Pod gruzami hali Międzynarodowych Targów Katowickich stracili swoje zdrowie i bliskich. Teraz są rozgoryczeni. - W świetle jupiterów zapewniano o pomocy, a gdy jupitery zgasły, zostawiono nas samym sobie - mówią. Rozgoryczenie jest tym większe, że nikt nie reaguje na ich apele o pomoc.

"Albo oddasz mi skradzione pieniądze, albo w całym mieście pojawią się twoje zdjęcia. Wszyscy dowiedzą się, na kogo trzeba uważać i kto kradnie". Zdesperowana matka dwójki dzieci z Bydgoszczy właśnie w taki sposób postanowiła zmusić złodzieja, żeby oddał jej skradzione pieniądze. I policjantów, by zaczęli działać.

- Ten człowiek nigdy nie miał u nas decydującej roli - zapewnia CBA i stanowczo odcina się od swojego byłego funkcjonariusza. Nad Maciejem D. zebrały się czarne chmury, bo - zdaniem prokuratury - przyjmował łapówki, brał pieniądze za fikcyjne doradztwo i powoływał się na wpływy w ministerstwie skarbu. Grozi mu za to nawet 10 lat więzienia.

- Porzuciłam dziecko z poczucia bezradności. Nie chciałam, by wróciło na Ukrainę - wyznała prokuratorom matka chłopczyka, porzuconego w święta przed krakowskim kościołem. Kobieta oświadczyła, że chce dalej opiekować się dzieckiem. Śledczy zdecydowali się wypuścić ją na wolność.

PO w końcu zdecydowała się pozywać PiS za spot, w którym partia Jarosława Kaczyńskiego zarzuciła jej "kolesiostwo". Jak powiedział Grzegorz Dolniak, są trzy powody złożenia pozwu. To pierwsza w tegorocznej kampanii sprawa, która zostanie rozstrzygnięta przez sąd w przyspieszonym, wyborczym trybie.

Dokładny tekst projektu ustawy kompetencyjnej jest już znany. Powstał w wyniku sporów o kompetencje prezydenta i premiera, jeśli chodzi o reprezentowanie Polski za granicą. Przeczytaj projekt i sprawdź, kto za co będzie odpowiadał.

Sąd Najwyższy oddalił kasacje obrony: wyroki skazujące zomowców - po 28 latach od pacyfikacji kopalni "Wujek" - są ostateczne. - Działali na rozkaz swego dowódcy i celowo mierzyli w górników. W większości to nie były rykoszety - uzasadniał sędzia Dariusz Świecki.

Czy historycy IPN dopuścili się ujawnienia tajemnicy państwowej? Badają to prokuratorzy, którzy wszczęli śledztwo, dotyczące głośniej książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii". – To polityczna nagonka i państwo policyjne – ocenia Piotr Gontarczyk.

Chwila nieuwagi sprawiła, że omal nie doszło do tragedii. Jadący mercedes najechał na zaparkowane auto, a potem potoczyło się jak w dominie: zniszczone są w sumie trzy auta i tramwaj. Ranny został także pieszy, na którego wpadł samochód.

7-letni chłopiec i 5-letnia dziewczynka to ofiary nastoletniego pedofila z Poznania. Podczas przesłuchań podejrzany przyznał się do popełnienia czynów lubieżnych. Jest już w policyjnym areszcie.

Blisko 480 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju zmierzyło się z egzaminem z wiedzy humanistycznej. Większość uczniów przyznaje, że nie miało problemu z napisaniem pierwszej części. - Wszystko było proste. Było łatwiej niż na próbnych egzaminach - mówi uczeń z Poznania.

Uniwersytet Jagielloński nie dostanie 200 mln na rozbudowę kampusu – rząd chce, żeby Senat cofnął dotację. Oficjalnie powodem są względy finansowe. - Kołdra jest za krótka - argumentują senatorowie PO. Nieoficjalnie – rewanż za osławioną pracę magisterską Pawła Zyzaka. - To skandal - komentuje prezydent Krakowa.

Tym razem na komisji ds. nacisków musiał się tłumaczyć... jej członek. Jacek Kurski zapewniał, że nie nakłaniał b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka do zmiany zeznań. PO zaapelowała też do posła PiS, żeby zrezygnował z udziału w pracach komisji.

Trzeba skończyć z degrengoladą w mediach publicznych. I wyrwać je z rąk partii (LPR), która już nie istnieje - grzmiała w Sejmie Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO, podczas debaty nad ustawą medialną, do której PO robi drugie podejście. Suchej nitki na projekcie nie zostawił PiS. - Jest chaotyczny, likwiduje media publiczne i kończy z misją publiczną - stwierdziła Elżbieta Kruk, zarzucając Platformie, że dogadała się w tej sprawie z SLD, na czele z byłym prezesem TVP Robertem Kwiatkowskim.

32,5 tys. chińskich klapków zawierających szkodliwe, rakotwórcze substancje udało się zabezpieczyć lubuskim celnikom. Niebezpieczne dla zdrowia obuwie sprowadzono na zamówienie jednej z mazowieckich firm - miało ono trafić na polski rynek.

Komisja ds. nacisków traci głównego harcownika: poseł PiS Jacek Kurski rezygnuje ze swojego miejsca w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Nie znaleźliśmy cienia nacisku. Znam przyjemniejsze sposoby marnowania czasu - ogłosił w radiu Zet.

Mądry poseł po szkodzie, czyli refleksje Wojciecha Mojzesowicza po odejściu z Prawa i Sprawiedliwości. - Zawiodłem się na PiS. Myślę, że troszkę wykorzystano moją chłopską naiwność – powiedział w TVN24.

Już za kilka dni do Sejmu trafi projekt ustawy o in vitro. Nie będzie to jednak propozycja PO, lecz PiS. Opozycja chce całkowicie zakazać tej metody leczenia niepłodności. - PiS chce się odwołać do swojego twardego elektoratu i dlatego wraca do drażliwego tematu w kampanii wyborczej - uważa Platforma.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zmieni szpitale w luksusowe izby wytrzeźwień – alarmuje "Dziennik". Powodem jest zapis, że zatrzymana przez policję pijana osoba ma być natychmiast zbadana. – W Polsce warto być pijakiem: takiemu pacjentowi robimy badania, na które inni czekają miesiącami – mówi Jerzy Madej z opolskiego szpitala.