"Chciałbym, żeby w górach był śnieg, a na nizinach ciepło", "A ja żeby nie było kryzysu klimatycznego". Pytania aktywistki do prezydenta

Źródło:
tvn24.pl
Aktywistka Dominika Lasota pytała prezydenta w Egipcie o odnawialne źródła energii
Aktywistka Dominika Lasota pytała prezydenta w Egipcie o odnawialne źródła energiitwitter.com/DominikaLasota1
wideo 2/9
Aktywistka Dominika Lasota pytała prezydenta w Egipcie o odnawialne źródła energiitwitter.com/DominikaLasota1

W kuluarach szczytu klimatycznego w Egipcie doszło do spotkania aktywistki klimatycznej Dominiki Lasoty i prezydenta Andrzeja Dudy. Aktywistka chciała dowiedzieć się, kiedy Polska zacznie skupiać się na odnawialnych źródłach energii. - Proszę mnie nie zasypywać argumentami, które są bardzo jednostronnym pani spojrzeniem - mówił do niej Duda.

W egipskim Szarm el-Szejk trwa 27. konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu (COP27), gdzie światowi przywódcy i delegaci z blisko 200 krajów dyskutują o zobowiązaniach finansowych, w tym na kształtowaniu narzędzi potrzebnych do reakcji na szkody, jakie powstają w związku ze zmianami klimatu.

Na szczycie przebywa między innymi prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek związana z międzynarodowym ruchem Fridays For Future aktywistka klimatyczna Dominika Lasota spotkała się z nim na terenie konferencji. Lasota pytała prezydenta między innymi, kiedy będzie dobry moment, żeby odblokować odnawialne źródła energii.

- Przede wszystkim musimy kierować się (...) zasadą zrównoważonego rozwoju, ale w znaczeniu także sprawiedliwej transformacji - odpowiadał jej Duda. Lasota odparła, że górnicy przekazali jej, że "są w dziwnej sytuacji i nie wiedzą, co się będzie działo" i że "rząd nie mówi im prawdy; że nie ma szczerości".

- Dobrze. Rząd sam jest dzisiaj w trudnej sytuacji. Chciał znacznie szybciej dokonywać transformacji, ale ta sytuacja, która się dzieje, napaść rosyjska na Ukrainę, gigantyczny wzrost kosztów energii, to wszystko spowodowało cały szereg problemów - odpowiadał prezydent.

- Ja to rozumiem, ale to, co powtarzamy, to że wysokie ceny... - próbowała kontynuować aktywistka. - Jeżeli ja mówię, to pani pozwoli, że dokończę - uciął prezydent.

Lasota w odpowiedzi tłumaczyła, że aktywiści chcą porozmawiać z prezydentem od "długiego czasu" i "była cisza".

- Proszę mnie nie zasypywać argumentami, które są bardzo jednostronnym pani spojrzeniem - odpowiedział Duda. - Ja myślę, że się słucham nauki - argumentowała Lasota. - Ale, Dominika! - wtrącił się stojący obok prezydenta Paweł Sałek, prezydencki doradca do spraw klimatu i ochrony środowiska.

>> Więcej o zmianach klimatu w tvn24.pl

PAP/Reuters

Duda kontynuował, że "mamy problem pod tytułem nadwyżek kosztów węgla". - Prawda jest następująca. Przez ostatnie lata było stopniowe zamykanie kolejnych ścian w kopalniach. Dzisiaj tak naprawdę ich potrzebujemy na powrót, ściągamy węgiel do Polski ze wszystkich stron świata - opisał.

- Ja uważam, że to nie jest... - wtrąciła Lasota, którą znowu upomniał Sałek, zwracając się do niej po imieniu.

Prezydent następnie zapytał aktywistkę, "czym by chciała, żeby ludzie ogrzali mieszkania?". - Ja chciałabym, żeby ludzie mieli czym ogrzewać, ale problem jest taki, że w tym momencie, przez lata zaniedbań, polityka energetyczna jest po prostu nieodpowiedzialna. Moja babcia nie była w stanie kupić węgla. Mnie to bardzo martwi i chciałabym, żeby też miała czym ogrzać - tłumaczyła aktywistka.

- To niech mi pani wytłumaczy w takim razie, w jaki sposób w ciągu dwóch lat mam, pani zdaniem, nadrobić, 30 lat zaniedbań? Słucham - oświadczył prezydent. W odpowiedzi usłyszał, że "w ciągu dwóch lat się nie uda, ale kiedyś musimy zacząć". - Właśnie zaczęliśmy - przekonywał Duda, mówiąc o budowie elektrowni jądrowej w Polsce.

- Mam nadzieję. A ja bym chciała, żeby Polska była jak najbardziej rozwinięta pod względem czystej energii, bo ona jest najtańsza, najszybsza do rozwinięcia i najbardziej dostępna dla ludzi - odparła Lasota. - A ja bym proszę panią chciał, żeby w górach był śnieg, a na nizinach było ciepło - odpowiedział jej Duda. - A ja bym chciała, żeby nie było kryzysu klimatycznego i pan może to zmienić, naprawdę. Życzę powodzenia - odparła Lasota. Po tych słowach Duda wraz z towarzyszącą mu delegacją oddalił się.

21-letnia Lasota, która do Egiptu przybyła w znacznej części pociągiem (ostatni odcinek na trasie Stambuł-Egipt pokonała samolotem) jest aktywistką klimatyczną. Domaga się zaprzestania korzystania z paliw kopalnych i skupienie się na odnawialnych źródłach energii. Od początku zbrojnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę działa na rzecz unijnego embargo na rosyjskie paliwa kopalne i przyspieszenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w kierunku OZE.

Lasota: na inwestycje w paliwa kopalne zawsze znajdzie się czas, pieniądze i wola polityczna

Lasota o zdarzeniu rozmawiała potem z reporterem TVN24 Maciejem Warsińskim. - Uważam, że wykorzystywanie aktualnego kryzysu energetycznego i wojny w Ukrainie, mówienie, że musimy opóźniać teraz politykę klimatyczną, to jest hipokryzja, to są bardzo łatwe wymówki - powiedziała.

Lasota podkreśliła, że w dwa lata nie da się naprawić wspomnianych przez prezydenta "30 lat zaniedbań". - Ale nie możemy czekać wieczność, bo od lat powtarzane są nam argumenty, że za dużo czasu, że nie ma pieniędzy. Ile mamy czekać? Nich ktoś powie, jaki jest konkretny deadline, kiedy odblokujemy ustawę wiatrakową i inne ustawy, które blokują czystą energię w Polsce. Wiadomo, że ta zmiana nie zadzieje się w tydzień. Ale z jakichś przyczyn, przez te wszystkie lata, całkowicie w porządku było dla polityków tworzenie nowych inwestycji w paliwa kopalne. Na to zawsze się znajdzie czas, pieniądze i wola polityczna - zauważyła.

WIĘCEJ Z ROZMOWY W DZISIEJSZYM WYDANIU MAGAZYNU "POLSKA I ŚWIAT"

Autorka/Autor:akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dominika Lasota/Twitter

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

To był pewnego rodzaju teatr, żeby jednocześnie była odpowiedź Iranu, ale żeby nic się Izraelowi nie stało - mówiła w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, komentując irańskie ataki na Izrael. Jak wskazywała, "Izrael pokazuje się przez całe miesiące w Strefie Gazy jako kat Palestyńczyków, a teraz ponownie jest ofiarą". Generał Bogusław Pacek ocenił, że dzisiejszej nocy "stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej".

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Źródło:
TVN24

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24