"Politycy są bardzo potrzebni do innych rzeczy, ale nie w Radzie Auschwitz"

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich o powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich o powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24
wideo 2/7
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich o powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

Wygląda na to, że jest to nominacja polityczna - powiedział profesor Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się w ten sposób do nominacji europoseł PiS Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich ocenił, że "politycy są bardzo potrzebni do innych rzeczy, ale nie w Radzie Auschwitz". Nominacja spowodowała również odejście kilku członków Rady z tego gremium.

Była premier i obecna europoseł PiS Beata Szydło została członkiem Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nominował ją wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Nominacja ta wywołała sprzeciw niektórych innych członków Rady. Trzech z nich zrezygnowało w ostatnich dniach z członkostwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Naczelny rabin Polski: politycy są bardzo potrzebni, ale nie w Radzie Auschwitz

Decyzję o nominacji komentował w rozmowie z TVN24 naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

- Bardzo ważne jest, czy Rada w Auschwitz będzie niepolityczna - ocenił. Jak mówił, Beata Szydło jest "bardzo mądrym człowiekiem", ale dla wielu ta nominacja wygląda na decyzję polityczną. Jego zdaniem ważne, jest aby w tym gremium byli "naukowcy", a nie politycy. - Politycy są bardzo potrzebni do innych rzeczy, ale nie w Radzie Auschwitz - dodał.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich o powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich o powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

"Wygląda, że jest to nominacja polityczna"

Profesor Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, powiedział, że "wygląda, że jest to nominacja polityczna, czy osoby politycznej".

- Oczywiście jakoś związanej z regionem, ale w przypadku muzeum w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau raczej taka kandydatura dyskusyjna - ocenił. - Wdaje mi się że takie rady naukowe (...) powinny wynikać z potrzeb dyrekcji. Tu Piotr Cywiński (dyrektor w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - przyp. red.) powinien sugerować pewne kandydatury i ministerstwo powinno jakoś brać to pod uwagę. Tutaj zaskoczenie i pewnie zaniepokojenie - komentował.

Andrzej Żbikowski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Andrzej Żbikowski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

"Są to działania równie smutne, co skazane na niepowodzenie"

Sprawę komentował również specjalizujący się w badaniach nad Holocaustem profesor Jan Grabowski z Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN.

Przypomniał, że "była pani premier Szydło była inicjatorką pomysłu z nowym Muzeum Sprawiedliwych w Oświęcimiu". - To jest fragment takiej wielkiej kampanii, żeby nas wszystkich Polaków przedstawić jako naród bez skazy, który podczas wojny w najgorszych chwilach zachowywał się w sposób wysoce moralny i powszechnie, co niestety nie jest prawdą - mówił. - Są to działania równie smutne, co skazane na niepowodzenie – dodał historyk.

Jan Grabowski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Jan Grabowski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

"Wyraźnie chcemy zmienić narrację"

Historyk i poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski, którego ojciec był więźniem obozu w Auschwitz, mówił, że "upolitycznianie Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau, która ma kontrolować dyrekcję, jest niewłaściwe". - Dlatego, że wyraźnie chcemy zmienić narrację i powrócić narrację, że Auschwitz to był obóz dla Polaków. Otóż nie był – mówił.

- Pamiętam doskonale panią premier Szydło, która 14 czerwca 2017 roku w rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz powiedziała, że Auschwitz jest wielką lekcją historii o tym, że państwo musi dbać o swoich obywateli. To ma się nijak do historii, dlatego, że większość ludzi, którzy zginęli w obozie Auschwitz-Birkenau, nie byli obywatelami polskimi - mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kontrowersje wokół wystąpienia premier w Auschwitz >>>

Przyznał, że "owszem, ginęli tam Polacy, ale przede wszystkim polscy Żydzi". - Ci Żydzi nie ginęli dlatego, że byli obywatelami polskimi, ale dlatego, że byli Żydami. Więc takie postawienie sprawy przypomina mi czasy PRL-u – dodał.

Bartoszewski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Bartoszewski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

"Prawo i Sprawiedliwość gdyby mogło, to upolityczniłoby absolutnie wszystko"

Poseł Tomasz Trela z SLD (Nowa Lewica) również odniósł się do tej sprawy. - Ja nie wpadłbym na pomysł, aby upolitycznić muzeum i to jeszcze muzeum, które pamięta o najbardziej tragicznych kartach naszej historii. Widocznie moja wyobraźnie jest niewystarczająca, Piotr Gliński i Jarosław Kaczyński potrafią więcej upolitycznić – powiedział.

Według niego "to jest tak po PiS-owsku". - Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, Prawo i Sprawiedliwość z tego korzysta. Zamiast brać ekspertów, specjalistów, którymi można się poszczycić na arenie międzynarodowej, to bierze się Beatę Szydło – powiedział.

Jego zdaniem "Prawo i Sprawiedliwość gdyby mogło, to upolityczniłoby absolutnie wszystko, jakby mogli, to sprzedawcy w sklepach mieliby legitymację partyjną". - Wstyd i takie totalne, PiS-owskie, chamskie traktowanie z buta wszystkich funkcji: mamy władzę, to pokażemy na siłę, że będziemy do końca z niej korzystać – dodał Trela.

Trela o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Trela o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

Kolejne odejścia z Rady

Nominacja Szydło wywołała rezygnacje innych członków Rady. Profesor Stanisław Krajewski, polski filozof żydowskiego pochodzenia, matematyk i publicysta, działacz mniejszości żydowskiej w Polsce poinformował we wtorek, że zrezygnował z udziału w tym gremium. Wysłał także list do ministra Glińskiego w sprawie nowej funkcji Szydło.

Napisał między innymi, że "rozumie to jako upolitycznienie Rady". "W takiej sytuacji nie widzę dla siebie możliwości funkcjonowania w jej ramach" - dodał.

Później w czwartek "Gazeta Wyborcza" napisała, że rezygnację z zasiadania w Radzie Muzeum Auschwitz złożyli dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK, były dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i były kandydat PiS na prezydenta Krakowa, oraz Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Muzeum Auschwitz i przewodnicząca Rady w poprzedniej kadencji.

Jak napisał dziennik, oboje wysłali swoje stanowisko do ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

"Motywy mojej decyzji są podobne do tych wyrażonych przez pana Stanisława Krajewskiego. To zawsze było gremium zajmujące się sprawami historycznymi, konserwatorskimi, a nie polityką" – wyjaśniał dyrektor Muzeum AK w rozmowie z dziennikiem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nagłe rezygnacje z Rady Muzeum Auschwitz >>>

Szydło powołana do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wokół tej decyzji wybuchły kontrowersje
Szydło powołana do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wokół tej decyzji wybuchły kontrowersjeTVN24

Gliński zajmuje stanowisko

Stanowisko w tej sprawie wydał wicepremier Gliński. "Ze zdumieniem przyjąłem decyzję o rezygnacji kilku osób z członkostwa w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau" - napisał. Ocenił też, że "członkostwo Pani Premier Beaty Szydło w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt".

"Osoba tego formatu politycznego, z wielką wrażliwością społeczną, ciesząca się wysokim społecznym zaufaniem (na którą w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego oddało głos 525 tysięcy wyborców) i - co najważniejsze - wywodząca się z Ziemi Oświęcimskiej, której rodzina od lat zamieszkuje w bezpośrednim sąsiedztwie terenu dawnego obozu, jest cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu Muzeum i wsparciem jego działalności" - napisał szef resortu kultury.

Zaapelował również o "nieupolitycznianie działań Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i odpowiedzialne, wspólnotowe podejście do wspierania potrzebnej Polsce i światu instytucji, jaką jest Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau".

CZYTAJ WIĘCEJ: Gliński: obecność Beaty Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau to dla Rady zaszczyt >>>

Później w sobotę Gliński pytany o tę sprawę przez dziennikarzy ocenił, że Beata Szydło ma "potrójny mandat" do zasiadania w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Pani premier Szydło pochodzi z Ziemi Oświęcimskiej, jest muzealnikiem i jest wybitnym polskim politykiem, więc ja, gdybym był dyrektorem instytucji, w radzie której zasiada taka osoba, to bym się cieszył i czuł się dowartościowany - powiedział.

"Beata Szydło ma potrójny mandat do bycia w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau"
"Beata Szydło ma potrójny mandat do bycia w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau"TVN24

Radę Muzeum powołuje minister kultury

Rada Muzeum jest ciałem opiniodawczym powołanym przez ministra kultury, w którym zasiadają przedstawiciele różnych środowisk. Sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez placówkę jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Opiniuje też roczny plan działalności i ocenia jego wykonanie.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24, Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium