TVN24 | Polska

Blinken rozmawiał z Rauem. Zapewnił o "solidarności w obliczu hybrydowej kampanii Łukaszenki"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24, PAP
Żaryn: zastępca szefa białoruskich pograniczników był obecny podczas szturmu na polską granicę 16 listopada
Żaryn: zastępca szefa białoruskich pograniczników był obecny podczas szturmu na polską granicę 16 listopada TVN24
wideo 2/21
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Szef amerykańskiej dylomacji zapewnił o "solidarności w obliczu hybrydowej kampanii Łukaszenki". Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price przekazał, że Blinken "wyraził też głęboką wdzięczność za aktywne wsparcie Polski dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Sekretarz Blinken potwierdził wsparcie dla Polski w obliczu cynicznego wykorzystywania migrantów przez reżim Łukaszenki. Działania reżimu Łukaszenki zagrażają bezpieczeństwu, wywołują podziały i mają na celu odwrócenie uwagi od działań Rosji przy granicy z Ukrainą" - napisano w niedzielnym komunikacie po sobotniej rozmowie telefonicznej szefów dyplomacji USA i Polski. Jak podał rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, obaj dyplomaci potępili instrumentalizację migrantów przez Mińsk i wezwali Alaksandra Łukaszenkę do zajęcia się kwestiami, które spowodowały nałożenie sankcji przez Zachód - łamaniem praw człowieka i podstawowych swobód Białorusinów.

"Sekretarz wyraził też głęboką wdzięczność za aktywne wsparcie Polski dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy" - napisał Price w oświadczeniu. Dodał też, że USA, Polska i inni sojusznicy są zjednoczeni w determinacji, by nakładać koszty na Rosję za jej agresję i "inne szkodliwe działania w regionie".

Antony Blinken rozmawiał ze Zbigniewem Rauem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Antony Blinken rozmawiał ze Zbigniewem Rauem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiejTVN24

Blinken o "hybrydowej kampanii Łukaszenki"

O swojej rozmowie z szefem polskiej dyplomacji sam Blinken napisał w mediach społecznościowych.

"Rozmawiałem wczoraj z polskim ministrem spraw zagranicznych Rauem, aby potwierdzić naszą solidarność w obliczu hybrydowej kampanii Łukaszenki na granicy polsko-białoruskiej, która ma zagrażać bezpieczeństwu, siać podziały i odwracać uwagę od działań Rosji na granicy z Ukrainą" - napisał Blinken w niedzielę na Twitterze.

Jego wpis podał dalej także chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. "Sekretarzs stanu Antony Blinken w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem potwierdził naszą solidarność i wsparcie. Stany Zjednoczone, Polska oraz sojusznicy i partnerzy zgodnie sprzeciwiają się hybrydowej kampanii Łukaszenki i innym złośliwym działaniom" - napisał.

MSZ: ministrowie będą pozostawać w stałym kontakcie

Komunikat po rozmowie wydało także polskie MSZ.

"Minister Zbigniew Rau przeprowadził rozmowę telefoniczną z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem na temat działań hybrydowych Białorusi przeciwko Polsce. Przedstawił kryteria, którymi Polska będzie się kierować w ocenie rozwoju sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i w swoich dalszych decyzjach" - czytamy.

Dodano, że "minister podziękował za wsparcie polityczne Stanów Zjednoczonych i omówił możliwości dalszego współdziałania, dwustronnie i w kontekście organizacji międzynarodowych, w tym UE i NATO". "Ministrowie rozmawiali też nt. sytuacji wokół Ukrainy. Minister i Sekretarz Stanu będą pozostawać w stałym kontakcie" - przekazano.

Kryzys na granicy z Białorusią

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd, w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tysięcy migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich.

Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Do strefy nim objętej nie mają dostępu dziennikarze. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji.

Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości