Zderzenie sędziego z maszyną i państwową machiną

Czarno na białym

Zderzenie sędziego z maszyną i państwową machiną

Maszyna do czyszczenia podłóg najechała na sędziego Waldemara Żurka w korytarzu Sądu Okręgowego w Krakowie. Najechany doznał urazu kolana. Zdarzenie miało miejsce prawie trzy lata temu, a do tej pory pracodawca sędziego nie uznał tego faktu za wypadek przy pracy. Poszkodowany pozwał więc swój sąd do sądu. W czasie procesu wyszło na jaw jak wielkie siły i środki organy państwa zaangażowały, aby w tej - wydawać by się mogło - banalnej sprawie sędzia Żurek nie został uznany za ofiarę wypadku. Po co prezes sądu oraz służby państwa poświęcają tyle czasu, wysiłku i uciekają się do zaskakujących działań - docieka Marta Gordziewicz z "Czarno na białym".

 

Waldemar Żurek to sędzia, przypomnijmy, który konsekwentnie, publicznie od pięciu lat krytykuje zmiany w sądownictwie wprowadzane przez PiS, gdy zagrażają one niezależności sądów i niezawisłości sędziów. W tym czasie władza wszczęła wobec niego liczne postępowania dyscyplinarne, skarbowe, a nawet karne. Gdyby udało się udowodnić sędziemu złamanie prawa, mógłby zostać wyrzucony z zawodu. Ale wszystkie te postępowania jak dotąd nie wykazały, jakoby sędzia naruszał przepisy.

Opis programu

"Czarno na białym" to magazyn reporterski, prezentujący najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne z kraju i ze świata. W programie prezentowane są wyniki śledztw dziennikarskich, sylwetki znanych osób oraz historie, które wstrząsnęły opinią publiczną.

 

Redaktor naczelną i gospodynią "Czarno na białym" jest Patrycja Redo-Łabędziewska. Wcześniej kierowała redakcją informacyjną TVN Warszawa. Prowadziła "Prosto z Polski" w TVN 24 i "Fakty" TVN. Z "Faktami" związana była od początku emisji programu, czyli od 1997 roku.

 

"Czarno na białym" można obejrzeć od poniedziałku do piątku o godz. 20:30, w soboty o godz. 21:30. Wszystkie materiały - także premierowo - są dostępne w TVN24 GO.