Coroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia we mszy świętej i przystępujących do sakramentu komunii, odbędzie się w niedzielę 22 października we wszystkich parafiach w Polsce. Analizę przeprowadzi Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) odbędzie się w niedzielę 22 października - przekazał w komunikacie Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.
Liczenie wiernych 2022. Raport instytutu
Z opublikowanego w styczniu 2023 r. raportu wynika, że w 2021 r. w mszach świętych uczestniczyło 28,3 procent wiernych, a 12,9 przystępowało do komunii. Na lekcje religii uczęszczało 82 procent uczniów. Badanie praktyk niedzielnych w 2021 r. odbyło się 26 września, kiedy obowiązywały dyrektywy i obostrzenia rządowe związane z pandemią COVID-19. Wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach, obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych.
Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes (uczestniczenie we mszy - red.) zanotowano wtedy w diecezjach: tarnowskiej (59,1 procent), rzeszowskiej (49,7 procent), przemyskiej (46,9 procent). Najwyższy wskaźnik communicantes (przyjęcie komunii - red.) zanotowano w diecezjach: tarnowskiej (21,9 procent), białostockiej (19,2 procent), drohiczyńskiej (18,4 procent) - podał rocznik statystyczny ISKK.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje między innymi z Głównym Urzędem Statystycznym.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN