TVN24 | Polska

Była najstarszą Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, ocaliła żydowskiego chłopca. Zmarła Anna Koźmińska

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Anna Koźmińska była najstarszą Sprawiedliwą wśród Narodów Świata
Anna Koźmińska była najstarszą Sprawiedliwą wśród Narodów Świataipn.gov.pl
wideo 2/6
ipn.gov.plAnna Koźmińska była najstarszą Sprawiedliwą wśród Narodów Świata

Nie żyje Anna Koźmińska, najstarsza Sprawiedliwa wśród Narodów Świata - poinformował portal Polscy Sprawiedliwi należący do Muzeum POLIN. Koźmińska odeszła w wieku 101 lat w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Pogrzeb odbędzie się we wtorek w kościele na warszawskich Starych Powązkach.

"Żegnamy Annę Koźmińską (1919–2021), najstarszą na świecie Sprawiedliwą wśród Narodów Świata" - przekazał w poniedziałek portal Polscy Sprawiedliwi należący do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. "Odeszła 24 marca 2021 roku, w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w wieku niespełna 102 lat" - możemy przeczytać. W tym roku 22 maja skończyłaby 102 lata.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Informację o śmierci Koźmińskiej portal opublikował także w mediach społecznościowych.

"Szlachetna, odważna, niesłychanie skromna i życzliwa"

Jak napisał portal, Koźmińska "pozostanie w naszej pamięci jako osoba szlachetna, odważna, niesłychanie skromna i życzliwa".

"Żegnając ją, przypominamy ponownie historię pomocy udzielanej podczas Zagłady w Częstochowie przez panią Annę i jej macochę, Marię Koźmińską z domu Hoffman, żydowskiemu chłopcu, Abrahamowi Jabłońskiemu" - dodano w pożegnalnym wpisie.

Zmarła Anna Koźmińska ipn.gov.pl

Pogrzeb Anny Koźmińskiej odbędzie w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie, we wtorek o godzinie 14. Po nabożeństwie żałobnym nastąpi odprowadzenie zmarłej do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim.

Koźmińska i jej macocha zaopiekowały się małym chłopcem

Podczas okupacji niemieckiej Anna Koźmińska, zwana Hanką, wraz ze swoją macochą Marią Koźmińską z domu Hoffman, udzielała pomocy Żydom w Częstochowie.

Narażali własne życie, aby uratować cudze. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
Narażali własne życie, aby uratować cudze. Sprawiedliwi wśród Narodów ŚwiataŻydowskich przyjaciół, sąsiadów, ale często też zupełnie nieznanych sobie ludzi najczęściej ukrywali ich we własnych domach - w piwnicach, na strychach, w specjalnych schowkach. Po latach państwo Izrael pamięta o tych bohaterach i na dowód wdzięczności przyznaje im medale. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - to właśnie Polacy takich medali dostali najwięcej. Do dziś uhonorowano prawie siedem tysięcy polskich Sprawiedliwych.Joanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Jesienią 1942 roku Koźmińskie zaopiekowały się ośmioletnim Abrahamem Jabłońskim, żydowskim chłopcem, który wydostał się z częstochowskiego getta dzięki wspólnej akcji własnej rodziny oraz znajomych Polaków. Mimo tak zwanego złego wyglądu, funkcjonował poza gettem całkowicie jawnie, a nawet był ministrantem w klasztorze ojców paulinów na Jasnej Górze. U Koźmińskich ukrywał się do stycznia 1945 roku.

11 lutego 1991 roku Maria i Anna Koźmińskie zostały uhonorowane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2016 roku Anna Koźmińska otrzymała także przyznany przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Wręczono Medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
Wręczono Medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata 31.08 | Siedmiu osobom przyznano w czwartek, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Wszystkie odznaczenia zostały przyznane pośmiertnie.tvn24

Autor:akr//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ipn.gov.pl

Pozostałe wiadomości