Minister Tomasz Siemoniak przekazał wniosek o umieszczenie projektu ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych, likwidacji CBA w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował na platformie X, że "międzyresortowy zespół do opracowania projektu ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych, likwidacji CBA oraz zmianie niektórych ustaw zakończył pracę".
"Minister Tomasz Siemoniak przekazał wniosek o umieszczenie projektu w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów" - dodał Dobrzyński.
Podczas piątkowej rozmowy w "Jeden na jeden" Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych, ujawnił, że ustawa o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest "gotowa". - Dzisiaj uruchamiamy całą procedurę, bo jest ostatni roboczy dzień marca, więc z życzeniami świątecznymi, zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych przekazuję tę wiadomość, że zakończyliśmy pracę i ten projekt jest gotowy - poinformował.
Dopytywany, kiedy będzie procedowany w Sejmie, gość TVN24 przekazał, że "czeka nas taka rzetelna droga z tym projektem, to znaczy uzgodnienia międzyresortowe i tak dalej". - Spodziewam się, że przed wakacjami ten projekt będzie uchwalony - dodał.
Plan likwidacji CBA
Pomysł likwidacji CBA, miejsca pracy około 1200 funkcjonariuszy i blisko 200 cywilów, nie znalazł się w spisie "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów" Koalicji Obywatelskiej.
Został zawarty za to w umowie koalicyjnej, podpisanej 10 listopada przez polityków Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. W punkcie 19., poświęconym odpolitycznieniu służb mundurowych, zapisano plan przekazania "zasobów i kompetencji" CBA do innych służb, między innymi policji. "Dzięki temu wzmocniona będzie walka z korupcją, całkowicie porzucona przez poprzednią władzę" - zapisano w umowie.
Źródło: tvn24.pl