RPO zbada, czy wykorzystywano Polaków w Szwecji

Polski konsulat w Szwecji sprawdzi, czy polscy pracownicy jednej z największych firm ogrodniczych w kraju byli wykorzystywani i upokarzani. O weryfikację doniesień o złym traktowaniu Polaków do konsulatu zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Prokuratura przesłucha Szczygłę

Prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie udziału polskich żołnierzy w ostrzelaniu afgańskiego Nanghar Khel przesłuchają po Nowym Roku byłego szefa MON Aleksandra Szczygłę. W prokuraturze mają stawić się również dowódcy polskiej bazy w Afganistanie.

Ziobro: Patologia była

- Komisja śledcza ds. afery Rywina wskazała mechanizmy patologii. To, że nie doszło do przestępstwa, nie oznacza, że tej patologii nie było - tak Zbigniew Ziobro, członek komisji, skomentował uniewinnienie Aleksandry Jakubowskiej. Z wyroku cieszy się za to Leszek Miller.

PRL-owskie praktyki PO?

Platforma Obywatelska stosuje w samorządach PRL-owskie metody i zastrasza lokalnych działaczy: jeśli nie wejdą w koalicję z PO, stracą pracę - alarmuje Krzysztof Putra z PiS. - To niedopuszczalny szantaż - dodaje.

Jakubowska nie jest winna wykreśleniu "lub czasopism"

Aleksandra Jakubowska została uniewinniona od zarzutu bezprawnej zmiany projektu ustawy medialnej. - Takie działanie sprawia wrażenie szukania paragrafu na człowieka - tak w uzasadnieniu wyroku sędzia ocenił zarzuty postawione byłej "lwicy lewicy". Apelację już zapowiedział minister sprawiedliwości.

Jak LiD PiS, tak PiS LiD

Jeszcze w czwartek prezydium Sejmu zajmie się zastrzeżeniami wobec kandydatów do komisji śledczej ds. okoliczności śmierci Barbary Blidy. PiS ma zastrzeżenia wobec kandydatury Ryszarda Kalisza z LiD, a z kolei LiD nie odpowiada kandydatura Beaty Kempy z PiS.

Zmarł Piotr Mroczyk

Był działaczem opozycji, dziennikarzem i dyrektorem rozgłośni Radio Wolna Europa. Karierę dziennikarską rozpoczął w Polskim Radiu w Warszawie. W roku 1980 został przewodniczącym "Solidarności" w Komitecie do spraw Radia i TV. Zmarł w Warszawie.

ABW powalczy (dalej) z korupcją

Agencje Wywiadu i Bezpieczeństwa Wewnętrznego będą nadal zajmowały się zwalczaniem korupcji - zadecydował w piątek Sejm. Przeciwny takiemu rozwiązaniu był PiS, według którego spowoduje to spory między ABW a CBA.

"Termin wizyty premiera w Moskwie nie ma znaczenia"

Nie jest ważne, kiedy dokładnie premier Donald Tusk pojedzie do Moskwy. Ważne jest, że w ogóle pojedzie i ma się spotkać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - uważa były szef polskiej dyplomacji Adam Daniel Rotfeld.

Wypuśćcie żołnierzy na Święta

Z apelem o wypuszczenie na święta Bożego Narodzenia żołnierzy oskarżonych o zabicie cywilów w Afganistanie zwrócił się były ordynariusz polowy Wojska Polskiego abp Sławoj Leszek-Głódź. - Niech prokuratorów ruszy sumienie - prosi w "Fakcie".

Tarcza za gwarancje bezpieczeństwa

Waszyngton musi zabezpieczyć Polskę przed ewentualnym atakiem rakietowym z Rosji, jeśli chce umieścić u nas elementy tarczy antyrakietowej. To nowa strategia negocjacyjna rządu - pisze "Dziennik".

"Trwać w Betlejem"

Od prawie ośmiuset lat Franciszkanie strzegą miejsc najważniejszych dla chrześcijan. W czasie pokoju i wojny, w czasach spokojnych i niepewnych - są w Ziemi Świętej.

Co tryśnie ze źródeł o. Rydzyka?

Z odwiertów geotermalnych ojca Tadeusza Rydzyka, na które dostał z funduszy unijnych 27 mln zł, może trysnąć zaledwie ciepła, a nie gorąca woda - czytamy w "Dzienniku". Wszystko przez byłego wiceministra środowiska, do niedawna głównego geologa kraju, który pomylił na mapie lokalizację Torunia z Ciechocinkiem.

Rzeczpospolita: Polacy celowali w talibów

Ostrzelana przez Polaków afgańska wioska Nangar Khel to baza wypadowa talibów. Tego dnia, gdy doszło do ostrzału, amerykanie zatrzymali tam dwóch terrorystów z kasetą wideo, na której nagrana jest egzekucja - pisze "Rzeczpospolita", opierając się na informacjach wywiadu USA. Polscy prokuratorzy nic o takim dokumencie nie wiedzą.

Żołnierze bez osłony Rosomaka

W styczniu polscy żołnierze walczący w Afganistanie mieli dostać osiem nowych opancerzonych transporterów Rosomak. Tymczasem wozy nie zostały jeszcze nawet wyprodukowane - dowiedział się "Dziennik". Wszystko przez chaos w MON, polskich zakładach zbrojeniowych i siłę wyższą.

Ćwiąkalski w "Trójkącie Buchacza"

Warszawska prokuratura od ponad trzech lat prowadzi śledztwo w związku z podejrzeniem sfałszowania weksli klientów ministra sprawiedliwości. Po nominacji Zbigniewa Ćwiąkalskiego na szefa resortu, od sprawy odsunięto prowadzącego ją prokuratora - donosi "Nasz Dziennik".

Dostałem nowe życie

- Po operacji czułem się bardzo dobrze. Dostałem informację, że moja nerka zaczęła funkcjonować u Nicole. Bardzo się cieszyłem. A potem... Czarna dziura. Nic nie pamiętam - o przeszczepie, komplikacjach i szczęśliwym zakończeniu opowiada w "Fakcie" i "Super Ekspresie" Przemysław Saleta.

Raport o CBA będzie jawny?

Minister Julia Pitera ma się w czwartek spotkać z premierem w sprawie raportu o CBA - pisze "Rzeczpospolita". Po tej rozmowie Donald Tusk postanowi, czy upublicznić treść dokumentu.

Szlabany w górę, ale paszporty zostają

W nocy z czwartku na piątek znikną kontrole na naszej granicy z krajami UE. Ale to nie znaczy, że paszporty możemy odłożyć do szuflady. - W każdej chwili będą nas mogli skontrolować celnicy - mówi w rozmowie z dziennikiem "Polska" generalny inspektor danych osobowych Michał Serzycki.

Marcinkiewicz nie chce organizować Euro 2012

Kazimierz Marcinkiewicz nie chce stać na czele komitetu organizacyjnego Euro 2012 - informuje "Dziennik". Wicepremier Grzegorz Schetyna przyznaje, że rozmawiał z byłym premierem, ale złożył mu tylko luźną propozycję. Sam zainteresowany odpowiada: "Mam już pracę".

Wypadek strażaków

Jedna osoba zginęła a osiem zostało rannych w wypadku na drodze Miłakowo - Głodówko (Warmińsko - Mazurskie). Wśród rannych są strażacy, jadący zabezpieczać miejsce w strefie zagrożenia ptasią grypą. Mimo obrażeń strażacy zdołali ugasić samochód, który się zapalił.

Stokłosa w areszcie

Henryk Stokłosa został przewieziony do aresztu na Rakowieckiej. Wcześniej były senator został zatrzymany w Niemczech na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania i przekazany stronie polskiej. W czwartek prokuratura chce mu oficjalnie przedstawić 22 zarzuty, a następnie przesłuchać.

Dymisja za działkę dla ojca Rydzyka

Mariusz Gajda, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, został odwołany w związku z wydzierżawieniem Zgromadzeniu Redemptorystów w Toruniu działki sąsiadującej z uczelnią ojca Tadeusz Rydzyka - poinformował "Wprost". Informację o dymisji potwierdziła w rozmowie z tvn24.pl rzecznik rządu Agnieszka Liszka.

Kazimierz Kutz: PiS zmierza do samobójstwa

- To dobrze, że Beata Kempa będzie w komisji śledczej ds. Blidy - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" TVN24 Kazimierz Kutz (PO). Jego zdaniem, była wiceminister sprawiedliwości będzie kompromitować PiS, które "w sposób obłąkańczy zmierza do samobójstwa". Paweł Poncyliusz z PiS odpowiadał: - PO chce spektaklu, a nie prawdy.

Erozja dna Wisły zagraża rurociągom

Erozja dna Wisły grozi zerwaniem rurociągów ułożonych po dnem - alarmują naukowcy z Bydgoszczy. Chodzi o odcinek rzeki poniżej zapory we Włocławku. Według ekspertów, katastrofie może zapobiec tylko wybudowanie kolejnych stopni.

PO już nie chce in vitro?

Kompromis w sprawach światopoglądowych wypracowano z trudem w latach 90. i teraz nie ma powodu, by go naruszać - powiedział w "Magazynie 24 godziny" poseł PO Jarosław Gowin, który decyzją premiera Donalda Tuska stoi na czele zespołu mającego opracować stanowisko rządu ws. in vitro.

Halo, halo? Życzeń nie było

Przedstawianie quasi-naukowych teorii dotyczących zapładniania metodą in vitro zarzucił Jerzy Wenderlich z LiD posłowi PiS Tadeuszowi Cymańskiemu. Chciał też namówić przedstawiciela PiS do złożenia życzeń parom, które nie mogą mieć dzieci. Życzeń nie usłyszał, bo prawdopodobnie Cymański nie dosłyszał jego prośby.

PiS umarza sprawę Piechy

Wewnętrzna komisja PiS zwróciła się do szefa klubu PiS o umorzenie postępowania wobec b. wiceministra zdrowia, posła Bolesława Piechy. Sprawa dotyczyła zamieszanie powstałego przy układaniu listy leków refundowanych.

PiS: Uchwała o komisji ds. CBA byłaby niekonstytucyjna

Mariusz Kamiński (PiS) przedstawił w "Magazynie 24 Godziny" TVN24 dokument z biura analiz sejmowych, zgodnie z którym uchwała o komisji ds. CBA proponowana przez PO byłaby niekonstytucyjna. Wynika z niego, że komisja ma zbyt szeroki zakres, którym ma się zająć.