TVN24 | Polska

Wikariusz z Sokołowa Podlaskiego, siostra zakonna z Jedlni. Oni zginęli w wypadku autokaru w Chorwacji

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl
Rzecznik MSZ: rodziny osób zmarłych w wypadku w Chorwacji zostały poinformowane
Rzecznik MSZ: rodziny osób zmarłych w wypadku w Chorwacji zostały poinformowane TVN24
wideo 2/20
TVN24Rzecznik MSZ: rodziny osób zmarłych w wypadku w Chorwacji zostały poinformowane

Salezjanin, ksiądz Grzegorz Radziszewski z parafii w Sokołowie Podlaskim i siostra Janina Mateusiak z parafii w Jedlni to dwie z 12 ofiar wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. O ich śmierci poinformowały między innymi wspólnoty, do których należeli.

W sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji (Zagrzebia) w regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec, doszło do wypadku polskiego autobusu. Jadący w kierunku Zagrzebia autokar zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja.

Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medziugoria. Były to głównie osoby z Sokołowa Podlaskiego (woj. mazowieckie), Konina (woj. wielkopolskie) i Jedlni koło Radomia (woj. mazowieckie). Zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, w tym 19 ciężko. Inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji potwierdził w poniedziałek TVN24, że zarówno ofiary, jak i poszkodowani z wypadku zostali już zidentyfikowani.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co wiemy o tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji

Ksiądz i siostra zakonna zginęli w wypadku w Chorwacji

Pojawiają się szczegółowe informacje na temat niektórych ofiar śmiertelnych wypadku.

Parafia pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim przekazała w poniedziałek na Facebooku, że w tragedii zginął jej wikariusz ksiądz Grzegorz Radziszewski.

Informację o jego śmierci podała także warszawska inspektoria salezjanów.

Salezjanin był katechetą w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim. Placówka pożegnała go na swojej stronie internetowej.

Duchowny był również byłym kapelanem płockiego obwodu Związku Harcerstwa Polskiego. Jak napisała organizacja na Facebooku, ks. Radziszewski "odszedł na wieczną wartę". "Dziękujemy za Twoją służbę, za Twój uśmiech, za to że byłeś z nami w dobrych i trudnych chwilach" - czytamy we wpisie.

Natomiast Diecezja Radomska poinformowała, że w tragedii zginęła siostra Janina Mateusiak z parafii w Jedlni. Jak przekazano, należała ona do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Fundacja Płomień Eucharystyczny przekazała zaś więcej informacji o zmarłej. Jak podano, pochodziła ona z Łukowa w diecezji siedleckiej. "Do zakonu wstąpiła w 1981 roku, od niedawna była na emeryturze. Wcześniej pełniła posługę katechetki m.in. w liceum w Koninie" - podano.

Jak czytamy na stronie internetowej fundacji, "została skierowana do Kaplicy Wieczystej Adoracji niecałe dwa lata temu".

Wśród zabitych jest również kierowca autokaru, o czym informowała w sobotę wieczorem w chorwackiej telewizji komendant tamtejszej policji drogowej Josip Mataija. Potwierdził to rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/

Pozostałe wiadomości