Przepisy "nie przewidują możliwości wznowienia postępowania w zakończonych już sprawach, w których zapadła prawomocna uchwała PKW" - przekazało we wtorek Krajowe Biuro Wyborcze. Chodzi o sprawozdanie finansowe PiS za wybory parlamentarne z 2019 roku i wiedzę Jarosława Kaczyńskiego o wątpliwościach związanych z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. PKW cały czas ocenia sprawozdanie finansowe PiS z wyborów w 2023 roku.
Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że przed wyborami w 2019 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się do Zbigniewa Ziobry "o natychmiastowe zakazanie kandydatom Solidarnej Polski korzystania z Funduszu Sprawiedliwości w kampanii wyborczej".
"Zwracam uwagę Pana Ministra, że przypadki, o których już w tej chwili mówi się w środowiskach naszej koalicji, o ile są prawdziwe, mogą przynieść fatalne skutki zarówno z punktu widzenia przebiegu kampanii, jak i ze względów związanych z jej rozliczeniem przed Państwową Komisją Wyborczą" - pisał Kaczyński w przytaczanym liście datowanym na 26 sierpnia 2019 r.
Cytowany przez "GW" list został znaleziony u b. wiceszefa MS Marcina Romanowskiego, odpowiedzialnego za dysponowanie pieniędzmi z Funduszu Sprawiedliwości. Jak podała gazeta, funkcjonariusze ABW weszli do jego mieszkania w marcu tego roku w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości
Po doniesieniach "Wyborczej" dotyczących Funduszu Sprawiedliwości posłanka KO Agnieszka Pomaska oraz europoseł PO Michał Szczerba zapowiedzieli złożenie do PKW wniosku o ponowne sprawdzenie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS za 2019 r. Ich zdaniem, partia powinna stracić subwencję.
Odpowiedź KBW
Odpowiedzi w tej kwestii udzieliło we wtorek Krajowe Biuro Wyborcze - urząd zapewniający obsługę PKW. "Wyjaśniamy, że uchwały podjęte przez Państwową Komisję Wyborczą w sprawach sprawozdań finansowych partii politycznych czy komitetów wyborczych podlegają zaskarżeniu do Sądu Najwyższego w terminie odpowiednio 7 i 14 dni od dnia doręczenia uchwały o odrzuceniu sprawozdania. Zarówno przepisy ustawy o partiach politycznych, jak i Kodeksu wyborczego, nie przewidują natomiast możliwości wznowienia postępowania w zakończonych już sprawach, w których zapadła prawomocna uchwała Państwowej Komisji Wyborczej. Nie ma zatem żadnej podstawy prawnej, która umożliwiałaby wznowienie postępowań w sprawach już zakończonych" - przekazano.
Trwa ocena sprawozdania z 2023 roku
Jak jednak zwrócił uwagę reporter TVN24 Sebastian Napieraj, cały czas trwa sprawdzanie przez PKW sprawozdania finansowego PiS za wybory parlamentarne z października ubiegłego roku. - Wybory, w których według Ministerstwa Sprawiedliwości również były wykorzystywane pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Zdaniem obecnego kierownictwa resortu to był po prostu fundusz wyborczy Zbigniewa Ziobry, a ponad 200 milionów złotych zostało wydanych w tych okręgach, gdzie kandydowali politycy Suwerennej Polski - dodał dziennikarz.
MS złożyło w tej sprawie zawiadomienie do PKW, która ma do 15 lipca czas na przyjęcie lub odrzucenie sprawozdania.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP