Kiedy Sejm zajmie się aborcją? Szymon Hołownia podał datę

Źródło:
TVN24
Kiedy Sejm zajmie się aborcją? Szymon Hołownia podał datę
Kiedy Sejm zajmie się aborcją? Szymon Hołownia podał datęTVN24
wideo 2/7
Kiedy Sejm zajmie się aborcją? Szymon Hołownia podał datęTVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w "Tak jest", że podjął decyzję o tym, kiedy Sejm zajmie się projektami ustaw w sprawie aborcji. Mówił również o sytuacji wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości. - Jestem przekonany, że PiS po wyborach europarlamentarnych zacznie się rozpadać - powiedział.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia odniósł się w "Tak jest" w TVN24 do tego, kiedy Izba może zająć się czterema projektami dotyczącymi prawa aborcyjnego, które trafiły do Sejmu.

Jak mówił, "jesteśmy w środku bardzo gorącej kampanii wyborczej" do wyborów samorządowych. Przekazał, iż prowadził liczne rozmowy, "żeby zminimalizować ryzyka tego, że wszystkie projekty, które dzisiaj są w Sejmie, zostaną odrzucone w ramach tej przedwyborczej kanonady w pierwszym czytaniu".

- Ostatnich kilka tygodni poświęciłem na konsultacje, rozmowy, próby mediacji i doprowadzenia do tego, żeby zminimalizować ryzyko tego, że wszystkie projekty, które dzisiaj są w Sejmie, zostaną odrzucone w ramach tej przedwyborczej kanonady w pierwszym czytaniu. Że umowna lewica wystrzela projekty tych bardziej na prawo, ci bardziej na prawo wystrzelają projekty tych bardziej na lewo i zostaniemy z ugorem, zostaniemy ze spaloną ziemią - mówił.

Szymon Hołownia w "Tak jest"TVN24

Hołownia: podjąłem decyzję

Hołownia przekazał, że dlatego podjął decyzję, aby projekty były "procedowane w niedalekim terminie, ale jednak tuż po pierwszej turze wyborów". - Więc to się odbędzie w Sejmie 11 kwietnia - dodał.

- Tego 11 kwietnia, mam nadzieję, będzie już przestrzeń do tego, żeby trochę spokojniej porozmawiać, czy jest między nami możliwość powołania tej komisji nadzwyczajnej - dodał, odnosząc się do specjalnej komisji, która miałaby zająć się przepisami w sprawie aborcji. Według niego "to szalenie ważne, żebyśmy zrozumieli dzisiaj - i ja tę odpowiedzialność biorę na siebie - że rozmawiamy o prawach kobiet, o losie kobiet, o trosce o dobro kobiet, a nie o bieżącej przepychance politycznej, która - umówmy się - jest też czymś normalnym".

"PiS zacznie się rozpadać"

Hołownia mówił również o sytuacji wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości. - Jestem przekonany, że PiS po wyborach europarlamentarnych zacznie się rozpadać. Zaczną być poszukiwane nowe drogi ekspresji politycznej na tej sali plenarnej i nowe przynależności - ocenił.

- Jeżeli jeszcze za półtora roku okaże się, że mamy innego prezydenta, to jeżeli my jako koalicja - bo to jest olbrzymia wartość, żebyśmy przetrwali i przejechali te półtora roku bezpiecznie jako koalicja - to zyskamy zupełnie nowe możliwości - mówił marszałek Sejmu.

Hołownia: jestem przekonany, że PiS po wyborach europarlamentarnych zacznie się rozpadać
Hołownia: jestem przekonany, że PiS po wyborach europarlamentarnych zacznie się rozpadaćTVN24

Zaprzysiężenie Moniki Pawłowskiej

Hołownia był też pytany, kiedy zostanie zaprzysiężona Monika Pawłowska, posłanka, która przejmuje mandat po skazanym byłym pośle PiS Mariuszu Kamińskim.

Odparł, że odbędzie się to jutro. Wyjaśniał, że zaplanowane jest to na początek posiedzenia.

Hołownia o zaprzysiężeniu Pawłowskiej
Hołownia o zaprzysiężeniu PawłowskiejTVN24

Na pytanie, czy zasiądzie ona na miejscu Kamińskiego, gość TVN24 zaprzeczył. - Byłaby to prowokacja pewnego rodzaju i zupełnie zbędne zamieszanie. My tego nie potrzebujemy na sali plenarnej, nie potrzebujemy w Sejmie.

- Ustaliliśmy z panią poseł Pawłowską inne miejsce. Sala poselska może pomieścić 465 osób, mamy małą rezerwę, jeśli chodzi o miejsca. I to miejsce mamy już uzgodnione - dodał.

Jak mówił, "na pewno będzie siedziała tak, żeby być z jednej strony sąsiadką klubu, który chciała sobie wybrać, a z drugiej strony miała też otwarte możliwości wypłynięcia, jeżeli tak zdecyduje, na inne wody czy na inne akweny na sali plenarnej obecne".

Brejza: mam nadzieję, że dojdzie do refleksji

Do decyzji Szymona Hołowni, by Sejm zajął się 11 kwietnia projektami ustaw w sprawie aborcji odnieśli się w "Faktach po Faktach" europoseł KO Krzysztof Brejza i szef klubu PSL-Trzecia Droga Krzysztof Paszyk.

- Dla nas prawa kobiet są świętością. My wygraliśmy wybory jako koalicja 15 października decyzją kobiet. To kobiety stały w kolejkach, głosując. To naruszenie elementarnych praw kobiet przez PiS doprowadziło do tak dużej mobilizacji wyborczej. Uważam, że ten temat należy jak najszybciej podjąć w Sejmie - powiedział Brejza.

Na uwagę, że Hołownia odkłada tę sprawę w czasie, poseł wyraził nadzieję, że "dojdzie do jakiejś refleksji w klubach koalicyjnych, ponieważ z tego, co wie, posłanki z klubów koalicyjnych są niezwykle zgodne w tej sprawie".

Odniósł się do projektu PO w sprawie aborcji, który zakłada prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12. tygodni jej trwania. 

- Konsekwentnie będziemy działać na to, żeby ten projekt został przeprocedowany w Sejmie. Wiem od posłanek z klubów opozycyjnych, że jest wola wśród nich, żeby ten projekt poprzeć. Apeluję do kolegów o to, żeby głosować za tym - mówił Brejza.

Paszyk: sprawa wymaga dobrej atmosfery

Szef klubu PSL-Trzecia Droga Krzysztof Paszyk powiedział, że zgadza się z marszałkiem Hołownią, iż "tak delikatna sprawa jak prawo aborcyjne, jak prawa kobiet, wymaga dobrej, konstruktywnej atmosfery w Sejmie". - Dzisiaj odnoszę wrażenie, że w Sejmie są emocje przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Jest zupełnie inna logika niż troska o to, aby kształtować jak najlepiej prawa kobiet - dodał.

Ocenił, że "trzy, cztery, pięć tygodni nas nie zbawi". - Natomiast usiądziemy do tych spraw w lepszej, bardziej konstruktywnej atmosferze - powiedział.

Autorka/Autor:akr,js/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl