskie. Samo uszczelnianie systemu nie wystarczy. Od 2013 roku nie będzie rent strukturalnych dla rolników, czyli będzie kolejna grupa ludzi bez pomocy i trzeba o nich zadbać - mówił europoseł.

Kazimierz Plocke: Na problem KRUS trzeba patrzeć kompleksowo. Nam udało się przeprowadzić pierwszy krok, są większe składki dla rolników posiadający gospodarstwa od 50 do 300 hektarów. Chcemy dobrze przygotować kolejne etapy reformy. Przede wszystkim KRUS trzeba uszczelnić. Kończymy analizę sytuacji, w najbliższych miesiącach jesteśmy gotowi przedstawić propozycje nowych rozwiązań - zapewniał polityk PO.

RUNDA PIERWSZA: Pytanie o stosunek do żywności genetycznie modyfikowanej (GMO)

RUNDA PIERWSZA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA PIERWSZA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Marek Sawicki z PSL podkreślał, że obecnie nie ma 100 procent pewności, czy żywność GMO jest bezpieczna. Z tego powodu jego zdaniem należy zakazać rozpowszechniania i produkowania żywności modyfikowanej genetycznie na terenie Unii. Sawicki przyznał, że żywność taka jest na rynku, ale coraz więcej państw od niej się odwraca. - My mamy bardzo dobre, bardzo zdrowe rolnictwo w oparciu o tradycyjne zarówno odmiany, jak i gatunki roślin i rasy zwierząt. Warto, aby ten naturalny dorobek ugruntować. Warto chronić to co krajowe, to co narodowe, co polskie - podkreślił.

Wojciech Olejniczak z SLD stwierdził, że ws. GMO nie można zachowywać się populistycznie. - Jeżeli chcielibyśmy zakazać korzystania z pasz modyfikowanych, polscy producenci straciliby konkurencyjność. Rolnicy by tego nie wytrzymali. Alternatywą jest stosowanie ogromnej ilości chemii. Dla mnie to niezrozumiałe – ocenił europoseł. Olejniczak dodał, że nie udowodniono, że GMO jest szkodliwe. - Też się tego obawiam, ale to kontrolujmy, a nie zakazujmy - podsumował polityk.

Kazimierz Plocke z PO również zwrócił uwagę, że nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwość GMO, które i tak jest wykorzystywane w polskim rolnictwie. Jego zdaniem należy zastanowić się, jakie podjąć działania, żeby zwiększyć konkurencyjność sektora rolniczego. - Trzeba się zastanowić, skąd wziąć żywność, jeśli rośnie liczba ludności, a maleje powierzchnia hektarów pod uprawę. - Z tym trzeba się zmierzyć – powiedział.

Z kolei zdaniem Wojciecha Mojzesowicza z PJN, GMO byłoby sensownie wprowadzić, gdyby zwiększano wydajność upraw. - Dzisiaj potencjał żyta, pszenicy bez GMO jest wystarczający. Nie widzę konieczności wprowadzenia GMO – stwierdził.

Debata trwała 75 minut.

Już czwarta

Pierwsza debata z 2 września dotyczyła służby zdrowia i polityki społecznej. Uczestniczyli w niej minister zdrowia Ewa Kopacz (PO), były minister zdrowia Marek Balicki (SLD), minister pracy Jolanta Fedak (PSL) i były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (PJN). Debatę poprowadziła dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Tydzień później - 9 września - odbyła się kolejna debata, która dotyczyła polityki zagranicznej. Na pytania Moniki Olejnik odpowiadali minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, europosłowie Marek Siwiec z SLD, Jarosław Kalinowski z PSL oraz Paweł Kowal z PJN.

W miniony piątek 16 września goście Grzegorza Kajdanowicza rozmawiali o infrastrukturze i polityce regionalnej. W debacie uczestniczyli minister Elżbieta Bieńskowska, Elżbieta Jakubiak z PJN, Bogusław Liberadzki z SLD i Janusz Piechociński z PSL.

Piątkowe spotkanie było czwartym z cyklu sześciu debat, które mają odbyć się w ciągu pięciu tygodni. Poza służbą zdrowia, polityką społeczną i polityką zagraniczną, infrastrukturą i polityką regionalną oraz rolnictwem odbędzie się debata dotycząca gospodarki i stanu finansów publicznych. Ostatnia z debat będzie starciem liderów partyjnych.

Czytaj więcej o wyborach w raporcie ”Czas decyzji”

Część pierwsza debaty
Część pierwsza debatyTVN24
Część druga debaty
Część druga debaty

mn, nsz/iga//mat

Dziś debata o rolnictwie
Dziś debata o rolnictwieTVN24

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politycy Prawa i Sprawiedliwości robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny - powiedziała na antenie TVN24 dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska, nawiązując do niedzielnego wydarzenia w Krakowie, gdzie PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, ma ogłosić poparcie dla kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach. Spotkanie - jak przekonuje partia - ma mieć charakter "obywatelski".

"Politycy PiS robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny"

"Politycy PiS robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny"

Źródło:
tvn24.pl

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawo i Sprawiedliwość w niedzielę po południu ogłosi decyzję w sprawie swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jako najbardziej prawdopodobne wskazuje się dwa nazwiska - Karol Nawrocki i Przemysław Czarnek. Przypominamy, kim są potencjalni kandydaci.

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Kaczyńskie kompletnie niepoważnie podchodzi do tych wyborów. Pokazuje to ten casting na kandydata - powiedziała w "Kawie na ławę" Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. - Wy się rzeczywiście wstydzicie za swoją politykę - mówił do przedstawicieli PiS Cezary Tomczyk z KO. Andrzej Dera z kancelarii prezydenta przekonywał, że Karol Nawrocki, prawdopodobny kandydat PiS, "ma cechy osobowościowe, które go predysponują do tego, żeby ubiegać się" o prezydenturę.

"Niepoważny casting" bez "frontmanów PiS". Czy Nawrocki "ma cechy, by wygrać maraton"?

"Niepoważny casting" bez "frontmanów PiS". Czy Nawrocki "ma cechy, by wygrać maraton"?

Źródło:
TVN24

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kolejnym celem ataku sił ukraińskich z użyciem pocisków ATACMS i Storm Shadow może być obwód rostowski w Rosji, miejsce dużej koncentracji wojsk rosyjskich, przerzucanych na front - pisze amerykański dziennik "Wall Street Journal". Jak dotąd Ukraińcy, według doniesień medialnych, użyli zachodnich pocisków do ataków w obwodach briańskim i kurskim.  

Ukraińcy mają zgodę na uderzenia w głąb Rosji. "WSJ": to może być kolejny cel

Ukraińcy mają zgodę na uderzenia w głąb Rosji. "WSJ": to może być kolejny cel

Źródło:
"Wall Street Journal", tvn24.pl

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

W niedzielę drogi mogą być śliskie po marznących opadach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią na południu i południowym wschodzie Polski. Groźny ma być także silny wiatr.

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl