W 2023 roku odnotowano ponad 25 tysięcy przypadków zachorowań na boreliozę. To prawie dwa razy więcej niż w 2022 roku. Zarejestrowano również o wiele więcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.
Z zestawienia zachorowań na choroby zakaźne w Polsce wynika, że w 2023 roku potwierdzono w Polsce 25 244 przypadki boreliozy. W 2022 r. liczba chorych wyniosła 17 369. Oznacza to, że liczba zachorowań na boreliozę wzrosła o 45,3 procent. W 2023 r. na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało 659 osób, a w 2022 r. - 446. To oznacza, przypadków zachorowania na KZM odnotowano o 47,8 proc. więcej.
Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące między innymi kleszczowe zapalenie mózgu.
Borelioza - objawy
Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów.
Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.
Kleszczowe zapalenie mózgu - objawy, jak zapobiegać
Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. U części osób zakażonych dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może też dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepionki.
Jak usunąć kleszcza?
Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na otoczonych terenami zieleni obrzeżach osiedli mieszkaniowych. Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Po wyjęciu miejsce trzeba starannie zdezynfekować.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock