Z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, obradujący w Olsztynie biskupi polscy odwiedzili w sobotę późnym popołudniem pole bitwy. Odmówili tam modlitwę za poległych pod Grunwaldem, o pokój i za narody Europy. Przekazano też dziennikarzom napisaną trzy dni przed śmiercią homilię bpa Tadeusza Płoskiego, który zginął pod Smoleńskiem. Biskup polowy miał ją wygłosić podczas mszy świętej w 600. rocznicę bitwy. Przed wizytą pod Grunwaldem, biskupi zaapelowali do Polaków o udział w wyborach i głosowanie zgodnie z własnym sumieniem.
Modlitwie przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba.
O przebiegu bitwy i etosie rycerskim opowiadał biskupom Mariusz Grankowski - kleryk Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie. Alumn seminarium warmińskiego od ośmiu lat jest członkiem Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej i czynnie bierze udział w turniejach i inscenizacjach rycerskich.
Niewygłoszona homilia
Dziennikarzom przekazano również tekst niewygłoszonej homilii biskupa polowego Tadeusza Płoskiego. Biskup (zginął w katastrofie pod Smoleńskiem) miał ją wygłosić 15 lipca podczas mszy świętej w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Tytuł kazania to "Grunwald - sprawiedliwe zwycięstwo". Biskup napisał je trzy dni przed swoją śmiercią.
Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych w dziejach średniowiecznej Europy. Była zarazem jedną z trzech najważniejszych i decydujących bitew w całej historii Polski - oprócz Odsieczy Wiedeńskiej 1683 r. oraz Cudu nad Wisłą w 1920 roku. fragment niewygłoszonej homilii biskupa Tadeusza Płoskiego
Grunwaldzkie tradycje
Przypomniał, że od 600 lat Wojsko Polskie odwołuje się do tradycji grunwaldzkich. "Do tych najważniejszych należą dwa obnażone miecze jako wyraz agresji i krzyżackiej pychy; miecze, które Niemcy cisnęli pod nogi polskiego króla. Te dwa miecze nie przypadkiem są wykute w kamieniu na portalu Grobu Nieznanego Żołnierza, który symbolizuje wszystkich bohaterskich żołnierzy polskich poległych w ciągu wieków za Ojczyznę, także w 1410 roku pod Grunwaldem" - napisał bp Płoski.
Zaznaczył również, że nade wszystko do symboli i tradycji zwycięstwa pod Grunwaldem należy pieśń "Bogurodzica", którą rycerze śpiewali bezpośrednio przed rozpoczęciem boju.
Udział polskich duchownych
Biskup Płoski podkreślił też, że zarówno w wojnie z Krzyżakami 1409-1411, jak też w samej bitwie pod Grunwaldem brali udział liczni polscy duchowni. Należał do nich przede wszystkim ks. Mikołaj Trąba, wybitny mąż stanu, podkanclerz Królestwa Polskiego, który kilka lat później został arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski.
"To właśnie on był współautorem, a prawdopodobnie nawet autorem planu strategicznego wojny z zakonem krzyżackim" - przypomniał biskup polowy. Dodał, że geneza i korzenie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, sięgają wspaniałych tradycji rycerskich sprzed wieków, także bitewnego pola chwały pod Grunwaldem w 1410 roku.
Biskupi zachęcają do pójścia na wybory
Przed wizytą pod Grunwaldem, biskupi zebrani na obradach Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie zaapelowali o udział w niedzielnych wyborach prezydenckich i głosowanie "zgodnie z własnym sumieniem". Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Józef Michalik powiedział, że mimo ciszy wyborczej biskupi "nie boją się zabrać głosu, by zachęcić wiernych do udziału w niedzielnym głosowaniu".
- Człowiek, chrześcijanin, katolik nie może odłączyć swoich przekonań i życia od tego, czym żyje w życiu osobistym i społecznym. Trzeba stworzyć atmosferę dobra i nie można zamykać się na czas wyborów i podejmowania decyzji - podkreślił abp Michalik. - Zachęcamy, by ludzie poszli i zagłosowali zgodnie ze swoim sumieniem, poczuciem odpowiedzialności za naród, społeczeństwo - zaznaczył m.in. abp. Michalik.
Poinformowano również, że podczas obrad biskupi zajęli się m.in. dialogiem Kościoła katolickiego w Polsce z Rosyjską Cerkwią Prawosławną oraz kwestią zapłodnienia in vitro.
Źródło: PAP