"Politycy są bardzo potrzebni do innych rzeczy, ale nie w Radzie Auschwitz"

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich o powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich o powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24
wideo 2/7
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich o powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

Wygląda na to, że jest to nominacja polityczna - powiedział profesor Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się w ten sposób do nominacji europoseł PiS Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich ocenił, że "politycy są bardzo potrzebni do innych rzeczy, ale nie w Radzie Auschwitz". Nominacja spowodowała również odejście kilku członków Rady z tego gremium.

Była premier i obecna europoseł PiS Beata Szydło została członkiem Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nominował ją wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Nominacja ta wywołała sprzeciw niektórych innych członków Rady. Trzech z nich zrezygnowało w ostatnich dniach z członkostwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Naczelny rabin Polski: politycy są bardzo potrzebni, ale nie w Radzie Auschwitz

Decyzję o nominacji komentował w rozmowie z TVN24 naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

- Bardzo ważne jest, czy Rada w Auschwitz będzie niepolityczna - ocenił. Jak mówił, Beata Szydło jest "bardzo mądrym człowiekiem", ale dla wielu ta nominacja wygląda na decyzję polityczną. Jego zdaniem ważne, jest aby w tym gremium byli "naukowcy", a nie politycy. - Politycy są bardzo potrzebni do innych rzeczy, ale nie w Radzie Auschwitz - dodał.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich o powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich o powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

"Wygląda, że jest to nominacja polityczna"

Profesor Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, powiedział, że "wygląda, że jest to nominacja polityczna, czy osoby politycznej".

- Oczywiście jakoś związanej z regionem, ale w przypadku muzeum w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau raczej taka kandydatura dyskusyjna - ocenił. - Wdaje mi się że takie rady naukowe (...) powinny wynikać z potrzeb dyrekcji. Tu Piotr Cywiński (dyrektor w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - przyp. red.) powinien sugerować pewne kandydatury i ministerstwo powinno jakoś brać to pod uwagę. Tutaj zaskoczenie i pewnie zaniepokojenie - komentował.

Andrzej Żbikowski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Andrzej Żbikowski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

"Są to działania równie smutne, co skazane na niepowodzenie"

Sprawę komentował również specjalizujący się w badaniach nad Holocaustem profesor Jan Grabowski z Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN.

Przypomniał, że "była pani premier Szydło była inicjatorką pomysłu z nowym Muzeum Sprawiedliwych w Oświęcimiu". - To jest fragment takiej wielkiej kampanii, żeby nas wszystkich Polaków przedstawić jako naród bez skazy, który podczas wojny w najgorszych chwilach zachowywał się w sposób wysoce moralny i powszechnie, co niestety nie jest prawdą - mówił. - Są to działania równie smutne, co skazane na niepowodzenie – dodał historyk.

Jan Grabowski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Jan Grabowski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

"Wyraźnie chcemy zmienić narrację"

Historyk i poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski, którego ojciec był więźniem obozu w Auschwitz, mówił, że "upolitycznianie Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau, która ma kontrolować dyrekcję, jest niewłaściwe". - Dlatego, że wyraźnie chcemy zmienić narrację i powrócić narrację, że Auschwitz to był obóz dla Polaków. Otóż nie był – mówił.

- Pamiętam doskonale panią premier Szydło, która 14 czerwca 2017 roku w rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz powiedziała, że Auschwitz jest wielką lekcją historii o tym, że państwo musi dbać o swoich obywateli. To ma się nijak do historii, dlatego, że większość ludzi, którzy zginęli w obozie Auschwitz-Birkenau, nie byli obywatelami polskimi - mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kontrowersje wokół wystąpienia premier w Auschwitz >>>

Przyznał, że "owszem, ginęli tam Polacy, ale przede wszystkim polscy Żydzi". - Ci Żydzi nie ginęli dlatego, że byli obywatelami polskimi, ale dlatego, że byli Żydami. Więc takie postawienie sprawy przypomina mi czasy PRL-u – dodał.

Bartoszewski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Bartoszewski o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

"Prawo i Sprawiedliwość gdyby mogło, to upolityczniłoby absolutnie wszystko"

Poseł Tomasz Trela z SLD (Nowa Lewica) również odniósł się do tej sprawy. - Ja nie wpadłbym na pomysł, aby upolitycznić muzeum i to jeszcze muzeum, które pamięta o najbardziej tragicznych kartach naszej historii. Widocznie moja wyobraźnie jest niewystarczająca, Piotr Gliński i Jarosław Kaczyński potrafią więcej upolitycznić – powiedział.

Według niego "to jest tak po PiS-owsku". - Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, Prawo i Sprawiedliwość z tego korzysta. Zamiast brać ekspertów, specjalistów, którymi można się poszczycić na arenie międzynarodowej, to bierze się Beatę Szydło – powiedział.

Jego zdaniem "Prawo i Sprawiedliwość gdyby mogło, to upolityczniłoby absolutnie wszystko, jakby mogli, to sprzedawcy w sklepach mieliby legitymację partyjną". - Wstyd i takie totalne, PiS-owskie, chamskie traktowanie z buta wszystkich funkcji: mamy władzę, to pokażemy na siłę, że będziemy do końca z niej korzystać – dodał Trela.

Trela o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau
Trela o nominacji Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-BirkenauTVN24

Kolejne odejścia z Rady

Nominacja Szydło wywołała rezygnacje innych członków Rady. Profesor Stanisław Krajewski, polski filozof żydowskiego pochodzenia, matematyk i publicysta, działacz mniejszości żydowskiej w Polsce poinformował we wtorek, że zrezygnował z udziału w tym gremium. Wysłał także list do ministra Glińskiego w sprawie nowej funkcji Szydło.

Napisał między innymi, że "rozumie to jako upolitycznienie Rady". "W takiej sytuacji nie widzę dla siebie możliwości funkcjonowania w jej ramach" - dodał.

Później w czwartek "Gazeta Wyborcza" napisała, że rezygnację z zasiadania w Radzie Muzeum Auschwitz złożyli dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK, były dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i były kandydat PiS na prezydenta Krakowa, oraz Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Muzeum Auschwitz i przewodnicząca Rady w poprzedniej kadencji.

Jak napisał dziennik, oboje wysłali swoje stanowisko do ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

"Motywy mojej decyzji są podobne do tych wyrażonych przez pana Stanisława Krajewskiego. To zawsze było gremium zajmujące się sprawami historycznymi, konserwatorskimi, a nie polityką" – wyjaśniał dyrektor Muzeum AK w rozmowie z dziennikiem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nagłe rezygnacje z Rady Muzeum Auschwitz >>>

Szydło powołana do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wokół tej decyzji wybuchły kontrowersje
Szydło powołana do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wokół tej decyzji wybuchły kontrowersjeTVN24

Gliński zajmuje stanowisko

Stanowisko w tej sprawie wydał wicepremier Gliński. "Ze zdumieniem przyjąłem decyzję o rezygnacji kilku osób z członkostwa w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau" - napisał. Ocenił też, że "członkostwo Pani Premier Beaty Szydło w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt".

"Osoba tego formatu politycznego, z wielką wrażliwością społeczną, ciesząca się wysokim społecznym zaufaniem (na którą w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego oddało głos 525 tysięcy wyborców) i - co najważniejsze - wywodząca się z Ziemi Oświęcimskiej, której rodzina od lat zamieszkuje w bezpośrednim sąsiedztwie terenu dawnego obozu, jest cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu Muzeum i wsparciem jego działalności" - napisał szef resortu kultury.

Zaapelował również o "nieupolitycznianie działań Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i odpowiedzialne, wspólnotowe podejście do wspierania potrzebnej Polsce i światu instytucji, jaką jest Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau".

CZYTAJ WIĘCEJ: Gliński: obecność Beaty Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau to dla Rady zaszczyt >>>

Później w sobotę Gliński pytany o tę sprawę przez dziennikarzy ocenił, że Beata Szydło ma "potrójny mandat" do zasiadania w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Pani premier Szydło pochodzi z Ziemi Oświęcimskiej, jest muzealnikiem i jest wybitnym polskim politykiem, więc ja, gdybym był dyrektorem instytucji, w radzie której zasiada taka osoba, to bym się cieszył i czuł się dowartościowany - powiedział.

"Beata Szydło ma potrójny mandat do bycia w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau"
"Beata Szydło ma potrójny mandat do bycia w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau"TVN24

Radę Muzeum powołuje minister kultury

Rada Muzeum jest ciałem opiniodawczym powołanym przez ministra kultury, w którym zasiadają przedstawiciele różnych środowisk. Sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez placówkę jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Opiniuje też roczny plan działalności i ocenia jego wykonanie.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24, Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zmiana w pogodzie przyjdzie po weekendzie

Zmiana w pogodzie przyjdzie po weekendzie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Powstaje szczepionka, która ma zapobiegać nawrotom czerniaka. Ciekawe jest to, dlaczego powstaje tak szybko i jak przyczyniła się do tego pandemia. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Szczepionka na czerniaka z nowotworu. "Tylko 8 procent chorych miało nawroty"

Szczepionka na czerniaka z nowotworu. "Tylko 8 procent chorych miało nawroty"

Źródło:
TVN24

Generał Wadym Skibicki, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie, że nie widzi możliwości zakończenia wojny z Rosją wyłącznie poprzez zwycięstwo na polu bitwy, a jego kraj może być zmuszony do negocjacji.

Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Źródło:
PAP

Ostrzeżenia IMGW w części kraju. Synoptycy ostrzegają przed burzami. Zjawiskom mogą towarzyszyć dość intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Jak wynika z prognozy zagrożeń, niebezpieczna pogoda spodziewana jest także w kolejnych dniach, już w znacznej większości kraju.

Uwaga, IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie zrobi się groźnie

Uwaga, IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie zrobi się groźnie

Źródło:
IMGW

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Parlament Serbii zatwierdził w czwartek nowy rząd z Miloszem Vuczeviciem, byłym ministrem obrony, na czele. W skład gabinetu weszli dwaj politycy objęci sankcjami USA za powiązania z Rosją, korupcję i udział w handlu narkotykami.

Serbia ma nowy rząd. W gabinecie polityk oskarżany o handel narkotykami i kontakty z FSB

Serbia ma nowy rząd. W gabinecie polityk oskarżany o handel narkotykami i kontakty z FSB

Źródło:
PAP

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Terrorystyczna organizacja Hamas przejęła część pierwszego transportu pomocy humanitarnej, która została przywieziona do Strefy Gazy przez nowo otwarte przejście graniczne - przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

Hamas przejął część transportu z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy

Hamas przejął część transportu z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy

Źródło:
PAP

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kalifornijska policja starła się z uczestnikami propalestyńskiego protestu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, rozmontowując rozległe obozowisko i zatrzymując dziesiątki studentów. Podobne działania przeprowadzono na innych uczelniach, w całym kraju zatrzymano już ponad dwa tysiące osób. Aktywistom właśnie o to chodzi - ocenia "Economist". Prezydent Biden po raz pierwszy szerzej zabrał głos w tej sprawie.

Protesty na uczelniach w USA. Policja zatrzymała wielu studentów, Joe Biden zabrał głos

Protesty na uczelniach w USA. Policja zatrzymała wielu studentów, Joe Biden zabrał głos

Źródło:
PAP

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Nie byłoby politycznych strategii na wybory do Parlamentu Europejskiego, gdyby 20 lat temu nie wydarzyło się to, co dla większości z nas teraz jest oczywistością . Polska stała się częścią Unii Europejskiej. Gdyby nie nasze przystąpienie do wspólnoty, nie byłoby też wielu arcyważnych inwestycji, które, bez unijnej pomocy, w ogóle by nie powstały. Materiał magazynu "Polska i Świat". 

Tak unijne fundusze wpłynęły na naszą rzeczywistość

Tak unijne fundusze wpłynęły na naszą rzeczywistość

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent skierował do premiera oficjalną informację, że dla podkreślenia znaczenia politycznego naszej prezydencji w Unii Europejskiej należy zorganizować dwa szczyty europejskie - oświadczył w czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Jak zaznaczył, "polityczna decyzja została wczoraj zakomunikowana".

Pismo prezydenta do premiera. "Decyzja została wczoraj zakomunikowana"

Pismo prezydenta do premiera. "Decyzja została wczoraj zakomunikowana"

Źródło:
TVN24

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24