Dwóch polskich policjantów pełniących służbę w Chorwacji uratowało tonącego 29-latka. We wtorek w godzinach rannych na plaży w miejscowości Makarska dostrzegli w wodzie mężczyznę. - Wił się z bólu. Widać było, że jego lewy bark był w nienaturalnej pozycji. Po prostu nie był w stanie dalej płynąć - opowiada podkomisarz Marcin Czyż. "Polscy policjanci wielkimi bohaterami Makarskiej" - pisze lokalny portal.
Podkomisarz Marcin Czyż oraz młodszy aspirant Piotr Filar, stacjonujący w chorwackiej miejscowości Makarska w ramach akcji "Miejsce Bezpiecznej Turystyki”, 18 lipca jeszcze przed służbą dostrzegli w wodzie tonącego mężczyznę.
- Przed służbą postanowiliśmy z kolegą pójść na plażę i popływać. Gdy już dochodziliśmy do plaży, zauważyliśmy, że około 100 metrów od linii brzegu kobieta próbowała holować mężczyznę, który się podtapiał i co rusz znikał pod lustrem wody. Kobieta ta machała i krzyczała po chorwacku, wzywając pomocy - relacjonuje w rozmowie z TVN24.pl podkomisarz Marcin Czyż.
- Wiedzieliśmy, że w tamtym momencie na plaży nie było żadnych ratowników, bo było na to jeszcze za wcześnie. Nie patrząc na nic, zabraliśmy od przypadkowych plażowiczów dmuchaną deskę SUP i udaliśmy się w stronę tych dwóch osób, żeby im pomóc - kontynuuje polski policjant, dodając, że w miejscu, w którym topił się mężczyzna, woda miała głębokość około sześciu metrów.
"Polscy policjanci wielkimi bohaterami Makarskiej"
- Mężczyzna wił się z bólu. Widać było, że jego lewy bark był w nienaturalnej pozycji. Po prostu nie był w stanie dalej płynąć - opisuje podkomisarz Czyż. Funkcjonariusz zaznaczył również, że wzywająca pomocy kobieta usiłowała samodzielnie holować mężczyznę na brzeg, jednak ze względu na jej drobną budowę ciała "nie miała do tego sił". Polscy policjanci, wykorzystując pożyczoną dmuchaną deskę, przetransportowali poszkodowanego mężczyznę na brzeg.
- Nie mieliśmy przy sobie żadnego sprzętu medycznego, więc unieruchomiliśmy bark mężczyzny za pomocą jego koszuli - opowiada podkomisarz Czyż. Funkcjonariusze zaprowadzili następnie poszkodowanego do pobliskiego hotelu, gdzie udzielono mu pomocy medycznej.
W rozmowie z TVN24.pl polski policjant przyznał, że jeszcze tego samego dnia ponownie spotkali mężczyznę, któremu rano udzielili pomocy. - Rozpoznał nas, podszedł i podziękował nam. Powiedział nam też, że już w przeszłości miał problemy z tym barkiem i w najbliższej przyszłości będzie musiał przejść z jego powodu poważną operację - stwierdził funkcjonariusz.
"Polscy policjanci wielkimi bohaterami Makarskiej" - napisał lokalny portal "Jutarnji List".
Polscy policjanci w Chorwacji
Opisując założenia akcji "Miejsce Bezpiecznej Turystyki", w której wraz z młodszym aspirantem Piotrem Filarem bierze udział, podkomisarz Marcin Czyż mówi, że w jej ramach, w chorwackich miejscowościach, od 2 lipca do 31 sierpnia stacjonuje 12 policjantów z Polski. - Pełnimy służbę zarówno z policjantami z Chorwacji, jak i z innych krajów, takich jak Bośnia, Korea Południowa czy Stany Zjednoczone - opowiada funkcjonariusz.
Podkomisarz zaznacza, że poza "asystowaniem policjantom chorwackim", stara się on też "udzielać wszelkiej pomocy obywatelom Polski", pełniąc np. funkcję tłumacza. - Wykonujemy naprawdę różne obowiązki. Jeździmy do interwencji domowych, pomagamy przy kolizjach czy wypadkach drogowych, interweniujemy też przy zakłócaniu porządku publicznego na plaży. Pomagaliśmy nawet w znalezieniu noclegu turystom z Polski, którzy dotarli do Makarskiej późną nocą - dodaje.
Jak podkreśla w przesłanym TVN24.pl oświadczeniu kom. Piotr Świstak z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, polscy policjanci biorą udział w akcji "Miejsce Bezpiecznej Turystyki" już od kilkunastu lat". Charakter realizowanych przez nich na miejscu zadań jest jednak "nieco odmienny od tego w kraju", "albowiem służba polskich policjantów polega (głównie - red.) na asystowaniu funkcjonariuszom policji chorwackiej w wykonywaniu zadań". Oprócz tego funkcjonariusze "pełnią służbę również w tzw. infopunktach, gdzie propaguje się bezpieczny wypoczynek i przekazuje turystom niezbędne informacje pozwalające uniknąć wypadku podczas urlopu".
We wspomnianych "infopunktach" polscy policjanci udzielają porad nt. m.in. "bezpieczeństwa w trakcie uprawiania sportów wodnych, nurkowania, snorkelingu" czy "bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożeń, jakie mogą wynikać z grillowania". "W tym roku zaszczytną służbę ‘ambasadorów polskiej Policji’ na terytorium Chorwacji pełni dwunastu funkcjonariuszy. Reprezentują oni garnizony: kujawsko-pomorski, łódzki, małopolski, podkarpacki, stołeczny, śląski, warmińsko-mazurski, wielkopolski oraz zachodniopomorski" - dodaje kom. Piotr Świstak.
Źródło: TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Komenda Główna Policji