Szczecińska drogówka zaczęła we wtorek akcję "Monitoring". Zwykłe radiowozy i nieoznakowane samochody z wideorejestratorami mają sprawić, że na ulicach będzie bezpieczniej.
Szczecińska policja wykorzystuje też tzw. monitoring mobilny, czyli urządzenia zamontowane w przystosowanym do tego samochodzie. - Oznakowany radiowóz zdecydowanie dyscyplinuje kierujących. Natomiast oko monitoringu mobilnego jest o tyle niesympatyczne, że kierowca nie spodziewa się, że policjant obserwuje jego zachowanie - tłumaczy Karolina Rykaczewska z drogówki w Szczecinie.
- Łatwiej jest obserwować drogę niż jeździć radiowozem co pół minuty w to samo miejsce - dodaje.
We wtorek rano taki sprzęt pracował m.in. w Śródmieściu i na Pogodnie. W środę kontrole w tych samych miejscach planowane są po południu. Zatrzymywani byli kierowcy, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszym, omijali pojazd, który zatrzymał się przed pasami albo wyprzedzali na przejściu dla pieszych.
Gdy załoga mobilnego centrum zobaczy taką sytuację, daje znać patrolowi stojącemu skrzyżowanie dalej. Ten zatrzymuje kierowcę.
Wtorkowe działania trwały trzy godziny. - Policjanci wystawili osiem mandatów karnych, w tym pięć za korzystanie z telefonu podczas jazdy - podsumował zespół prasowy komendy wojewódzkiej.
Zmiany w przepisach
W maju weszły w życie nowe przepisy. Kierowca, który w obszarze zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h, straci prawo jazdy na trzy miesiące. Zaostrzono również kary dla kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu. - Już zmniejszyła się liczba wykroczeń i kierujący bardziej uważają. Wolniej jeżdżą i są świadomi tego, jakie kary grożą za popełnione wykroczenie - zwraca uwagę Płoskoń.
W 2014 roku na terenie Szczecina doszło do 221 wypadków drogowych z udziałem pieszych. W tych wypadkach rannych zostało ponad 230, osiem osób zginęło.
Autor: as/r / Źródło: TVN 24 Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Szczecin