Z roku na rok rośnie liczba potwierdzonych przypadków chorób przenoszonych przez kleszcze, w tym boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu - informują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Eksperci przypominają objawy, na które należy zwrócić uwagę, i apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM).
PPOZ informuje, że z roku na rok rośnie liczba potwierdzonych przypadków chorób przenoszonych przez kleszcze, w tym boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Lekarze zaznaczają, że w związku z tym, że wzrosła średnia temperatura powietrza, w tym roku, jak w poprzednich latach, "kleszcze są wyjątkowo agresywne i wszędobylskie".
Najczęściej wspinają się na trawy i krzewy, maksymalnie na wysokość 120-150 cm. Człowiek czy zwierzę, ocierając się o rośliny, "zabiera" pajęczaka ze sobą. Jego ukłucie nie boli i nie wywołuje natychmiastowych objawów. Ukąszenia łatwo można nie zauważyć. Kleszcze mogą utrzymywać się na skórze od kilku dni do tygodnia.
Kleszczowe zapalenie mózgu - objawy
Kleszczowe zapalenie mózgu u wielu pacjentów przebiega bezobjawowo, jednak u niektórych po 7-10 dniach pojawiają się objawy grypopodobne:
- wysoka temperatura,
- bóle mięśni i stawów,
- bóle głowy.
Mniej więcej u jednej trzeciej tych pacjentów, po kilku dniach lepszego samopoczucia, choroba uderza po raz drugi (druga faza KZM). Tym razem objawy są znacznie silniejsze i poważniejsze:
- bardzo wysoka gorączka,
- silny ból głowy,
- światłowstręt,
- nudności,
- wymioty,
- zaburzenia świadomości,
- u niektórych pacjentów także drgawki i utrata przytomności.
Jeśli dojdzie do zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego lub móżdżku - to znacznie rośnie ryzyko poważnych powikłań i zgonu. KZM leczy się tylko objawowo.
Kleszczowe zapalenie mózgu - leczenie
Prezes PPOZ Bożena Janicka przypomina, że dostępne są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, które można stosować już u dzieci od 2. roku życia. - Najwyższy czas, żeby się zaszczepić, do czego nieustannie zachęcamy. Trzeba jednak pamiętać, że zaszczepienie się przeciw KZM nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym przed boreliozą (tę leczy się antybiotykami) - podkreśla cytowana w komunikacie Janicka.
Borelioza - jakie objawy?
W przypadku boreliozy pierwsze objawy rozwijają się od jednego do trzech tygodni od ukąszenia. Może pojawić się rumień wędrujący (zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów). W tej fazie mogą wystąpić objawy grypopodobne. Jeśli w porę nie zostają podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. Od dwóch tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne: zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.
Rok od zakażenia borelioza może przejść w postać przewlekłą. Najczęstsze objawy to:
- gorączka,
- dreszcze,
- ból głowy,
- ból gardła,
- ból stawów,
- sztywność stawów,
- tiki mięśni.
Może dojść też do paraliżu mięśni twarzy, zawrotów głowy, problemów z mówieniem. Objawy boreliozy układu nerwowego (neuroboreliozy) mogą pojawić się nawet po wielu latach od ukąszenia.
Neoerlichioza - kogo najczęściej atakuje
Lekarze PPOZ wskazują, że szczególnie groźną dla osób z osłabioną odpornością jest inna odkleszczowa choroba - neoerlichioza. Atakuje najczęściej osoby po 50. roku życia, cierpiące albo na chorobę hematologiczną, albo reumatyczną, przechodzące aktualnie terapię immunosupresyjną z np. chemioterapią lub kortyzonem. Chorobę leczy się antybiotykami.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock