Prezydent Andrzej Duda przedstawi w piątek swoje stanowisko "w sprawach dotyczących bezpieczeństwa Polski". Zgodnie z zapowiedzią Kancelarii Prezydenta, ma odnieść się m.in. do wcześniejszego oświadczenia premiera Donalda Tuska.
O godzinie 15:15 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda spotka się z dziennikarzami - poinformował na platformie X (dawniej Twitter) prezydencki minister Wojciech Kolarski. "Prezydent przedstawi swoje stanowisko w sprawach dotyczących bezpieczeństwa Polski i odniesie się do dzisiejszej wypowiedzi Premiera Tuska" - czytamy we wpisie ministra.
Premier Tusk: mam nadzieję, że (...) uzyskam akceptację pana prezydenta
W piątek rano premier Donald Tusk spotkał się z ministrami obrony narodowej i sprawiedliwości. Spotkanie dotyczyło sprawy zatrzymania przez Żandarmerię Wojskową trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w czasie natarcia uchodźców przez polsko-białoruską granicę. Po spotkaniu poinformował, że na wniosek ministra sprawiedliwości podjął decyzję o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Jak dowiedział się Maciej Duda, dziennikarz tvn24.pl i "Superwizjera" TVN, powołany w ostatnich dniach urzędowania Zbigniewa Ziobry zastępca Prokuratora Generalnego do spraw wojskowych, w maju osobiście objął nadzorem postępowanie, w którym postawiono zarzuty żołnierzom interweniującym na polsko-białoruskiej granicy.
Premier dodał w piątek, że odwołanie wymaga zgody prezydenta i zapowiedział, że jeszcze dziś prześle stosowne pismo do prezydenta. - Będziemy się widzieli z panem prezydentem w poniedziałek przy granicy (podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - red.), mam nadzieję, że do tego czasu uzyskam akceptację pana prezydenta, wymaganą przepisami prawa na rzecz tej zmiany - mówił w piątek rano Tusk.
W nawiązaniu do sprawy zatrzymanych polskich żołnierzy na granicy premier stwierdził, że "czasami brak determinacji niektórych przedstawicieli władzy dzisiaj w takim czyszczeniu kadrowym, w dymisjowaniu ludzi, którzy nie gwarantują prawidłowego działania, którzy nie mają takiej determinacji, żeby dobrze służyć ojczyźnie, może doprowadzać do sytuacji, w której nie jesteśmy pewni, czy na przykład prokuratura wojskowa sensownie postępowała w tej sytuacji". - Mam nadzieję, że pan prezydent przyjmie tę logikę. Chcielibyśmy, żeby w tak ważnych miejscach jak polskie bezpieczeństwo, czyli wojsko, także prokuratura wojskowa, żeby pracowali i najwyższe stanowiska zajmowali ludzie godni najwyższego zaufania, a nie osoby o czasami wątpliwej politycznie reputacji - dodał.
ZOBACZ TEŻ: Żołnierze zatrzymani po strzałach na granicy z Białorusią. Co powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marian Zubrzycki