Jest przygotowany przez nas projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego - oznajmił na poniedziałkowej konferencji prasowej Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych. Zapowiedział powołanie nowej instytucji - Centralnego Biura Zwalczania Korupcji.
Tomasz Siemoniak zaznaczył, że obecny rząd chce bardzo mocno walczyć z korupcją, a powodem likwidacji CBA są jej "mizerna skuteczność, upartyjnienie i działanie w interesie różnych ośrodków politycznych, a nie w interesie państwa". - Różne sprawy, które - gdy obiektem zainteresowania miał się stać ktoś reprezentujący ówczesną władzę - były zamiatane pod dywan, odsyłane - mówił Siemoniak.
Siemoniak: stworzymy nową instytucję
- Uznaliśmy, że walka z korupcją w państwie może i powinna być inaczej zorganizowana, że stworzymy nową instytucję w policji - Centralne Biuro Zwalczania Korupcji, oddając dużą część walki z korupcją właśnie policji - zapowiedział minister.
Zwrócił uwagę, że wiele spraw prowadzonych przez CBA w ostatnich latach miało charakter lokalny. - Walczyć trzeba z korupcją oczywiście na każdym poziomie, ale czy jest potrzebna silna służba specjalna do tego, żeby w małym urzędzie gminy bądź w małym szpitalu walczyć z korupcją na niskim poziomie i na niskim szczeblu? Do tego potrzebna jest inna struktura, właśnie policja - stwierdził Siemoniak. - Policja - dodał - zorganizowana w sprawdzony sposób, to jest na wzór Centralnego Biura Śledczego Policji.
Jak dodał, ta struktura od ponad 20 lat "pokazuje, że jest skuteczna, działając w oderwaniu od pewnych lokalnych uwarunkowań, skutecznie walczy z tą najpoważniejszą przestępczością". - Tak chcemy, żeby było zorganizowane Centralne Biuro Zwalczania Korupcji - oznajmił.
Wyjaśnił, że CBZK ma wspólnie ze służbą kontrwywiadu wojskowego "przejąć walkę z korupcją na poziomie ogólnokrajowym, wielkich zagrożeń, wielkich kontraktów modernizacyjnych, gdzie z natury rzeczy, z wielkości kwot miliardów złotych publicznych, angażowanych w te przedsięwzięcia, te zagrożenia się pojawiają".
- I wreszcie Krajowa Administracja Skarbowa, która przejmie ten obszar CBA, który dotyczy oświadczeń majątkowych wszystkich osób, które takie oświadczenia majątkowe muszą składać - poinformował Siemoniak. Dodał, że jest "po słowie z kilkoma ministrami co do tego, że do podjęcia jest kwestia uporządkowania sfery oświadczeń majątkowych".
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: KPRM