Niosąc pomoc uchodźcom z Ukrainy warto pamiętać o weryfikowaniu zbiórek pieniędzy. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa ostrzega, że zdarzają się przypadki, gdy są one wykorzystywane przez przestępców do wyłudzania środków. W tym celu generowane są linki do spreparowanych stron internetowych lub stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami. Oszuści wykorzystują też wiadomości z podanymi numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut.
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W strukturach NASK działa CERT Polska (Computer Emergency Response Team), czyli zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.
Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę
W środowym raporcie dotyczącym cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji NASK zwraca uwagę między innymi na problem fałszywych zbiórek pieniędzy. CERT Polska na swoim profilu na Facebooku informuje, że zauważa wiele fałszywych zbiórek i prób wyłudzenia pieniędzy.
Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek
NASK ostrzega przed fałszywymi zbiórkami
"Gotowość mieszkańców Polski do pomocy uchodźcom jest, niestety, wykorzystywana przez przestępców, którzy preparują fałszywe zbiórki pieniędzy i starają się nakłonić użytkowników do wejścia na strony wyłudzające pieniądze" - podkreślono w komunikacie.
"Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS i w postach na portalach społecznościowych. Są to między innymi linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut" - ostrzegają eksperci.
Problem dezinformacji wokół konfliktu Rosja - Ukraina
NASK zwraca też uwagę na problem dezinformacji w sieci. "Dezinformacja rozpowszechniana w internecie może być częścią działań służących destabilizacji, szerzeniu paniki i podsycaniu podziałów społecznych" - podkreślono w raporcie.
NASK poinformował, że podjął działania "na rzecz prostowania krążących w sieci nieprawdziwych pogłosek i ostrzegania przed przejawami celowej manipulacji". "Weryfikacji dokonują doświadczeni specjaliści, którzy monitorują internet. Otrzymujemy też wiele sygnałów dotyczących działań dezinformacyjnych od internautów. Wszystkie są poddawane analizie" - zaznacza NASK.
Wcześniej, w środę, we wpisie na Twitterze NASK przekazał, że widoczna jest wzmożona akcja dezinformacyjna dotycząca uchodźców pochodzenia innego, niż ukraińskie. Zaapelował o czujność na takie wpisy, które mają na celu generowanie negatywnych emocji wobec uchodźców i "do zmiany naszej postawy wobec osób uciekających przed wojną".
"Prosimy o krytyczną ocenę kontrowersyjnych treści. Nie dajmy się sprowokować" - apeluje NASK.
Czytaj też w Konkret24: Wysyp negatywnych wpisów o "nieukraińskich" uchodźcach - uwaga na dezinformację i powielanie kłamstw
Źródło: PAP