Barbara Nowacka dostała notatkę "dla Ministry Edukacji". Na feminatyw w dokumencie wewnętrznym Ministerstwa Edukacji i Nauki zwróciła uwagę reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska. "Zmiana władzy również w takiej odsłonie" - napisała na platformie X (dawniej Twitter). W nowym rządzie premiera Donalda Tuska znalazło się dziewięć kobiet.
W składzie nowego rządu Donalda Tuska znalazło się dziewięć kobiet. Jedną z nowych szefowych resortów jest Barbara Nowacka, która przejęła stery po Krzysztofie Szczuckim, który kierował Ministerstwem Edukacji i Nauki.
Nowacka znana jest między innymi z działalności na rzecz praw kobiet. "Dążę do pełnej równości płci w społeczeństwie. Zobowiązuję się do walki z wszelkimi przejawami dyskryminacji wobec kobiet, zapewniając nam równe prawa i szanse. Chcę wspierać inicjatywy zwiększające obecność kobiet w życiu publicznym i polityce" - pisze o sobie na swojej stronie internetowej.
"Notatka dla Ministry Edukacji"
Nowa ministra zajmuje się już pierwszymi zadaniami na stanowisku szefowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska dotarła do wewnętrznej notatki MEiN, adresowanej do Barbary Nowackiej, w której zwrócono się do niej per "ministra".
"W Ministerstwie Edukacji niektórzy urzędnicy już dziś, sami z siebie w piśmie do nowej ministry Barbary Nowackiej zwracają się tak. Zmiana władzy również w takiej odsłonie" - zwróciła uwagę Arleta Zalewska.
Docelowo w nowym rządzie Ministerstwo Edukacji i Nauki ma zostać podzielone. Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej będzie odpowiadać za resort edukacji, a za naukę - Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy.
Dziewięć kobiet w rządzie Donalda Tuska
W rządzie Donalda Tuska na 26 szefów resortów znalazło się dziewięć kobiet.
Kobiety w rządzie Tuska:
- Barbara Nowacka (KO) - ministra edukacji;
- Agnieszka Buczyńska (Polska 2050) - ministra-członkini Rady Ministrów, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego;
- Marzena Czarnecka (bezpartyjna) - ministra przemysłu;
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica) - ministra rodziny, pracy i polityki społecznej;
- Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) - ministra klimatu i środowiska;
- Katarzyna Kotula (Nowa Lewica) - ministra do spraw równości;
- Izabela Leszczyna (KO) - ministra zdrowia;
- Marzena Okła-Drewnowicz (KO) - ministra do spraw polityki senioralnej;
- Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) - ministra funduszy i polityki regionalnej.
Źródło: tvn24.pl