Eksperci ostrzegają przed fałszywymi zbiórkami na rzecz uchodźców z Ukrainy

Autor:
kk/
tam
Źródło:
PAP
Jak pomóc Ukrainie?
Jak pomóc Ukrainie?TVN24
wideo 2/10
TVN24Jak pomóc Ukrainie?

Niosąc pomoc uchodźcom z Ukrainy warto pamiętać o weryfikowaniu zbiórek pieniędzy. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa ostrzega, że zdarzają się przypadki, gdy są one wykorzystywane przez przestępców do wyłudzania środków. W tym celu generowane są linki do spreparowanych stron internetowych lub stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami. Oszuści wykorzystują też wiadomości z podanymi numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W strukturach NASK działa CERT Polska (Computer Emergency Response Team), czyli zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

W środowym raporcie dotyczącym cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji NASK zwraca uwagę między innymi na problem fałszywych zbiórek pieniędzy. CERT Polska na swoim profilu na Facebooku informuje, że zauważa wiele fałszywych zbiórek i prób wyłudzenia pieniędzy.

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

NASK ostrzega przed fałszywymi zbiórkami

"Gotowość mieszkańców Polski do pomocy uchodźcom jest, niestety, wykorzystywana przez przestępców, którzy preparują fałszywe zbiórki pieniędzy i starają się nakłonić użytkowników do wejścia na strony wyłudzające pieniądze" - podkreślono w komunikacie.

"Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS i w postach na portalach społecznościowych. Są to między innymi linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut" - ostrzegają eksperci.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Zbiórki dla Ukrainy Rafał Trzaskowski, Facebook

Problem dezinformacji wokół konfliktu Rosja - Ukraina

NASK zwraca też uwagę na problem dezinformacji w sieci. "Dezinformacja rozpowszechniana w internecie może być częścią działań służących destabilizacji, szerzeniu paniki i podsycaniu podziałów społecznych" - podkreślono w raporcie.

NASK poinformował, że podjął działania "na rzecz prostowania krążących w sieci nieprawdziwych pogłosek i ostrzegania przed przejawami celowej manipulacji". "Weryfikacji dokonują doświadczeni specjaliści, którzy monitorują internet. Otrzymujemy też wiele sygnałów dotyczących działań dezinformacyjnych od internautów. Wszystkie są poddawane analizie" - zaznacza NASK.

Wcześniej, w środę, we wpisie na Twitterze NASK przekazał, że widoczna jest wzmożona akcja dezinformacyjna dotycząca uchodźców pochodzenia innego, niż ukraińskie. Zaapelował o czujność na takie wpisy, które mają na celu generowanie negatywnych emocji wobec uchodźców i "do zmiany naszej postawy wobec osób uciekających przed wojną".

"Prosimy o krytyczną ocenę kontrowersyjnych treści. Nie dajmy się sprowokować" - apeluje NASK.

Czytaj też w Konkret24: Wysyp negatywnych wpisów o "nieukraińskich" uchodźcach - uwaga na dezinformację i powielanie kłamstw

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości