TVN24 | Polska

Błogosławieństwo w domu, zamiast święcenia pokarmów w kościele. Episkopat rusza z inicjatywą #Święconka

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
Konferencja Episkopatu Polski

Pomimo braku w tym roku obrzędu poświęcenia pokarmów w kościołach, nie rezygnujmy z przygotowania wielkanocnych koszyczków z pisankami. Zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych - przekonuje ks. Paweł Rytel-Andrianik. Z powodu ograniczeń związanych z epidemią, w tym roku obrzęd poświęcenia pokarmów w kościołach, zastąpiony jest ich błogosławieństwem w domach. - Zachęcam do publikacji w mediach społecznościowych zdjęć tradycyjnych koszyczków wielkanocnych z hasztagiem #Święconka – zachęca rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Rzecznik Episkopatu poinformował, że w tym roku przed śniadaniem wielkanocnym ojciec rodziny lub inna osoba wypowiada formułę błogosławieństwa, którą można znaleźć na stronie www.episkopat.pl oraz na stronach diecezjalnych. Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodał, że przy błogosławieństwie można odczytać fragment Ewangelii o zmartwychwstaniu Jezusa.

- Pomimo braku w tym roku obrzędu poświęcenia pokarmów w kościołach, nie rezygnujmy z przygotowania wielkanocnych koszyczków z pisankami. Zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych. Zdjęcia naszych koszyków możemy publikować w mediach społecznościowych z hasztagiem #Święconka – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu zaprosił też do łączenia się ze wspólnotą Kościoła w Liturgii Wigilii Paschalnej poprzez transmisje. - To najważniejsza liturgia w roku, gdy śpiewany uroczysty Exsultet, czyli Orędzie Paschalne, ogłaszające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, słuchamy czytań z Pisma Świętego, które przeprowadzają nas przez całą historię zbawienia: od stworzenia świata aż do zmartwychwstania. To czas nadziei, zwycięstwa życia nad śmiercią – powiedział.

Jak przypomniał duchowny, tegoroczne święta przeżywany w naszych domach, bez spotkań z rodziną i znajomymi. - Nie bądźmy jednak w tym czasie sami, kontaktujmy się poprzez rozmowy telefoniczne i komunikatory internetowe. Jako znak pamięci wysyłajmy zdjęcia naszym bliskim i przyjaciołom. Podzielmy się tym, jak świętujemy w mediach społecznościowych. Zdjęcia i filmiki możemy publikować z hasztagiem #Wielkanoc. Stwórzmy wspólnotę przy wirtualnym wielkanocnym stole, w oczekiwaniu na możliwość bezpośredniego kontaktu – namawiał.

Zachęcił też do pomocy seniorom, chorym i samotnym oraz do modlitwy w intencji zmarłych i ich rodzin. - Pamiętajmy w tym czasie również o lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych i wszystkich, którzy Święta Wielkanocne spędzą w pracy dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa – dodał.

Autor:asty/kab

Źródło: Konferencja Episkopatu Polski

Pozostałe wiadomości