TVN24 | Polska

Braun do Niedzielskiego: będziesz pan wisiał. Witek złożyła zawiadomienie do prokuratury

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ads,
mjz,
karol
Źródło:
TVN24, PAP
Niedzielski: marszałek Sejmu zapowiedziała, że zawiadomi prokuraturę ws. słów Brauna
Niedzielski: marszałek Sejmu zapowiedziała, że zawiadomi prokuraturę ws. słów BraunaTVN24
wideo 2/4
TVN24Zawiadomienie do prokuratury po słowach Brauna. Niedzielski: dziękuję pani marszałek Witek

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie Grzegorza Brauna. Poseł Konfederacji podczas debaty nad sytuacją w ochronie zdrowia powiedział z mównicy do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego: - Będziesz pan wisiał.

W czwartek w Sejmie poseł Konfederacji Grzegorz Braun zabrał głos podczas dyskusji o "sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia". - Niech nas Pan Bóg ma w swojej opiece, póki za tę dziedzinę aktywności naszego państwa odpowiada człowiek zajmujący miejsce w tej ławie, niestety nie ławie oskarżonych, a ławie rządowej - powiedział, nawiązując do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Braun jest znany z antynaukowych wypowiedzi, w których kwestionuje bezpieczeństwo szczepionek przeciwko COVID-19 i deprecjonuje zagrożenie wynikające z epidemii.

Kończąc swoją wypowiedź, zwrócił się do Niedzielskiego: - Będziesz pan wisiał.

Braun do Niedzielskiego: będziesz wisiał. Reakcja wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: skandal
Braun do Niedzielskiego: będziesz wisiał. Reakcja wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: skandalTVN24

- To jest wielki skandal - zareagowała od razu wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. - To jest groźba karalna, to jest po prostu rzecz okropna - podkreślił z kolei prezes PSL, poseł Władysław Kosiniak-Kamysz. Potem głos zabrał minister zdrowia. - Nie chciałbym, abyśmy się zatrzymywali w tym, że tylko negujemy, a nie wyciągamy konsekwencje. Albo będziemy asertywni, albo będziemy potakiwali - powiedział.

Zawiadomienie do prokuratury po słowach Brauna

W czwartek po południu na konferencji prasowej Niedzielski skomentował sytuację, do której doszło w Sejmie. Pytany, czy Braun powinien ponieść konsekwencje za swoje słowa, odparł:

- Absolutnie tak. Jestem pozytywnie zaskoczony, bo po debacie zostałem zaproszony przez panią marszałek Witek na rozmowę. Pani marszałek zadeklarowała, że w najbliższym czasie - godzinach, dniach - złoży w swoim imieniu zawiadomienie do prokuratury o sformułowaniu gróźb karalnych - przekazał i podziękował Witek za "szybką reakcję".

Witek o tym, że składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów Brauna, poinformowała na Twitterze.

W czwartek wieczorem Kancelaria Sejmu zamieściła na Twitterze treść zawiadomienia złożonego przez Witek w prokuraturze. Marszałek napisała w nim, że zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Brauna. "Wypowiedź posła Grzegorz Brauna może wypełniać znamiona czynu zabronionego, o którym mowa w art. 190 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 rok. Kodeks karny (...), tj. groźby karalnej" - czytamy w zawiadomieniu.

Do zawiadomienia - jak czytamy - załączono wyciąg ze sprawozdania stenograficznego z posiedzenia Sejmu.

Kidawa-Błońska o słowach Brauna

Wicemarszałek Kidawa-Błońska komentowała wypowiedź Brauna również w rozmowie z dziennikarzami. - Jeżeli natychmiast tutaj w Sejmie nie postawimy tamy i nie damy przykładu dla społeczeństwa, że tak się nie należy zachowywać, jeżeli prokuratura nie pokaże, że takie rzeczy należy karać, to my tego nie zatrzymamy - stwierdziła.

Kidawa-Błońska o słowach Brauna
Kidawa-Błońska o słowach BraunaTVN24

Autor:ads, mjz, karol

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości