Adam Niedzielski ujawnił, co przepisał sobie lekarz. Marek Nowicki o działaniach ministra: "manipulacja" i "złamane prawa pacjenta"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Nowicki: tutaj ewidentnie zostały złamane prawa pacjenta
Nowicki: tutaj ewidentnie zostały złamane prawa pacjentaTVN24
wideo 2/18
Nowicki: tutaj ewidentnie zostały złamane prawa pacjentaTVN24

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał do publicznej wiadomości, że lekarz Piotr Pisula, który w "Faktach" TVN mówił o problemach z receptami po wprowadzonych przez resort zmianach, przepisał na siebie określone leki. Resort przekonywał, że zostało to ujawnione, gdyż lekarz ten "testował nasz system". - Ewidentnie zostały złamane prawa pacjenta - komentował autor materiału, dziennikarz Marek Nowicki. - Skąd minister zdrowia wie, że lekarz wypisał receptę pro auctore, żeby sprawdzić, jak system działa, a nie zapisał dla siebie? - pytał.

- Doktor z Poznania został zaatakowany przez ministra zdrowia dlatego, że powiedział w naszym czwartkowym materiale, że na jego oddziale w Szpitalu Miejskim w Poznaniu żadnemu pacjentowi po operacji kręgosłupa nie udało się wypisać leków przeciwbólowych na receptę. I pan minister zarzucił panu doktorowi kłamstwo - mówił w sobotę w TVN24 dziennikarz Marek Nowicki, autor materiału wyemitowanego w "Faktach" TVN.

Lekarz opowiada o nieprawidłowościach, minister kontratakuje

Nowicki opisał w "Faktach" TVN, że po zmianach wprowadzonych przez resort zdrowia lekarze w całym kraju mają kłopot z wypisaniem pacjentom leków przeciwbólowych i psychiatrycznych. Ministerstwo tłumaczyło, że walczy z patologiami na rynku recept. Jednak w efekcie lekarz, aby wypisać e-receptę na leki przeciwbólowe, musi zweryfikować internetowe konto pacjenta i sprawdzić, czy nie nadużywa on tych leków. 

Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy w sprawie e-recept. Problemy pacjentów w całym kraju

Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy w sprawie e-recept. Problemy pacjentów w całym kraju
Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy w sprawie e-recept. Problemy pacjentów w całym krajuMarek Nowicki/Fakty TVN

Do materiału następnego dnia nawiązał minister zdrowia Adam Niedzielski. "Usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie 2 dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy w Poznaniu. I co? Pacjenci po operacjach ortopedycznych otrzymywali recepty na wskazane leki!!" - napisał.

W kolejnym wpisie Niedzielski nawiązał bezpośrednio do wypowiedzi Piotra Pisuli, lekarza oddziału neurochirurgii szpitala miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu. To on właśnie poinformował, że 2 i 3 sierpnia leków przeciwbólowych do domu nie dostali pacjenci po operacjach kręgosłupa. - Żadnemu pacjentowi nie dało się wystawić takiej recepty - mówił Pisula.

"Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY" - przekazał Niedzielski.

Nowicki: to nie problem tylko tego oddziału

Reporter medyczny "Faktów" TVN Marek Nowicki reakcję szefa resortu skomentował słowami, że "jest to czysta manipulacja". - My nagrywaliśmy pana doktora w czwartek i doktor opowiadał o sytuacji w środę 2 sierpnia. Powiedział, że tego 2 sierpnia nie udało się wystawić recept pacjentowi. A minister tweetuje dwa dni później i mówi, że wszyscy pacjenci, o których mówił lekarz, dostali receptę. Bardzo się cieszymy z panem ministrem, że dostali i że już dwa dni później mieli te recepty. Jest faktem, że w środę nie mieli i to jest pewnik - zaznaczył.

- To jest chory system, jeżeli minister zdrowia musi informować na stronach internetowych, że pacjenci w jakimś szpitalu, na jakimś oddziale, dostali recepty - zwrócił uwagę.

Nowicki zauważył, że to nie problem "tylko tego oddziału, ale to problem ogólnopolski".

Komentarze po wpisie ministra: "Przecież to jest trzeci świat", "przyznajcie się do inwigilacji"

Nowicki: to chory system, jeżeli minister zdrowia musi informować, że pacjenci w jakimś szpitalu, na jakimś oddziale, dostali recepty
Nowicki: to chory system, jeżeli minister zdrowia musi informować, że pacjenci w jakimś szpitalu, na jakimś oddziale, dostali receptyTVN24

Dziennikarz wspomniał, że podpisane przez ministra rozporządzenie, które ogranicza od 2 sierpnia zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe, zostało wprowadzone po to, żeby "wyeliminować nadużywanie wypisywania recept, żeby one nie były używane do celów narkotycznych, te leki opioidowe, psychotropowe". - No i generalnie bardzo dobrze, bo trzeba eliminować tego typu nieprawidłowości. Natomiast problem polega na tym, że wprowadzono to na chybcika, bez konsultacji z lekarzami. No i są problemy - tłumaczył.

Nowicki: skąd minister zdrowia wie, że lekarz zapisał receptę pro auctore?

Nowicki, wracając do tematu poznańskiego lekarza, zauważył, że toczy się dyskusja o złamaniu tajemnicy lekarskiej, ale ponadto "ewidentnie zostały złamane prawa pacjenta".

- Wczoraj jeszcze ministerstwo pogrążało się wieczorem, tłumacząc tę sytuację, że lekarz zapisał lek pro auctore, czyli zapisał na siebie, żeby sprawdzić, czy system działa. Skąd minister zdrowia wie, że ten lekarz zapisał pro auctore, żeby sprawdzić, jak system działa, a nie zapisał dla siebie? - zapytał dziennikarz.

Nowicki skwitował, że "jest to oburzające". - Widać, że pan minister jest naprawdę zmęczony, bo z jednej strony prowadzi kampanię wyborczą, a z drugiej strony kieruje bardzo odpowiedzialnym resortem zdrowia. No i widać, że po prostu gdzieś tam, niestety, to zmęczenie bierze górę - ocenił.

Lekarz: bliscy pytają, czy skoro minister zdrowia się mną aż tak interesuje, to czy mi coś grozi

Lekarz, którego przywołał minister odniósł się do tej sytuacji w piątek w TVN24. - Moi bliscy pytają, czy skoro minister zdrowia się mną aż tak interesuje, to czy mi coś grozi. Dzwonią znajomi, koleżanki, koledzy, lekarze ze słowami wsparcia, ale też pytają o hasło "psychotropowe" i gdzieś tam zastanawiają się, widząc takie hasło, myślą o tym, na co mogę chorować - zauważył.

- Jest to potencjalne naruszenie artykułu 51 konstytucji, w którym jest mowa o tym, że władze publiczne nie mogą w ten sposób operować danymi obywateli - mówił także Pisula.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niedzielski ujawnił, co przepisał sobie lekarz. Pisula: to szok, poczułem niepokój, smutek

Adam Niedzielski ujawnił, co przepisał sobie lekarz. Cała rozmowa z Piotrem Pisulą
Adam Niedzielski ujawnił, co przepisał sobie lekarz. Cała rozmowa z Piotrem PisuląTVN24

Cztery zawiadomienia, pismo do premiera

W sobotę rano Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że złoży "w najbliższych dniach zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa" przez ministra Adama Niedzielskiego. Chodzi o przestępstwo z artykułu 231 § 1 Kodeksu karnego, które dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza.

Przekazano, że zawiadomienia skierowane zostaną także do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta i Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W innym komunikacie opublikowanym przez NIL, prezes Izby, Łukasz Jankowski, poinformował premiera Mateusza Morawieckiego, że w związku z wpisem ministra "środowisko lekarskie ostatecznie utraciło zaufanie" do ministra i "uznaje dalszą współpracę za niemożliwą".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Dalsza współpraca niemożliwa". Pismo do premiera i cztery zawiadomienia w sprawie Niedzielskiego

Oddzielne zawiadomienie do prokuratury w sprawie postępowania ministra zapowiedziała także Lewica.

Oświadczenie Niedzielskiego "dolewa oliwy", "Czymś innym jest dostęp do danych, a czym innym jest ich publikowanie na Twitterze"

W sobotę po południu Adam Niedzielski opublikował oświadczenie.

Jego treść komentował w TVN24 prawnik Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon. - To oświadczenie nie tyle gasi pożar, co dolewa oliwy. Z dwóch powodów - ocenił.

- Po pierwsze dlatego, że wcale nie chroni dobrego imienia Ministerstwa Zdrowia, bo minister jasno powiedział, że uzyskiwał dostęp do tych danych. Po drugie, nie może nam umknąć to, że czymś innym jest dostęp do danych, a czym innym jest ich publikowanie na Twitterze. Minister może mieć czasem dostęp do danych, żeby na przykład weryfikować prawidłowość działania systemu, natomiast nie może ich publikować na Twitterze - wyjaśnił.

Opisał, że "mamy sytuację, w której minister, polityk, ponieważ jakiś lekarz go skrytykował, może zdenerwował, opublikował prywatne informacje na temat tego człowieka". - To jest absolutnie niedopuszczalne - zaznaczył.

Klicki zwrócił uwagę, że teraz "powstaje obawa, może jest stuprocentowo zasadna, może w pięćdziesięciu procentach zasadna, ale na pewno powstała u każdego z nas". - Teraz wszystkie procesy związane z cyfryzacją państwa, z usprawnieniem jego działania, są zahamowane. Dlatego potrzebujemy bardzo silnego, skutecznego, niezależnego Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który w takiej sytuacji, jak ta, powinien natychmiast działać - zwrócił uwagę.

Klicki o oświadczeniu ministra zdrowia: Nie tyle gasi pożar, co dolewa oliwy. Z dwóch powodów
Klicki o oświadczeniu ministra zdrowia: Nie tyle gasi pożar, co dolewa oliwy. Z dwóch powodówTVN24

Autorka/Autor:akw/rzw, adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Trwa przesłuchanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Prezes PiS spóźnił się ponad kwadrans na jej posiedzenie. Jarosław Kaczyński jest ostatnim świadkiem, który ma złożyć zeznania przed tą komisją. Posiedzenie komisji śledczej relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. 

Jarosław Kaczyński zeznaje w sprawie wyborów kopertowych

Jarosław Kaczyński zeznaje w sprawie wyborów kopertowych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Kierująca samochodem potrąciła 13-letnią rowerzystkę, która przejeżdżała przez jezdnię. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu. "Ku przestrodze" policja opublikowała nagranie. I przypomina: chwila nieuwagi na drodze może doprowadzić do tragedii.

Skupiła uwagę na pieszym, potrąciła 13-letnią rowerzystkę. Nagranie

Skupiła uwagę na pieszym, potrąciła 13-letnią rowerzystkę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Rafał K. został skazany na dziesięć i pół roku pozbawienia wolności w związku z wykorzystaniem seksualnym dziesięciu młodych mężczyzn, w tym dwóch niepełnoletnich. Wyrok nie jest prawomocny.

Podawał się za seksuologa, wykorzystywał młodych mężczyzn i chłopców. Ksiądz skazany

Podawał się za seksuologa, wykorzystywał młodych mężczyzn i chłopców. Ksiądz skazany

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Dwóch policjantów z Inowrocławia, na wniosek prokuratury, zostało zatrzymanych. Wszczęto wobec nich procedurę wydalenia ze służby. W środę podczas interwencji wobec agresywnego mężczyzny użyli oni paralizatora. 27-latek trafił do szpitala, gdzie zmarł. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci zatrzymani, mają być wydaleni ze służby

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci zatrzymani, mają być wydaleni ze służby

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa. Zmarły w 2006 roku w wieku 15 lat Acutis został beatyfikowany cztery lata temu.

Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym

Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym

Źródło:
Reuters, BBC, archwwa.pl, tvn24.pl

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali rondo w miejscowości Zakręt pod Warszawą. Jest to kolejny w tym roku protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Ponadto rolnicy chcą zwrócić uwagę na straty, jakie ponieśli w wyniku suszy. Zamierzają blokować przejazd do godzin wieczornych.

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dziwię się prezydentowi, że robi jakikolwiek problem ze zmianą ambasadora przy NATO. Ma wiedzę ze strony służb o obecnym ambasadorze - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i szef służb Tomasz Siemoniak.

Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

Źródło:
TVN24

W Żarach w województwie lubuskim doszło do napadu na konwój z pieniędzmi. Sprawcy staranowali samochód konwojentów przewożących pieniądze i uciekli z gotówką. Policyjna obława trwa już kilkanaście godzin. W akcji wykorzystywany jest między innymi śmigłowiec Black Hawk.

Obława po napadzie na konwój z pieniędzmi. "Napastnicy byli brutalni, wybili szyby kilofami"

Obława po napadzie na konwój z pieniędzmi. "Napastnicy byli brutalni, wybili szyby kilofami"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Policjanci ze Żnina (województwo kujawsko-pomorskie) zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o przerabianie dwuzłotowych monet, a następnie wypuszczanie ich w obieg podczas gry na automatach do gier zręcznościowych na jednej ze stacji paliw. 44-latek trafił na trzy miesiące do aresztu. Grozi mu do 25 lat więzienia.

Za dwuzłotówki grozi mu nawet 25 lat więzienia

Za dwuzłotówki grozi mu nawet 25 lat więzienia

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek wieczorem runął dwupiętrowy budynek restauracji przy plaży w Palma de Mallorca, głównym mieście Majorki. W wyniku zawalenia zginęły cztery osoby, a co najmniej 16 zostało rannych - podała agencja Reutera, powołując się na policję.

Na Majorce zawalił się budynek restauracji. Są zabici i wielu rannych

Na Majorce zawalił się budynek restauracji. Są zabici i wielu rannych

Źródło:
PAP, Reuters

Król Karol III odwołał planowaną na ten tydzień wizytę w Cheshire - informuje BBC. Newsweek dodaje, że planowane publiczne aktywności odwołał również książę William. Decyzje mają związek z ogłoszeniem przez premiera Rishiego Sunaka wyborów do Izby Gmin.

Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Źródło:
BBC, Newsweek

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Mandatem karnym i zakazem dalszej jazdy zakończyła się policyjna interwencja wobec 44-latka, który ulicami Hrubieszowa (Lubelskie) wiózł motorówkę. Jak podała policja, ładunek nie był odpowiednio oznakowany.

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Źródło:
tvn24.pl
"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Alert RCB został wydany w siedmiu województwach. W piątek w części kraju spodziewane są burze z gradem, którym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu i gradu.

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Białoruski niezależny portal Nasza Niwa, komentując obecną wizytę prezydenta Rosji w Mińsku, napisał, że Władimir Putin przyleciał do stolicy Białorusi niemal w nocy. Putin i jego wierny sojusznik, Alaksandr Łukaszenka, mają w piątek rozmawiać o ćwiczeniach z użyciem taktycznej broni nuklearnej.

Putin przyleciał do swojego sojusznika niemal w nocy

Putin przyleciał do swojego sojusznika niemal w nocy

Źródło:
Nasza Niwa, Radio Swoboda, PAP

Chiny wysłały bombowce w rejon Tajwanu, w ramach dwudniowych manewrów - podała Agencja Reutera. Celem ćwiczeń - jak głosi komunikat armii chińskiej - jest sprawdzenie "zdolności do objęcia władzy, dokonania ataków i opanowania kluczowych rejonów na wyspie". W odpowiedzi Tajwan poderwał samoloty i postawił w stan gotowości swoje siły zbrojne.

Chiny wysyłają bombowce, siły zbrojne Tajwanu postawione w stan gotowości

Chiny wysyłają bombowce, siły zbrojne Tajwanu postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, Reuters

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu wzrosła o 93,2 procent rok do roku, osiągając wartość 6,77 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca nastąpił jednak spadek - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość zaciągniętych zobowiązań.

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Źródło:
PAP

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków syntetycznych i zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko dwa kilogramy gotowego "kryształu". Przejęli także 15 kilogramów odczynników chemicznych. Z tych substancji można było uzyskać blisko 100 kilogramów metamfetaminy o czarnorynkowej wartości ponad 6,7 miliona złotych. Dwie osoby usłyszały zarzuty.

"Dynamiczne działania" i narkotyki warte blisko siedem milionów

"Dynamiczne działania" i narkotyki warte blisko siedem milionów

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Górki (Pomorze) w nocy spłonęły samochody ciężarowe z naczepami. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

W nocnym pożarze spłonęło kilka ciężarówek

W nocnym pożarze spłonęło kilka ciężarówek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku, do jakiego doszło na prywatnej posesji w Książnicach na Podkarpaciu. Podczas wykonywania prac przydomowych 70-letnia kobieta została przygnieciona przez ciągnik. Mimo reanimacji jej życia nie udało się uratować.

Nie żyje kobieta przygnieciona przez ciągnik

Nie żyje kobieta przygnieciona przez ciągnik

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Mraz, który w środę mówił o tym, jak funkcjonował Fundusz Sprawiedliwości za czasów rządów Zbigniewa Ziobry, przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo resortu i zgromadził około 50 godzin nagrań - podał portal Onet. Prokuratura ma dysponować tymi nagraniami od kilku miesięcy. Tymczasem TVP ujawniła fragmenty rozmów między Mrazem i wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim.

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata, TVP ujawnia fragmenty rozmów

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata, TVP ujawnia fragmenty rozmów

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, TVP Info, tvn24.pl

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Nagie ciało znalazł za sklepem przechodzień. Kobieta i mężczyzna przyznali się do zabójstwa przypadkowo spotkanej 46-latki, która od kilku miesięcy przebywała w Raciborzu. Sąd aresztował ich na trzy miesiące.

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Po zbrodni "zabrali jej pieniądze z portfela i poszli dalej pić"

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Po zbrodni "zabrali jej pieniądze z portfela i poszli dalej pić"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna uciekł ze sklepu z doniczkami o wartości blisko 800 złotych i przed ochroniarzem ukrył się w zaroślach. Kulącego się w gęstwinie 29-latka wytropił pies policyjny.

Ukradł donice i ukrył się w krzakach. Znalazł go Lego

Ukradł donice i ukrył się w krzakach. Znalazł go Lego

Źródło:
KMP Olsztyn

Strażacy prowadzili poszukiwania w stawie pod Płońskiem. Z wody wyciągnęli mężczyznę, już nie żył. Z ustaleń policji wynika, że 67-latek dzień wcześniej wyszedł na ryby.

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesse Eisenberg stara się o polskie obywatelstwo. Aktor znany między innymi z filmu "The Social Network" przyznał, że złożył już wniosek. - Podobno wszystkie papiery już przeszły i czekam na finalny podpis - mówił w wywiadzie. Wyjaśnił też, dlaczego to dla niego ważne.

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Źródło:
Dzień Dobry TVN, Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

W Kosowie toczy się dyskusja na temat legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci. Mimo zapowiedzi premiera nic nie wskazuje na to, by parlament zagłosował nad zmianą prawa jeszcze w tym miesiącu. Premier próbuje przekonać opozycję do głosowania za. Stawką ma być obietnica rozpisania przedterminowych wyborów.

Kolejny europejski kraj może zalegalizować związki osób tej samej płci

Kolejny europejski kraj może zalegalizować związki osób tej samej płci

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl