Pytania posłów: od Harry Pottera do elektrowni jądrowej

Ponad 150 pytań skierowali posłowie do premiera po jego expose. Część z nich dotyczyła najpoważniejszych spraw, jak bezpieczeństwo energetyczne czy zobowiązania międzynarodowe. Ale posłów interesowało też, czy premierowi nie doradza czasem... Harry Potter. Dziś premier ma na te pytania odpowiedzieć.

Media o expose premiera

Odbudowa zaufania, wyzwolenie energii Polaków i rekordowo długie przemówienie - na te elementy expose premiera zwracają uwagę gazety komentując na swoich pierwszych stronach piątkowe wystąpienie Donalda Tuska w Sejmie.

Pytania premierowi niestraszne

Pytania posłów mnie nie zaskoczyły: były takie jak zawsze w tej sytuacji - ocenia debatę nad swoim expose Donald Tusk. Premier podziękował również za ton i treść wystąpień, które - jego zdaniem - obniżyły temperaturę i podwyższyły jakość debaty.

PiS wyciął Dorna z mównicy

Ludwik Dorn wypada z gry? Jak pisze na blogu, do godziny 14.30 był wpisany na listę mówców PiSu, potem dowiedział się, że już go na niej nie ma. Polityk opublikował - bez słowa komentarza do tej sytuacji - swoje przemówienie na blogu.

Marcinkiewicz: Tusk nawiązał do idei IV RP

Expose było dobre, ale stanowczo za długie - oceniają zgodnie byli premierzy, Kazimierz Marcinkiewicz, Jerzy Buzek i Leszek Miller. - W expose zauważyłem elementy kontynuacji dotychczasowej polityki, Tusk nawiązał też do haseł i idei IV RP - stwierdził w TVN24 Marcinkiewicz.

Tusk codziennie patrzy na odlatującą kaczkę

Niewiele osób w Polsce może się dowiedzieć, którędy przechadza się premier, gdzie wypoczywa i je śniadanie. To tajemnice pilnie strzeżone przez Biuro Ochrony Rządu. My pokazujemy tyle, na ile nam pozwolono.

Expose oceniają bezdomni, licealiści i... Daniel Olbrychski

Wielkie nadzieje, ostrożny optymizm lub kompletna niewiara – reakcje słuchających expose nowego premiera były bardzo różne. Opinie "Wiwat Tusk! Wiwat Naród! Wiwat wszystkie stany!" sąsiadują z komentarzem: ""WyCastrowany polityk". O planie Tuska wypowiedzieli się widzowie i internauci.

"Koalicja z PiS to wejście do smoczej jamy"

- Nie chcemy słuchać pouczeń Jarosława Kaczyńskiego na temat demokracji i koalicji - stwierdził wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski komentując "kontrexpose" byłego premiera. Jak podkreślił, przez dwa lata Polska szła przez ciemną dolinę, ale wyszła stamtąd – dzięki Platformie Obywatelskiej.

"Tusk będzie kontynuował część haseł IV RP"

- Przemówienie premiera było interesujące i poruszało wszystkie ważne sprawy - ocenił Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier podkreślił, że w wystąpieniu znalazła się "istotna zapowiedź kontynuacji pewnych haseł związanych z IV RP".

PiS: Program Tuska to PPR

- Jeśli w paru słowach ująć program rządu Donalda Tuska, to będzie Pacyfikacja, Petryfikacja i Restauracja. PPR. A reszta jest cudem. Nie poprzemy tego rządu - stwierdził Jarosław Kaczyński. Były premier miażdżąco ocenił program swojego następcy. Tuż po wystąpieniu prezes PiS opuścił salę obrad i odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Mariusz Kamiński rzecznikiem PiS?

- Decyzje dotyczące rzecznika zostaną podjęte po kongresie. Oceniam Pana Mariusza jako bardzo sprawnego, młodego polityka, który jak sądzę ma przed sobą wielką przyszłość - w ten sposób Jarosław Kaczyński skomentował informację "Wprost", że 28-letni poseł PiS Mariusz Kamiński zostanie rzecznikiem prasowym klubu parlamentarnego.

LiD: to tylko zmiana kosmetyczna

- Jak na manifest filozofii władzy za dużo było marketingowego pudru, jak na program działania rządu - za dużo sprzecznych celów i za mało informacji jak te cele pogodzić - tak Wojciech Olejniczak (LiD) ocenił expose premiera. Zapewnił też, że LiD zachowa "wstrzemięźliwość i dystans do tego festiwalu obietnic i sprzecznych celów".

PSL: Nasza koalicja to dobre rozwiązanie dla Polski

- PSL ma doświadczenie w koalicji z Platformą w sejmikach i gminach - to dobre rozwiązanie dla Polski - przekonywał Jarosław Kalinowski. W imieniu PSL, wyraził przekonanie, że rząd Tuska ma dobry program, który będzie dobrze służył Polsce. - Oczywiście PSL będzie głosowało za udzieleniem wotum zaufania rządowi - dodał.

Leszek Miller: 4+ dla Tuska

Zdaniem Leszka Millera, expose Donalda Tuska było stanowczo za długie i dlatego trudno było uchwycić w nim „zasadnicze priorytety, które rozmyły się w tekście”. Ocenił je jednak na "czwórkę z plusem".

PO: Białe było, jest i będzie białe!

Zbigniew Chlebowski rozpoczął w imieniu PO debatę nad expose premiera Donalda Tuska. Swoje wystąpienie poświęcił jednak głównie PiS. -Żadne krzyki i płacze nie przekonały Polaków: białe było, jest i pozostanie białe - przekonywał zwracając się do Jarosława Kaczynskiego. -Czarne było, jest i pozostanie czarne. Polacy tym razem nie dali się nabrać.

Rekordziści Tusk, Belka i Suchocka

To było najdłuższe expose w III RP. Donald Tusk przemawiał aż 185 minut. To ponad pięć razy dłużej niż Marek Belka, a sześć razy niż Hanna Suchocka.

Manipulacje przy Ivabradynie

Ministerstwo Zdrowia fałszowało opinie dotyczące Ivabradyny, aby lek znalazł się na liście leków refundowanych - wynika z informacji radia TOK FM.

"Stanowisko Tuska w sprawie Traktatu - bardzo rozsądne"

- Jest to bardzo rozsądne zajęcie stanowiska w związku z pracami poprzedniego rządu, jak i z zastrzeżeniami Kościoła do Karty Praw Podstawowych - powiedział Biskup Tadeusz Pieronek w związku z decyzją Tuska o nie przyjmowaniu Karty Praw Podstawowych w całości.

Nauczyciele czekają na podwyżki

Nauczyciele z uwagą wysłuchali premiera, zwłaszcza fragmentu o reformie Karty Nauczyciela i zapowiedzi o podwyżkach. - Chcemy wiedzieć, o ile wzrosną nakłady na wynagrodzenia dla nauczycieli - pytają przedstawiciele ZNP.

Lekarze liczą na reformę NFZ

Lekarze cieszą się z powodu zapowiadanej w expose reformy NFZ. - Zapowiedź decentralizacji NFZ to spełnienie naszych oczekiwań - powiedział prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

Expose zdecydowanie za długie

- W expose były obietnice, ale nie sposób ich realizacji. A wszystko rozciągnięte na trzy godziny - tak komentatorzy TVN24 podsumowują expose premiera Donalda Tuska.

Expose: Kultura to skarb, edukacja - wyrównanie szans

Donald Tusk zapowiedział, że w edukacji, istotna będzie edukacja przedszkolna w środowiskach wiejskich. - Upowszechnienie przedszkoli, to najlepsza droga wyrównywania szans przy starcie w dorosłe życie, a także zapobiegania dziedziczeniu wykluczenia społecznego – przekonywał.

Napieralski: uwierzę jak zobaczę

Grzegorz Napieralski z LiD uważa, że w expose premiera Donalda Tuska pojawiło się wiele niepokojących kwestii. - Ale były też elementy, które mi się podobały - zaznaczył.

Expose: Naprawa służby zdrowia to narodowe zadanie

Premier Donald Tusk zapowiedział reformę systemu opieki zdrowotnej. – Będzie reforma, rewolucji nie będzie – mówił. O pomoc zwrócił się do opozycji – PiS i LiD: - Do naprawy systemu zdrowia zaprosimy wszystkich ponad podziałami. To wielkie narodowe zadanie – podkreślił.

Expose: Walka z korupcją plus reforma sądownictwa

- Walka z korupcją będzie dla mnie i dla mojego rządu będzie priorytetem – mówił Donald Tusk. Zdeklarował też, że działania antykorupcyjne jego rządu będą "inaczej niż do tej pory - odwrotnie proporcjonalne do ilości konferencji prasowych".

Expose premiera, zobacz co obiecuje Tusk

Ponad trzy godziny trwało piątkowe expose premiera Donalda Tuska. Na zakończenie wystąpienia szef rządu zwrócił się do posłów o wyrażenie jego rządowi wotum zaufania. W Sejmie towarzyszyła mu żona i dzieci.

Do bankomatu "na rympał"

Śląscy policjanci zatrzymali kolejnych trzech mężczyzn specjalizujących się w kradzieżach pieniędzy z bankomatów. Nie bawili się oni jednak w subtelne podrabianie kart bankomatowych czy podglądanie PIN-ów: urządzenia rozbijali palnikiem i łomem.

Po expose będzie kontrexpose

Premier Donald Tusk wygłosił swoje expose w Sejmie. Po nim ogłoszono przerwę, po czym glos ma zabrać opozycja, w tym Jarosław Kaczyński.