TVN24 | Polska

Nagłe rezygnacje z Rady Muzeum Auschwitz

TVN24 | Polska

Autor:
js//now
Źródło:
Gazeta Wyborcza, tvn24.pl, PAP
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar (wideo archiwalne)
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar (wideo archiwalne)TVN24
wideo 2/6
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar

Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK, i Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, złożyli rezygnację z zasiadania w jego Radzie – napisała "Gazeta Wyborcza". "To zawsze było gremium zajmujące sprawami historycznymi, konserwatorskimi, a nie polityką" – oświadczył Lasota. Dwa dni wcześniej o swojej rezygnacji poinformował profesor Stanisław Krajewski. W liście do ministra kultury Piotra Glińskiego napisał, że "obok osób zajmujących się tematyką dotyczącą obozu znalazła się tam p. Beata Szydło", co, jak dodał, "rozumie jako upolitycznienie Rady".

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powołał dziewięciu członków Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau na kadencję 2021-2025. To: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. przew. kwal. II Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak, Krystyna Oleksy i Beata Szydło, europosłanka PiS i była premier. Zarządzenie ministra w tej sprawie ukazało się 8 kwietnia. Dokument wszedł w życie z dniem podpisania.

We wtorek 13 kwietnia Beata Szydło podziękowała na Twitterze ministrowi kultury za włączenie jej do Rady Muzeum. "Dziękuję premierowi @PiotrGlinski za powołanie w skład Rady Muzeum przy @AuschwitzMuseum. Ta społeczna funkcja jest dla mnie, mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej, zaszczytem i wielkim obowiązkiem" – napisała.

"Rozumiem to jako upolitycznienie Rady"

Profesor Stanisław Krajewski, polski filozof żydowskiego pochodzenia, matematyk i publicysta, działacz mniejszości żydowskiej w Polsce poinformował we wtorek, że zrezygnował z udziału w Radzie. W mediach społecznościowych zamieścił treść listu, jaki wysłał mailowo do ministra Glińskiego.

"Dzisiaj dowiedziałem się (z prasy), że zostałem powołany na kolejną kadencję (2021–2025) do Rady przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wyraziłem kiedyś na to zgodę, będąc w kontakcie z dyrekcją Muzeum. Jednak okazało się, że tym razem obok osób zajmujących się tematyką dotyczącą obozu znalazła się tam p. Beata Szydło. Rozumiem to jako upolitycznienie Rady. W takiej sytuacji nie widzę dla siebie możliwości funkcjonowania w jej ramach. Rezygnuję zatem z członkostwa w tej Radzie" – oświadczył Krajewski.

Kolejne rezygnacje

W czwartek "Gazeta Wyborcza" napisała, że rezygnację z zasiadania w Radzie Muzeum Auschwitz złożyli dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK, były dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i były kandydat PiS na prezydenta Krakowa, oraz Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Muzeum Auschwitz i przewodnicza Rady w poprzedniej kadencji.

Jak napisał dziennik, oboje wysłali swoje stanowisko do ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

"Proszę przyjąć moją spowodowaną ważnymi okolicznościami rezygnację z członkostwa w Radzie Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau" – cytuje stanowisko Lasoty "GW". "Motywy mojej decyzji są podobne do tych wyrażonych przez pana Stanisława Krajewskiego. To zawsze było gremium zajmujące sprawami historycznymi, konserwatorskimi, a nie polityką" – wyjaśniał dyrektor Muzeum AK w rozmowie z dziennikiem.

Krystyna Oleksy, jak podała "Wyborcza" napisała do ministra Glińskiego: "Proszę przyjąć moją rezygnację z członkostwa w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu."

Z pytaniami o rezygnację trojga wspomnianych osób zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sport. W odpowiedzi Centrum Informacyjne resortu poinformowało w piątek, że minister Gliński wydał w tej sprawie stanowisko. 

Radę Muzeum powołuje minister kultury

Rada Muzeum jest ciałem opiniodawczym powołanym przez ministra kultury, w którym zasiadają przedstawiciele różnych środowisk. Sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez placówkę jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Opiniuje też roczny plan działalności i ocenia jego wykonanie.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Autor:js//now

Źródło: Gazeta Wyborcza, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości