W naszej redakcji jest bardzo dużo ciężkiej pracy. Materiał jest z tobą przez całą dobę. Czasem zasypiasz i o nim myślisz - mówił w programie "Wstajesz i weekend" Juliusz Kaszyński z redakcji "Czarno na białym", która w sobotę otrzymała nagrodę honorową stowarzyszenia Krajowego Klubu Reportażu imienia redaktora Marka Rymuszki. Jak mówił Kaszyński, w przygotowanie reportaży wkłada się "mnóstwo serca, emocji i poświęcenia". - Jest nam niezmiernie miło, że ktoś to dostrzegł i docenił - dodał.
- Żyjemy w takich czasach, że niemal codziennie przychodzą informacje, którymi po prostu potrzeba się zająć. Naturalnie większość naszych tematów dotyka polityki. Bo tak jest w życiu, jak ktoś kiedyś pięknie powiedział: jeśli ty nie interesujesz się polityką, to polityka na pewno zainteresuje się tobą. Właśnie tak jest w życiu i tak jest też w naszej pracy - mówił w TVN24 Juliusz Kaszyński z redakcji "Czarno na białym".
Dziennikarz opisywał, jak wygląda proces powstawania materiałów reporterskich. - Najpierw planujemy, myślimy, potem jest etap dokumentacji, zajmowania się przez reportera tematem - jak to można zrobić, co my do tego mamy, zdjęcia są najważniejsze. Potem są właśnie zdjęcia, czyli praca z operatorem, który jest nierozerwalną częścią tworzenia reportażu. A potem, jak już uda się zarejestrować to i owo, czasem się nie uda, więc trzeba pomyśleć, jak to zrobić. Tu pomagają ogromnie nasi asystenci, chociażby przy inscenizacjach. Następnie przychodzi moment montażu - wyliczał, dziękując po kolei kolegom z redakcji "Czarno na białym". - Ta redakcja ma ogromną sprawność i umiejętności - podkreślił.
- W tej robocie czas się nie liczy, nie ma żadnych ośmiu godzin, po prostu trzeba to zrobić - mówił Kaszyński. - Materiał jest z tobą przez całą dobę. Nawet jak skończysz i powiesz: dobra na dziś już dość, to nie. Czasem zasypiasz i o nim myślisz - przyznał gość programu "Wstajesz i weekend". Jak stwierdził, materiał "siedzi" w twórcach jeszcze długo po jego przygotowaniu. - Tu jest mnóstwo serca, mnóstwo emocji, mnóstwo poświęcenia. Jest nam niezmiernie miło, że ktoś to dostrzegł i docenił - powiedział Kaszyński.
Nagroda dla redakcji "Czarno na białym"
Nagrody honorowe Krajowego Klubu Reportażu przyznawane są od 2003 roku. Dotychczas otrzymali ją między innymi: Oriana Fallaci, Ryszard Kapuściński (nagrody przyznano pośmiertnie), Magazyn Reporterów TVN "UWAGA", Ewa Ewart, a także Wojciech Bojanowski z TVN za reportaż "Śmierć w komisariacie".
W sobotę nagrodą za "rzetelną działalność dziennikarską" została uhonorowana redakcja programu "Czarno na białym". - Bardzo dziękuję kapitule za to wyróżnienie. Ale bardzo dziękuję też mojemu zespołowi: reporterom, którzy są na pierwszej linii, asystentom reporterów, którzy ich wspierają, wydawcom, operatorom, montażystom, grafikom, producentom. To jest wasza nagroda - powiedziała szefowa redakcji Patrycja Redo.
Stowarzyszenie Krajowy Klub Reportażu istnieje w Polsce od 1996 roku. Jest organizacją zawodowo-twórczą zrzeszającą reportażystów.
"Czarno na białym" w TVN24
Program "Czarno na białym" wystartował 3 stycznia 2011 roku o godzinie 20.20. Był to wówczas zupełnie nowy format nie tylko w historii TVN24, ale i polskiej telewizji w ogóle. Pomysłodawcą i pierwszym szefem "Czarno na białym" był Tomasz Sekielski. Pierwsze tematy dotyczyły służby zdrowia. Wkrótce pojawiły się też materiały interwencyjne i polityczne. Kolejnym szefem programu był Jerzy Durlik.
Obecnie redaktorką naczelną programu, a jednocześnie jego prowadzącą jest Patrycja Redo-Łabędziewska. Program można oglądać od poniedziałku do piątku o godzinie 20.30 na antenie TVN24. Materiały są dostępne także w TVN24 GO, gdzie większość z nich ma swoje premiery.
Dekada "Czarno na białym". Oglądaj reportaże w TVN24 GO
Redakcja "Czarno na białym" to wielokrotnie nagradzany zespół dziennikarzy. W tym roku trzy reportaże programu zostały nominowane do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. W poprzednich latach dziennikarze redakcji byli nominowani i zdobywali między innymi nagrody Grand Press, Television & Corporate Media Awards na World Media Festivals, Błękitne Skrzydła, a także byli laureatami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.
Źródło: tvn24.pl