Była najstarszą Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, ocaliła żydowskiego chłopca. Zmarła Anna Koźmińska

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Anna Koźmińska była najstarszą Sprawiedliwą wśród Narodów Świataipn.gov.pl
wideo 2/6
ipn.gov.plAnna Koźmińska była najstarszą Sprawiedliwą wśród Narodów Świata

Nie żyje Anna Koźmińska, najstarsza Sprawiedliwa wśród Narodów Świata - poinformował portal Polscy Sprawiedliwi należący do Muzeum POLIN. Koźmińska odeszła w wieku 101 lat w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Pogrzeb odbędzie się we wtorek w kościele na warszawskich Starych Powązkach.

"Żegnamy Annę Koźmińską (1919–2021), najstarszą na świecie Sprawiedliwą wśród Narodów Świata" - przekazał w poniedziałek portal Polscy Sprawiedliwi należący do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. "Odeszła 24 marca 2021 roku, w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w wieku niespełna 102 lat" - możemy przeczytać. W tym roku 22 maja skończyłaby 102 lata.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Informację o śmierci Koźmińskiej portal opublikował także w mediach społecznościowych.

"Szlachetna, odważna, niesłychanie skromna i życzliwa"

Jak napisał portal, Koźmińska "pozostanie w naszej pamięci jako osoba szlachetna, odważna, niesłychanie skromna i życzliwa".

"Żegnając ją, przypominamy ponownie historię pomocy udzielanej podczas Zagłady w Częstochowie przez panią Annę i jej macochę, Marię Koźmińską z domu Hoffman, żydowskiemu chłopcu, Abrahamowi Jabłońskiemu" - dodano w pożegnalnym wpisie.

Zmarła Anna Koźmińska ipn.gov.pl

Pogrzeb Anny Koźmińskiej odbędzie w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie, we wtorek o godzinie 14. Po nabożeństwie żałobnym nastąpi odprowadzenie zmarłej do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim.

Koźmińska i jej macocha zaopiekowały się małym chłopcem

Podczas okupacji niemieckiej Anna Koźmińska, zwana Hanką, wraz ze swoją macochą Marią Koźmińską z domu Hoffman, udzielała pomocy Żydom w Częstochowie.

Narażali własne życie, aby uratować cudze. Sprawiedliwi wśród Narodów ŚwiataŻydowskich przyjaciół, sąsiadów, ale często też zupełnie nieznanych sobie ludzi najczęściej ukrywali ich we własnych domach - w piwnicach, na strychach, w specjalnych schowkach. Po latach państwo Izrael pamięta o tych bohaterach i na dowód wdzięczności przyznaje im medale. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - to właśnie Polacy takich medali dostali najwięcej. Do dziś uhonorowano prawie siedem tysięcy polskich Sprawiedliwych.Joanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Jesienią 1942 roku Koźmińskie zaopiekowały się ośmioletnim Abrahamem Jabłońskim, żydowskim chłopcem, który wydostał się z częstochowskiego getta dzięki wspólnej akcji własnej rodziny oraz znajomych Polaków. Mimo tak zwanego złego wyglądu, funkcjonował poza gettem całkowicie jawnie, a nawet był ministrantem w klasztorze ojców paulinów na Jasnej Górze. U Koźmińskich ukrywał się do stycznia 1945 roku.

11 lutego 1991 roku Maria i Anna Koźmińskie zostały uhonorowane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2016 roku Anna Koźmińska otrzymała także przyznany przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Wręczono Medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata 31.08 | Siedmiu osobom przyznano w czwartek, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Wszystkie odznaczenia zostały przyznane pośmiertnie.tvn24

Autor:akr//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ipn.gov.pl