Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nie

Źródło:
TVN24
Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nie
Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nieTVN24
wideo 2/7
Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nieTVN24

Politycy w "Kawie na ławę" w TVN24 rozmawiali o gorącej politycznej atmosferze i polaryzacji między rywalizującymi partiami. - Potrzebny jest spokój, rzeczowa dyskusja, a najbardziej potrzebna jest zgoda narodowa w obliczu zagrożenia - podkreślał Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi. Anna Maria Żukowska z Lewicy wskazywała, że "w gąszczu wzajemnych oskarżeń umykają nam prawdziwi szpiedzy, tacy jak były sędzia S.". Marcin Horała z PiS przyznał, że podgrzewanie atmosfery w czasie rządów PiS "z perspektywy czasu pewnie nie było potrzebne".

Goście "Kawy na ławę" rozmawiali w niedzielę o politycznej polaryzacji w Polsce i o spotach opublikowanych najpierw przez KO, a później przez PiS, w których partie nawzajem oskarżają się o sprzyjanie Rosji i zdradę.

Lubnauer: to są zachowania całych ugrupowań

- Nie oszukujmy się, ten spot mówi prawdę - powiedziała Katarzyna Lubnauer z KO o spocie jej partii.

- Mówi prawdę dotyczącą tego, że nawet jeżeli tego nie robili w sposób otwarty, to bardzo często partia, która rządziła przez 8 lat, reprezentowała interesy, które nie były interesami Polski - stwierdziła.

Podkreśliła, że "czym innym jest atak na poszczególne osoby", a ona sama "zawsze bardzo tego unika". - To są pewne zachowania całych ugrupowań - oceniła Lubnauer.

Lubnauer: to są zachowania całych ugrupowań
Lubnauer: to są zachowania całych ugrupowańTVN24

Horała: nasz spot był błędem

Marcin Horała z PiS przyznał, że spot PiS "był błędem". - Choć ja rozumiem ten błąd, bo zawsze to jest taki dylemat, czy odpowiedzieć pięknym za nadobne, czy po prostu to jakoś zostawić. (...) Ale ile można dawać się bić i nadstawiać drugi policzek - powiedział.

- Ja uważam, że nie powinniśmy my, Prawo i Sprawiedliwość, w to wchodzić. Powinniśmy punktować to, co złego robi rząd, albo właściwie głównie nie robi, zaprzepaszczając polskie perspektywy - dodał Horała. Jego zdaniem PiS nie powinien dać wciągnąć się "w bijatykę na tym poziomie".

Pytany, czy potrzebne było osiem lat "podgrzewania atmosfery" przez PiS i telewizję propagandową, odparł: - Nie, z perspektywy czasu pewnie nie było potrzebne.

- Ja nie mam oczywiście do tego żadnego upoważnienia. Mogę jako ja powiedzieć, że absolutnie jestem gotów, żeby nie wchodzić w to, zmienić ten ton, mówić o czymś innym - zadeklarował polityk PiS.

Horała: nasz spot był błędem
Horała: nasz spot był błędemTVN24

Zgorzelski: potrzebna jest zgoda narodowa w obliczu zagrożenia

Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi-PSL ocenił, że politycy PiS i KO "nie są w stanie przez chwilę posiedzieć spokojnie, bo aż zieją nienawiścią polityczną do siebie, żeby się wzajemnie atakować".

- Dzisiaj potrzebny jest spokój, dzisiaj potrzebna jest rzeczowa dyskusja, a najbardziej potrzebna jest zgoda narodowa w obliczu zagrożenia. Dzisiaj bezpieczeństwo jest słowem kluczem każdego polityka odpowiedzialnego, bo nasze bezpieczeństwo jest zagrożone - stwierdził.

- My Polska, my Polacy - można powiedzieć w języku sportowym - żyjemy w doliczonym czasie. Ten doliczony czas daje nam Ukraina, która walczy dzisiaj także o naszą wolność, o nasze bezpieczeństwo, o nasze życie - podkreślił.

Jak mówił "polaryzacja to jest coś, czym żywią się dwa największe ugrupowania". - Dlatego Trzecia Droga mówiła i mówi: dość kłótni i do przodu - dodał Zgorzelski.

Zgorzelski: potrzebna jest zgoda narodowa w obliczu zagrożenia
Zgorzelski: potrzebna jest zgoda narodowa w obliczu zagrożeniaTVN24

Wawer: to jest droga donikąd

Michał Wawer z Konfederacji odniósł się do planów powołania komisji do spraw wpływów rosyjskich i białoruskich.

- Tak samo jak PiS zaplanował polityczną szczujnię w postaci swojej komisji do spraw wpływów rosyjskich, tak samo ta komisja powołana przez Tuska, to będzie polityczna szczujnia nakierowana wyłącznie na to, żeby przez kolejne miesiące i lata sprowadzać polską politykę do wyzywania się nawzajem od rosyjskich agentów, od rosyjskich pachołków, płatnych zdrajców - mówił.

Podkreślił, że "to jest droga donikąd" i "dopóki nie wyrwiemy się z tej pułapki, tego wzajemnego okładania się pałką 'rosyjskiego agenta', to nie będziemy w stanie jako Polska wyrwać z się z tego miejsca rozwojowego, w którym teraz jesteśmy". - Nie będziemy w stanie też zapewnić nawet fizycznego bezpieczeństwa politykom. Przecież już mamy w Polsce ofiary śmiertelne eskalacji - przypominał.

Wawer: to jest droga donikąd
Wawer: to jest droga donikądTVN24

Paprocka: kluczową sprawą jest bezpieczeństwo

Jak stwierdziła prezydencka minister Małgorzata Paprocka, "to, że jest spór, szczególnie w takiej sytuacji wyjątkowej, w jakiej jesteśmy, że właściwie jedna kampania przechodzi gładko w kolejną, to jest rzecz w demokracji absolutnie oczywista".

- Natomiast są cały czas te same argumenty, na które są kontrargumenty i rozmawiamy właściwie o sprawach sprzed 10 lat, sprzed 12 lat, a pytanie jest dzisiaj, co robimy w roku 2024 - podkreśliła.

- Dzisiaj dla każdego z nas siedzących przy tym stole bezpieczeństwo jest kluczową sprawą, bo ono dla polskich obywateli jest kluczową sprawą. Gdzie jest granica eskalacji? - pytała.

Paprocka: kluczową sprawą jest bezpieczeństwo
Paprocka: kluczową sprawą jest bezpieczeństwoTVN24

Żukowska: wyzywamy się od zdrajców, a umykają nam prawdziwi szpiedzy

Anna Maria Żukowska z Lewicy wskazywała, że "od początku lat 90. wyzywamy się wszyscy nawzajem od zdrajców, od rosyjskich pachołków".

- To jest miałkie, to nic nie wnosi. I najgorsze w tym wszystkim jest to, że w tym gąszczu wzajemnych oskarżeń umykają nam prawdziwi szpiedzy, tacy jak sędzia S., bo on jest zdrajcą Polski - dodała.

- To powoduje, że nie rozmawiamy o prawdziwie ważnych sprawach, takich jak między innymi kryzys klimatyczny. Mamy w tej chwili w 99 procent kraju bardzo dramatyczną suszę. Za chwilę będą ogromne pożary, a to też jest element bezpieczeństwa kraju - wskazywała Żukowska.

Żukowska: wyzywamy się od zdrajców, a umykają nam prawdziwi szpiedzy
Żukowska: wyzywamy się od zdrajców, a umykają nam prawdziwi szpiedzyTVN24

Autorka/Autor:ads//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP