Kwaśniewski najlepszym prezydentem. W sondażu

Aleksander Kwaśniewski najlepiej sprawował urząd prezydenta - tak uważa najwięcej Polaków zapytanych w sondażu SMG/KRC dla TVN24. Drugie miejsce zajął Lech Kaczyński, a obecny prezydent Bronisław Komorowski - dopiero czwarte.

Wojskowi prokuratorzy nie postawią zarzutów kontrolerom

Wojskowa Prokuratura Okręgowa zamierza wyłączyć kolejny wątek z prowadzonego przez siebie śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. Chodzi o ewentualne przekroczenie bądź niedopełnienie obowiązków przez urzędników i żołnierzy rosyjskich, w tym wojskowych kontrolerów na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj - ustalił portal tvn24.pl. Wszystkie zgromadzone do tej pory materiały trafią do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Dzień Męki Pańskiej

Kościół katolicki obchodzi dziś Wielki Piątek czyli Dzień Męki Pańskiej. Jest to drugi dzień Triduum Paschalnego, obchodzonego dla upamiętnienia męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wieczorem ulicami wielu miast w całej Polsce zostaną poprowadzone nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Tradycyjnie też Droga Krzyżowa przejdzie w rzymskim Koloseum - przewodniczył jej będzie papież Benedykt XVI.

"Mąż jakby się spieszył ze wszystkim"

- Te święta na pewno będą inne. Będą przypominały, że wtedy widzieliśmy się po raz ostatni. Na pewno mój ojciec powiedziałby: chłopaki żyjcie dalej – mówi Maciej Komorowski. Syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceministra Stanisława Komorowskiego i wdowa po generale Franciszku Gągorze – Lucyna Gągor – wspominają Wielkanoc sprzed roku.

Dyrektor TVP na zwolnieniu pilnuje namiotu

Zwolnienie lekarskie nie przeszkodziło Dominikowi Tarczyńskiemu, dyrektorowi w TVP, dyżurować pod namiotem Solidarnych 2010 na Krakowskim Przedmieściu. Za zwolnienie płaci ZUS, a pensja dyrektorska to kilka tysięcy miesięcznie. - Powinienem być aktywny, żeby wracać do pełni zdrowia - mówi "Newsweekowi" Tarczyński.

Migalski: PJN idzie po  11 proc.

Marka Migalskiego (PJN) nie zrażają niskie notowania jego partii. Sondaże nie przewidują, że uda się jej przekroczyć próg wyborczy - tymczasem europoseł zapewniał w "Rozmowie Rymanowskiego" nie tylko, że dostanie się ona do Sejmu, ale też, że zdobędzie 11 procent głosów. Optymizmu po publikacji najnowszych sondaży nie traciła też posłanka PO Joanna Mucha, która zapewniała, że jej partia może stosunkowo łatwo zwiększyć swoje poparcie o 15 pkt. proc.

Kim on jest? Nie wie nikt

Nie wie kim jest, albo przynajmniej tak utrzymuje bo nie chce, by wiedzieli inni. Wiadomo o nim niewiele - prawdopodobnie grasując w internecie oszukał blisko 200 osób. Prawdopodobnie też jest Polakiem. Pewne jest tylko jedno - od czterech miesięcy przebywa w areszcie.

Miller: Tusk przechytrzył z powodów PR-owych

Jedną rzecz zrobiłbym na miejscu Donalda Tuska inaczej, stanąłbym na czele polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem - stwierdził w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. W jego ocenie Tusk nie bierze udziału w pracach komisji ze względów PR-owych, żeby nie być kojarzonym z katastrofą, natomiast wpływa to negatywnie na prace komisji.

Musi zwrócić ćwierć miliona złotych. A część rozdał

250 tysięcy złotych musi zwrócić dawnemu zakładowi pracy Ryszard Klimek, który dostał te pieniądze jako odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie. Były opozycjonista większość pieniędzy rozdał, a teraz może stracić dom. Wszystko dlatego, że dwa lata temu sąd źle zinterpretował prawo.

Piesiewicz ma ochotę na Senat

Partie szukają kandydatów do Senatu, którzy będą walczyć o mandat w Warszawie, uznany za najbardziej prestiżowy. Chęć startu w wyborach deklaruje Krzysztof Piesiewicz. - Jak otrzymam propozycję od Platformy Obywatelskiej, abym kandydował, chętnie to zrobię - powiedział. PO o zapowiedzi swego senatora nie wie i stawia m.in. na b. rektora SGH Marka Rockiego. PiS popiera Zbigniewa Romaszewskiego, a SLD Andrzeja Celińskiego.

Trzy róże i 20 ciosów nożem

Najpierw zamówił trzy róże, a potem zaatakował kwiaciarkę nożem. Zadał jej 20 ciosów. 32-letni Paweł H. został oskarżony o usiłowanie zabójstwa. Mężczyzna tłumaczył, że chciał zrabować pieniądze na spłatę alimentów. Grozi mu dożywocie.

SLD liderem drugiego wyboru

Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe są partiami, na które najchętniej oddalibyśmy głos w drugiej kolejności - wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla TVN 24. Na Sojusz jako partię drugiego wyboru wskazało prawie 23 proc. ankietowanych, natomiast na ludowców wskazało 15 proc. z nich.

Dokumentacja sekcji zwłok będzie niekompletna?

Wpłynęła już pierwsza partia tłumaczeń dokumentów z 14 tomów akt, które dotarły dwa tygodnie temu z Rosji - poinformowała w czwartek Naczelna Prokuratura Wojskowa. Przekładem akt na język polski zajmuje się 12 tłumaczy przysięgłych. Według rzecznika prasowego NPW płk Zbigniewa Rzepy posiadana przez polską prokuraturę dokumentacja dotycząca sekcji zwłok ofiar katastrofy "prawdopodobnie" może okazać się jeszcze niekompletna.

Śledztwo ws. mordu w biurze PiS przedłużone

Prokuratura Okręgowa w Łodzi przedłużyła śledztwo ws. ataku na łódzkie biura PiS do końca lipca. Jest jednak szansa, że może zakończyć się wcześniej. Śledczy czekają na opinię nt. obrażeń jednego z poszkodowanych. Prokuratorzy skierowali również do sądu wniosek o wydłużenie aresztu dla Ryszarda C., który podejrzany jest o zastrzelenie Marka Rosiaka, działacza PiS.

Dożywocie i 25 lat za zabójstwo taksówkarza

Zapadł wyrok w sprawie morderstwa tarnowskiego taksówkarza. Zabójcy zadali kierowcy 33 ciosy nożem. Ukradli samochód, telefon komórkowy i pieniądze. Ciało ofiary znalazł na parkingu przypadkowy przechodzień.

Silny wstrząs zdemolował mieszkanie na Śląsku

- Dobrze, że nikogo nie było w mieszkaniu, bo to się mogło źle skończyć - mówi nam reporterka 24 @Katarzyna, która w serwisie Kontaktu zamieściła zdjęcia zniszczeń w mieszkaniu swojej mamy. Szkody spowodowane są silnym wstrząsem, do którego doszło dziś rano w kopalni Rydułtowy-Anna w Rydułtowach.

Kibice podejrzani o rozprowadzanie narkotyków

13 osób podejrzanych o posiadanie i rozprowadzenie narkotyków zatrzymały w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) policja i funkcjonariusze CBŚ. Młodzi ludzie to kibice lokalnych drużyn piłki nożnej i żużla. Zostali objęci policyjnym dozorem.

Okradał "na elektryka", wpadł w ręce policji

16 przestępstw udowodnili świdniccy policjanci zatrzymanemu mężczyźnie, który podając się za elektryka naprawiającego domofony okradał starsze kobiety. Jego łupem padały najczęściej pieniądze i biżuteria. Grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich rezygnuje

Jerzy Halbersztadt zrezygnował z funkcji dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Jak tłumaczy Halbersztadt, zdecydował się odejść, bo muzeum nie ma pieniędzy na działalność.

Hofman: Zdrada o świcie nastąpiła kilka razy

- Ta zdrada o świcie nastąpiła nie raz, a kilka razy - powiedział w Radiu Zet Adam Hofman, rzecznik prasowy PiS. Rozwinął tym samym użytą 10 kwietnia przez Jarosława Kaczyńskiego myśl, opartą na cytacie z wiersza Zbigniewa Herberta. Poseł PiS wyliczył trzy odsłony "zdrady".

Wydobyli bombę z Odry

Nurkowie Marynarki Wojennej wydobyli bombę lotniczą, która zalegała na dnie Odry w centrum Wrocławia. Na pocisk natrafił tydzień temu operator koparki podczas prac pogłębiania dna. Chwilę później upuścił bombę z powrotem do rzeki a jej ponowne odszukanie zajęło kilka dni. Zdjęcia z Wrocławia przesłał reporter 24 @Kriss.

Ojciec chłopca pogryzionego przez psa usłyszał zarzuty

Zarzut nieumyślnego narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, usłyszał w czwartek ojciec pogryzionego przez amstaffa 14-miesięcznego Alana. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu do 10 lat więzienia. Do zdarzenia doszło we wtorek w Ostródzie.

Buzek wręczył nagrodę "Świętemu Mikołajowi"

Tytułem CIVI EUROPAEO PRAEMIUM wyróżniła kapituła Europejskiej Nagrody Obywatelskiej pod przewodnictwem Jerzego Buzka Fundację Świętego Mikołaja. Nagroda została przyznana za program stypendialny "Solidarni". - Jesteśmy zaszczyceni tym wyróżnieniem. Grono laureatów, w którym się znaleźliśmy, jest niezwykle prestiżowe - powiedział podczas odbierania nagrody prezes Fundacji Świętego Mikołaja, Dariusz Karłowicz.

Drzewa całe w śmieciach

Drzewa i krzewy całe w śmieciach - tak wygląda teren w pobliżu Parku Narodowego Gór Stołowych. Śmieci pochodzą ze znajdującego się nieopodal wysypiska. Dlaczego "wyfrunęły". - Winny jest huragan, który przeszedł przez naszą gminę – twierdzi burmistrz Jan Bednarczyk.

"Pomnik musi być wyjątkowy"

- To musi być dzieło sztuki - mówi w TVN24 przewodniczący jury międzynarodowego konkursu na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej prof. Adam Myjak. Podkreśla, że zainteresowanie projektem jest bardzo duże i wierzy, że uda się zbudować pomnik, który zadowoli wszystkich. - Sądzę, że wypracujemy artystyczny kompromis - przekonuje Myjak.

Dolinka Służewiecka już odkorkowana

Blisko trzy godziny trwały poważne utrudnienia w ruchu na warszawskiej Dolince Służewieckiej po wypadku, do którego doszło ok. godz. 6:00 rano. Śmiertelnie potrącony prze tira został tam mężczyzna, który przechodził przez ulicę w niedozwolonym miejscu. Zginął na miejscu.

Kupcy blokowali drogę, poleciały jajka

Przeciwko zawyżaniu opłat za wynajem lokali przez prawie dwie godziny protestowali kupcy z centrum handlowego w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej. Ponad 200 protestujących blokowało ulicę Nadrzeczną. Doszło też do przepychanek z operatorem kamery, który na zlecenie władz firmy nagrywał protest. Budynek zarządu został obrzucony jajkami.

Kopacz: kontrolujemy cały czas

Kontrole aptek i hurtowni odbywają się systematycznie, a te, które działają nieprawidłowo, są zamykane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego - zapewniała w TVN24 minister zdrowia Ewa Kopacz, komentując nieprawidłowości przy dystrybucji leków przez polskie hurtownie. - To nie jest tak, że nagle my sobie myślimy, że coś skontrolujemy i zamkniemy. Nieprawidłowości wykrywane są systematycznie - mówiła Kopacz.

Można budować, mimo zagrożenia

Po ubiegłorocznej powodzi na pierwszy plan wysunęła się potrzeba wprowadzenia zakazu budowania domów na terenach zalewowych. Pomimo że przyjęto odpowiednie przepisy prawne, na terenach zalewowych wciąż można budować domy. Istniejącego prawa nie można egzekwować, ponieważ dopiero za dwa lata będą gotowe mapy terenów zagrożonych powodziom. Dlaczego tak długo?