Zamknęli już wyciąg, chcieli odjechać, przygniótł ich dach. "Otworzył się jak konserwa"

TVN24 | Polska

Autor:
wini/ks,adso
Źródło:
TVN24 Kraków, PAP
Wypoczynek zamienił się koszmar, dwie osoby nie żyjąTVN24 Łódź
wideo 2/2
TVN24Wypoczynek zmienił się w koszmar, dwie osoby nie żyją

Chcieli wspólnie pojeździć na nartach. Wyciąg został jednak zamknięty, więc wracali do samochodu i już chcieli odjechać, kiedy porywisty wiatr zerwał dach z pobliskiego budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Matka i jej młodsza córka zginęły na miejscu. Starsza, 21-letnia, zmarła kilka godzin później w szpitalu. Ranny jest 16-latek.

Jak powiedział dziennikarzom przyjaciel rodziny, którą spotkała tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej, turyści chcieli wspólnie pojeździć na nartach, ale gdy zobaczyli, że wyciąg na Rusińskim Wierchu jest zamknięty, mieli odjechać.

- Przyjechaliśmy tu dosłownie na dwie godziny. One wyszły z samochodu. Jak zobaczyłem, że zamykają wyciąg, powiedziałem, że jedziemy. Upadłem na ziemię, bo widziałem kątem oka, że dach się zrywa. Blaszany dach otworzył się jak konserwa – relacjonował świadek zdarzenia, który wraz z przyjaciółmi przyjechał na zimowy wypoczynek z Warszawy.

Wiało 120 kilometrów na godzinę

Prokuratura: to nie była solidna konstrukcja, krokwie były prowizoryczne10.02. | Chcieli wspólnie pojeździć na nartach. Wyciąg został jednak zamknięty, więc spakowali swój sprzęt do samochodu i już chcieli odjechać, kiedy porywisty wiatr zerwał z pobliskiego budynku dach. Matka i córka zginęły, dwie inne osoby zostały ranne. TVN24

Podobnie sytuację opisuje prokurator Jacek Dyka z Prokuratury Rejonowej w Zakopanem, który przeprowadzał oględziny na miejscu zdarzenia. - Dwie osoby widziały podniesienie całości dachu, a nie tylko części konstrukcji. Zdążyły ostrzec jednego pana, który się uchylił, natomiast te dwie kobiety nie zdążyły się uchylić i zostały przygniecione do samochodu – opisuje prokurator.

Według wstępnych ustaleń, dach przeleciał około 130 metrów. Rozpadł się na trzy części, kiedy uderzył w przeszkodę. - Udało nam się ustalić, że w chwili zdarzenia minimalna prędkość (wiatru - red.) to było 120 kilometrów na godzinę – podkreśla Dyka.

Teraz śledczy będą ustalać między innymi, ile osób mogło być zagrożonych w związku ze zdarzeniem, kto jest właścicielem uszkodzonego budynku i kto odpowiadał za jego stan techniczny.

Matka i młodsza córka zginęły na miejscu. Starsza zmarła w szpitalu

Przed godziną 11 w poniedziałek podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Dach spadł wprost na cztery osoby. Mimo reanimacji nie udało się uratować 52-latki i jej 15-letniej córki. 21-latka – druga córka zmarłej kobiety – walczyła o życie w szpitalu w Nowym Targu.

Aleksandra Chowaniec-Sibiga, dyrektor ds. medycznych nowotarskiego szpitala, opisywała jej obrażenia jako bardzo ciężkie, wielonarządowe, dodając, że trafiła ona pod opiekę lekarzy po wcześniejszej reanimacji.

W poniedziałek wieczorem szpital poinformował, że młoda kobieta zmarła.

W szpitalu w Zakopanem przebywa 16-latek mający lżejsze obrażenia. Z informacji przekazanych przez policję wynika, że jest on spokrewniony z innymi ofiarami wypadku. Piątym poszkodowanym jest mąż zmarłej kobiety, który w ciężkim stanie psychicznym również trafił do szpitala. 

Autor:wini/ks,adso

Źródło: TVN24 Kraków, PAP