Ksiądz mieszkał u betanek bezprawnie?

Ksiądz Roman K. zasiadł na ławie oskarżonych za przebywanie w klasztorze betanek w Kazimierzu Dolnym. Nie przyznał się do winy. Odmówił też składania wyjaśnień i nie chciał odpowiadać na pytania.

Stolica: Samochód w ogniu

Tuż przed 16 na Trasie Siekierkowskiej zapalił się samochód. Auto zajęło się podczas jazdy i stanęło na środku drogi przy Marsa i Płowieckiej. Kierowcy na szczęście nic się nie stało. Duże problemy mają ci, którzy próbują teraz Siekierkowską przejechać.

Chcieli wywieźć tysiące pistoletów

Funkcjonariusze Izby Celnej w Rzepinie i zielonogórskiej ABW udaremnili wywóz z Polski 8 tysięcy hiszpańskich pistoletów Astra 6.35 mm. Ich łączna wartość to ponad pół miliona dolarów. Broń - opisana w dokumentacji jako sportowa - miała trafić na Bliski Wschód.

Prezydent: Unia jak róża Róża Thun się kłania

- Unia Europejska to jeden z najbardziej udanych eksperymentów, to wspaniała róża - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas konferencji z okazji pięciolecia przystąpienia Polski do Unii. Po tych słowach sala wybuchła śmiechem. Powód? Metaforę o róży dosłownie potraktowała... kandydatka PO do europarlamentu Róża Thun.

Wałęsa na Przystanku Woodstock

Były prezydent Lech Wałęsa oraz Michael Lang - organizator legendarnego amerykańskiego Woodstock '69 - przyjadą na tegoroczny Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Tegoroczna impreza ma być wyjątkowa także dlatego, że polski festiwal został włączony do oficjalnych obchodów 40-lecia Woodstock.

Strzelali do kobiet "dla zabawy"

Najpierw typowali kobietę, potem do niej strzelali. Jak twierdzą - "dla zabawy". Wrocławska policja zatrzymała czterech mężczyzn, w tym 16-latka, którzy strzelali z wiatrówki do przypadkowo spotkanych kobiet. Sześć z nich doznało obrażeń, m.in. brzucha, ramienia i twarzy – w okolicach oka.

Pobici stoczniowcy: czy tak wygląda dialog PO?

- Mieliśmy okazję przekonać się, jak wygląda dialog rządu PO i PSL ze społeczeństwem - oświadczyła gdańska "Solidarność", która wczorajszą akcję policji w Warszawie określa krótko: brutalna pacyfikacja. Według związkowców, w wyniku akcji policji kilkadziesiąt osób ma obrażenia powstałe w wyniku użycia "gazów pieprzowych, ale także ostrych środków chemicznych kierowanych i polewanych bezpośrednio na głowę, twarz, oczy i dłonie". Wicepremier Grzegorz Schetyna zapewnił, że akcja policjantów była odpowiedzią na zachowanie stoczniowców.

Poklep Tuska (z młodym PiSem)

- Myślisz, że Donalda Tuska poklepywać może tylko Angela, Erika, Władimir albo Nicolas? Mylisz się! Od dziś możesz zrobić to także i ty - zapewnia młodzieżówka PiS. Jej członkowie jako pierwsi będą klepać premiera po ramieniu o godz. 14:00 przed Pałacem Kultury.

Sprzedawali materiały wybuchowe gangsterom

Dziesięciu handlarzy materiałami wybuchowymi zatrzymali w Wielkopolsce policjanci z CBŚ. Mężczyźni ze znalezionych na poligonie pocisków wyjmowali materiały wybuchowe i sprzedawali gangsterom. W czasie zatrzymań znaleziono pociski burzące, granaty moździerzowe i ręczne, tysiąc zapalników oraz 10 kg heksogenu i trotylu.

Mularczyk donosi na Karpiniuka

Arkadiusz Mularczyk złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Sebastiana Karpiniuka, który jego zdaniem miał podczas posiedzeń komisji śledczej wielokrotnie ujawniać tajne materiały - dowiedziała się TVN24. Obaj są członkami komisji ds. nacisków.

PiS złożyło doniesienie na PO

Zawiadomienie o naruszeniu przez PO przepisów ordynacji wyborczej złożyli do prokuratury politycy PiS. Ich zdaniem doszło do nielegalnego finansowania kampanii Platformy, która skorzystała na warszawskim kongresie Europejskiej Partii Ludowej, opłaconego z zagranicznych środków.

Prokuratura bada Kurtykę

Warszawska prokuratura bada, czy Janusz Kurtyka nie złamał tajemnicy państwowej przekazując tajne akta dziennikarce "Gazety Polskiej" – informuje Radio Zet. Według męża kobiety prezes IPN miał ją w ten sposób uwodzić.

"Europa to znowu my"

Spokojnie - tym razem bez protestów związkowców - rozpoczął się drugi dzień kongresu Europejskiej Partii Ludowej. Prezydent stolicy pochwaliła się sukcesami Warszawy, a Lech Wałęsa apelował o zachowanie "pomnika Solidarności" - stoczni.

W trybie pilnym zbiera się komitet pandemiczny

Jeszcze w czwartek o godz. 14 w trybie pilnym zbierze się specjalny "komitet pandemiczny" - poinformował wiceminister zdrowia Adam Fronczak. Ale jednocześnie zapewnił, że Polska jest wolna od wirusa świńskiej grypy. - Gdyby jednak wybuchła pandemia, to jesteśmy przygotowani: mamy odpowiedni zapas leków, masek i kombinezonów. Miejsc w szpitalach też wystarczy - powiedział wiceminister.

Schetyna: policjanci nie bili, a bronili

Komisja powołana przez komendanta głównego policji wyjaśni przebieg środowej manifestacji stoczniowców w Warszawie. Sprawdzi m.in. czy policjanci słusznie użyli pałek. Wicepremier Grzegorz Schetyna uważa, że funkcjonariusze musieli reagować, bo demonstranci byli agresywni.

"Jerzy Buzek szefem PE? Na 68 proc."

- Dziś Jerzy Buzek ma największe szanse na zostanie szefem europarlamentu. Jakieś 68 procent. Ale to się może zmienić – prognozuje w RMF FM Jaś Gawroński. Włoski eurodeputowany radzi też postawienie na Leszka Balcerowicza w Komisji Europejskiej.

Chlebowski: Policja działała profesjonalnie

Zbigniew Chlebowski bronił policji, która spacyfikowała demonstrację stoczniowców pod Pałacem Kultury. – Uważam, że działała bardzo profesjonalnie. Agresja była ze strony związkowców – stwierdził w TVN24.

Większość Polaków to "ludzie pracy"

Większość z nas chce obchodzić Święto Pracy, a 78 proc. Polaków uważa, że 1 maja to najlepsza data, by ją uczcić - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Kaczyński: grillowanie to nasze dzieło

- Grillowanie to nasze dzieło, a poza tym Polska może grillować, a mimo to się zmieniać - tak Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" odpierał argumenty, że PiS proponuje wyborcom rewolucję, a PO - spokój i odprężenie. Jego zdaniem ta diagnoza jest błędna, bo za rządów Donalda Tuska panuje "miękki totalitaryzm".

Wielka konferencja na piąte urodziny Polski w EU

Z okazji piątych urodzin Polski w Unii Europejskiej w czwartek w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja. Nie obyło się jednak bez zgrzytów o to, kto ma zabrać głos. Ostatecznie przemówią zarówno m.in. prezydent Lech Kaczyński i były premier Leszek Miller. Nie będzie za to byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

"Jednoręcy bandyci" sięgali ministerstwa

Sprawa niejasnych interesów wokół branży jednorękich bandytów zatacza coraz szersze kręgi. Jak dowiedzieli się reporterzy "Uwagi!" TVN i "Gazety Wyborczej", macki gangsterów rządzących hazardowym biznesem sięgały Ministerstwa Finansów i Centralnego Biura Śledczego.

Za 50 lat Polska się wyludni?

W 2060 r. na trzech pracujących przypadać będzie przynajmniej dwóch emerytów, a liczba mieszkańców Polski spadnie prawie o jedną piątą - taka prognozę Eurostatu przywołuje czwartkowy "Parkiet".

Mieszkanka Ostrołęki trafi na obserwację

Ostrołęczanka, która niedawno wróciła ze Stanów Zjednoczonych zgłosiła się do lekarza z objawami zapalenia płuc. W czwartek ma się zgłosić do szpitala. Lekarze zweryfikują czy zaraziła się wirusem A/H1N1, zwanego wcześniej wirusem świńskiej grypy - wynika z informacji "Tygodnika Ostrołęckiego". To trzeci przypadek podejrzenia choroby na Mazowszu.

Znamy autora listu z Auschwitz

Znamy już autora tajemniczej notki z butelki zamurowanej w Auschwitz. Jest nim jeden z wymienionych mężczyzn - Bronisław Jankowiak - twierdzą jego córka i znajoma.

"Tusk znów dostał świecidełka"

"Świecidełkiem" dla Donalda Tuska nazwał Michał Kamiński możliwość zorganizowania przez Warszawę Kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Według kandydata PiS do europarlamentu kilku przywódców znów "poklepało na nim premiera po plecach", ale spotkanie nie przyniosło niczego dobrego choćby polskim stoczniowcom.

"Prezydent jest zmęczony"

Lech Kaczyński może nie kandydować po raz kolejny na prezydenta, bo wydaje się, że jest zmęczony – oceniła w programie "Kropka nad i" socjolog, Jadwiga Staniszkis. Według niej, obecnie prezydent powinien bardziej skoncentrować się na sprawach Polski, współpracować z rządem i namawiać PiS, by dołączyło do Europejskiej Partii Ludowej.

Rząd nie boi się stoczniowców

- To my próbujemy naprawić system stoczniowy i robić to, czego nie zrobiły poprzednie rządy - zapewniał Sławomir Nowak kilkadziesiąt minut po tym jak policja siłą uspokajała protestujących w stolicy stoczniowców. Akcja funkcjonariuszy nie poraziła szefa gabinetu politycznego premiera. - Każdy ma prawo protestować, ale nikt nie może łamać prawa - zaznaczał w "Faktach po Faktach".

Kolejna grupa leci z Meksyku

Kilkadziesiąt osób, które spędziły wakacje w Meksyku wyląduje w czwartek na warszawskim lotnisku. Jak zaznacza rzecznik Okęcia, nie ma bezpośredniego lotu z Meksyku do Warszawy, więc pierwsze kontrole turyści prawdopodobnie przejdą w Zurichu i Dusseldorfie, gdzie będą się przesiadali.

Jak strażacy zostali parobkami

Rąbali drzewo, wozili żonę i dzieci komendanta, a w przerwach - gasili pożary. Tak jeszcze niedawno wyglądała praca strażaków z Powiatowej Straży Pożarnej w Lipnie, zmuszanych przez szefa do usługiwania jemu i jego rodzinie. Kiedy strażacy wreszcie się zbuntowali i skierowali sprawę do sądu, ich szef zaczął się na nich mścić. Obecnie komendant jest już na emeryturze, ale proces wciąż trwa. Swoją historię wysłali też na platformę Kontakt TVN24.

"Kończymy podział na nową i starą Europę"

Równo o godzinie 17 rozpoczęły się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie obrady kongresu Europejskiej Partii Ludowej. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że kończymy podział na nowych i starych. Z kongresu, przywódcy największych partii politycznych wyjadą z przekonaniem, że jest już tylko jedna Europa. Tu zaszczepimy nowej Europie nasz optymizm - mówił premier Donald Tusk podczas otwarcia.