Ponad połowa internautów spotkała się z przemocą w sieci. Co piąty był poniżany i wyśmiewany. Nierzadko użytkownicy internetu są szantażowani i straszeni - wynika z badań. "Baw się w internecie - bezpiecznie" - to hasło tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na problem cyberprzemocy wśród nastolatków.
Przemoc w sieci
Według badań przeprowadzonych dla FDN przez GEMIUS, aż 52 proc. internautów w wieku 12-17 lat zetknęło się z przemocą werbalną za pośrednictwem internetu lub telefonu. Prawie połowa (47 proc.) doświadczyła wulgarnego wyzywania, co piąty (21 proc.) - poniżania, ośmieszania i upokarzania, a 16 proc. - straszenia i szantażowania. Niemal co trzeci nieletni internauta przyznaje, że ktoś podszywał się pod niego w sieci. Ponad połowa (57 proc.) nastoletnich użytkowników sieci przynajmniej raz była obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli, a 14 proc. padło ofiarą rozpowszechniania za pośrednictwem internetu lub telefonu komórkowego kompromitujących ich materiałów.
Baw się w internecie - bezpiecznie
Dlatego tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu koncentrują się na problemie cyberprzemocy. - Hasło tegorocznych obchodów DBI i związanej z nimi kampanii w mediach "Baw się w internecie – BEZPIECZNIE" ma podkreślić pozytywny charakter Internetu, jego walory edukacyjne, rozrywkowe, ale jednocześnie przypominać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, świadomość zagrożeń i dbałość w sieci o dobro zarówno własne, jak i innych internautów" – podkreśla Anna Rywczyńska, koordynator projektu „Saferinternet.pl" w NASK.
Polska walczy z cyberprzemocą
Jak co roku, organizatorzy DBI w Polsce zachęcają szkoły oraz inne instytucje i organizacje do podejmowania działań edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem w sieci. Inicjatywy rejestrować można w serwisie www.dbi.pl do końca lutego. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone. Do poniedziałku zgłoszonych było ponad 530 inicjatyw, głównie organizowanych przez szkoły.
Międzynarodowy quiz
W ramach międzynarodowych obchodów DBI Insafe (europejska sieć organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa w Internecie) zorganizował międzynarodowy quiz, w którym uczestniczyło ponad 6 tys. dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. Młodzi internauci odpowiadali na szereg pytań dotyczących przede wszystkim zasad bezpieczeństwa internetowego, ale również wiedzy ogólnej o Europie, jej kulturze i historii. Prawie połowa uczestników pochodziła z Polski.
Coraz więcej zainteresowanych
Główne europejskie obchody DBI będą miały miejsce w Luksemburgu, weźmie w nich udział komisarz Reding. We wtorek pod adresem www.sidfair.org otwarta zostanie wirtualna wystawa multimedialnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa w Internecie, opracowanych przez organizacje z różnych krajów. Znajdą się tam także materiały powstałe w ramach projektu Saferinternet.pl.
Do ubiegłorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przyłączyło się 120 organizacji z 56 krajów; w tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większej liczby uczestniczących państw.
Wysoki komisarz patronem
Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet". W Polsce obchodzony jest już po raz piąty. Międzynarodowe obchody DBI patronatem objęła Viviane Reding, Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego. Organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu to fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz NASK. Honorowy patronat nad obchodami w Polsce objął minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall oraz prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska i Polski Komitet ds. UNESCO.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu