"Pomnik brata nie musi być na Krakowskim Przedmieściu"

- W moim przekonaniu na Krakowskim Przedmieściu, albo przy Kościele Karmelitów powinien powstać pomnik 96 ofiar katastrofy - powiedział w wywiadzie dla PAP Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że interesujący jest projekt pomnika świetlnego. - 96 słupów światła. W moim przekonaniu taki pomysł należy rozważyć. (...) Bardzo bym też chciał, aby w Warszawie powstał pomnik brata. Ale on nie musi być na Krakowskim Przedmieściu - zaznaczył Kaczyński.

Premier: nie jesteśmy jełopami ws. internetu

- Nie jesteśmy internetowymi jełopami - mówił premier Donald Tusk podczas ponaddwugodzinnych konsultacji z przedstawicielami NGO-sów i branży internetowej. Ich efekt to ustanowienie nieformalnego pełnomocnika ds. społeczeństwa informatycznego, data kolejnych konsultacji i obietnica natychmiastowego dostępu do rządowych dokumentów. - Jeśli to była kiełbasa wyborcza, to dobrej jakości – podsumowała Katarzyna Szymilewicz z Fundacji Panoptykon.

Stadion im. urzędującego burmistrza?

„Gazeta Jarocińska” żartowała, Kancelaria Burmistrza potraktowała prima aprilisowy żart jak najbardziej poważnie. I zaczęła zbierać podpisy pod petycją, by nowej trybunie stadionu w Jarocinie nadać imię urzędującego burmistrza Adama Pawlickiego. Podpisy można składać w kancelarii burmistrza i w recepcji hotelu "Jarota". Burmistrz jest dumny i nie zamierza się sprzeciwiać woli mieszkańców.

Billboard na dachu samochodu

Silny wiatr zebrał w Warszawie swoje żniwo. - Do godziny 17.30 podjęliśmy 10 interwencji związanych ze skutkami wiatru – mówi Michał Gigoła z biura prasowego straży pożarnej. W Al. Jerozolimskiech wiatr przewrócił bilboard na stojący samochód.

Chciał spłacić kredyt umierającej córki, bank odmówił

Pracownicy banku PKO BP w Olkuszu nie chcieli przyjąć spłaty kredytu od ojca umierającej na raka mózgu kobiety. Choć kredyt był wystawiony na córkę, to pan Mieczysław miał wszelkie możliwe pełnomocnictwa. W banku poinformowano go jednak, że będzie mógł spłacić kredyt dopiero po śmierci córki.

Klich pozwie Klicha. Generał broni ministra

Minister obrony Bogdan Klich pozwie do sądu polskiego akredytowanego przy MAK Edmunda Klicha - dowiedziały się "Fakty" TVN. Płk. Klich powiedział wczoraj, że szef MON próbował na niego wpływać, by ten koncentrował się na tym, dlaczego Rosjanie nie zamknęli smoleńskiego lotniska. - Nie będę tolerował tego typu insynuacji - mówi minister obrony. Przekonany o tym, że nie było żadnych nacisków ze strony MON, jest szef sztabu generalnego gen. Mieczysław Cieniuch.

Sześciu stypendystów "Świętego Mikołaja"

Sześciu "Solidarnych" stypendystów ma już Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Lipinie. Zdolni uczniowie otrzymali materialne wsparcie na rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności. Program stypendialny "Solidarni" to pomysł Fundacji Świętego Mikołaja.

Zatrzymani za 36 kg amfetaminy

36 kg amfetaminy przejęli świętokrzyscy policjanci, którzy rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami. W sumie zatrzymano sześć osób. Grozi im kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Były szef CBA: Umorzenie kompromitujące

Postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie afery hazardowej jest kompromitujące. Po raz kolejny osoby o odpowiednio wysokim statusie politycznym i biznesowym pozostają bezkarne - uważa były szef CBA Mariusz Kamiński. Decyzję prokuratury tak samo ocenia Andrzej Dera (PiS), były członek sejmowej komisji śledczej badającej tę sprawę. Poseł zapowiedział, że po uprawomocnieniu się decyzji prokuratorów opublikuje dowody (m.in. z podsłuchów), na podstawie których opinia publiczna będzie mogła rozstrzygnąć, czy prokuratura postąpiła dobrze.

"Jestem człowiekiem uczciwym, miałem i mam czyste sumienie"

- Zostałem oczyszczony z fałszywych zarzutów. Nie mogło być inaczej, bo nigdy nie wywierałem żadnych nacisków na urzędników i funkcjonariuszy publicznych - napisał w oświadczeniu dla mediów były szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski. I podkreślił, że będąc posłem, zawsze dbał o dobro "ogółu społeczeństwa, a nie dla określonych grup biznesowych czy zawodowych". - Prawda się obroniła - pisze Chlebowski.

"Zaparkował" na taksówce

Pasażerka taksówki z obrażeniami głowy trafiła do szpitala po tym, jak inny samochód "zaparkował" na aucie, w którym siedziała. Przód taksówki został wręcz zmiażdżony. Do wypadku doszło przed południem w Gdańsku.

Zostawił dowód na miejscu włamania

Jeszcze nie zdążył porządnie schować łupu, a już do jego drzwi zapukali policjanci z drawskiej komendy. Błyskawiczną akcję śledczych wydatnie ułatwił fakt, że 19-letni włamywacz zostawił na miejscu przestępstwa... dowód osobisty.

Prezesi spółek węglowych przed sądem

Rozpoczął się proces, w którym zarzuty usłyszeć miała Barbara Blida. Przed Sądem Rejonowym w Rudzie Śląskiej stanęło dwóch byłych wiceprezesów spółek węglowych i mężczyzna, który miał im wręczać łapówki. Świadkiem w sprawie jest Barbara K., zwana jako "śląska Alexis".

"Moralne prawo mówienia o katastrofie należy do rodzin"

- Moralne prawo mówienia o katastrofie należy do bohaterów mojego filmu. Chciałam stworzyć coś, co przemówi w ich imieniu – tak Ewa Ewart komentuje swój film „W milczeniu” o rodzinach ofiar tragedii smoleńskiej. Premiera o 21:30 w TVN i TVN24.

Znaleziono broń, dalej szukają zabójcy

Policjanci odnaleźli pistolet maszynowy, z którego najprawdopodobniej został zastrzelony na warszawskim Zaciszu 32-letni Tomasz T. Zatrzymano również pięć osób, które podejrzewane są o zacieranie śladów. Trwają poszukiwania ściganego Dariusza Denkiewicza.

Wrak częścią pomnika? Politycy raczej na nie

Pomysł, by w pomniku ofiar smoleńskiej katastrofy znalazły się elementy wraku samolotu, nie budzi entuzjazmu. Jarosław Kaczyński jest przeciw, podobnie Eugeniusz Kłopotek. Nawet wiceszef klubu PO Sławomir Rybicki uważa, że o powstaniu pomnika powinien przesądzić konkurs z udziałem najlepszych architektów.

Wrócą do polityki? Nie ma przeszkód (formalnych)

Po nieoficjalnych jeszcze informacjach tvn24.pl o umorzeniu przez prokuraturę śledztwa ws. afery hazardowej pojawiły się pytania o to, czy do polityki wrócą jej główni bohaterowie - Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki. - Nie ma formalnych przeszkód, by tak się stało. Pytanie, jak oceniliby to ich wyborcy - powiedział w TVN24 były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Politycy PO są bardziej powściągliwi.

Powrót pustej lodówki. Tym razem w wersji Sojuszu

- Oto moja lodówka, z dnia na dzień jest w niej coraz mniej - słyszymy w nowym klipie SLD. A to dopiero prolog. W dalszej części jest jeszcze samochód, którym rodzice nastolatki nie jeżdżą, bo benzyna jest za droga. A na sklepowej półce - cukier za 6 złotych. Do tego muzyka jak z thrillera. - "Ale to już było", chciałoby się zaśpiewać panowie, wymyślcie coś bardziej oryginalnego - apeluje do kolegów z lewicy poseł SLD, Eugeniusz Kłopotek. - To jest nieudolna walka Sojuszu, który nie ma swoich pomysłów na Polskę - mówi natomiast Mariusz Witczak z PO.

Kiedy się dowiemy, co robiła ABW po 10 IV? "Sądzę, że nigdy"

Czy kiedyś dowiemy się, co tak naprawdę robiły służby Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego tuż po katastrofie smoleńskiej? Raczej nie, twierdzi gen. Gromosław Czempiński, były szef Urzędu Ochrony Państwa. I tłumaczy również, że służby są najbardziej doświadczone w tego typu sytuacjach i w pierwszej chwili po katastrofie mogą zebrać najwięcej informacji. - Chodziło o to, by w momencie szoku, również dla strony rosyjskiej, zdobyć jak najwięcej informacji - mówi generał.

11 bliskich ofiar katastrofy zawarło ugody

Już ponad 100 osób, bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, zadeklarowało przystąpienie do rozmów ugodowych ze Skarbem Państwa. Jak wynika z informacji reporterki programu "Polska i Świat", w 11 przypadkach ugoda została zawarta. Każda z tych osób otrzyma 250 tysięcy złotych. Wciąż są jednak osoby, które na razie nie chcą przyjąć odszkodowań. - Jest bardzo wiele przeszkód natury zarówno prawnej jak i nieprawnej - twierdzi mecenas Rafał Rogalski,

"Te tablice nie wyrastają z politycznych pobudek"

W sopockim kościele św. Bernarda Marta Kaczyńska odsłoniła w środę wieczorem tablicę upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich oraz inne ofiary smoleńskiej katastrofy. Świątynia była przez wiele lat kościołem parafialnym pary prezydenckiej. - Te tablice, upamiętnienia, których tyle po całej Polsce, nie wyrastają z żadnych politycznych pobudek: one wyrastają z potrzeby serca, tak jak potrzeba serc milionów Polaków oczekuje na upamiętnienie pomnikiem. Taka jest prawda - mówił podczas uroczystości abp Sławoj Leszek Głódź.

"Wyrzuty sumienia powinien mieć Kaczyński"

Wyrzuty sumienia powinien mieć Jarosław Kaczyński, bo również on ma olbrzymi udział w budowaniu nieprzyjaznej atmosfery - tak Julia Pitera skomentowała słowa prezesa PiS o odpowiedzialności Donalda Tuska za smoleńską katastrofę. Beata Kempa z kolei krytykowała premiera za śledztwo. - Robi niewiele, można powiedzieć nic.

Na parkingu spłonęły trzy auta

Trzy auta spłonęły na jednym z parkingów we Wrocławiu. Zapalił się jeden samochód, a od niego zajęły dwa kolejne. Powstałe płomienie gasiły trzy jednostki straży pożarnej. Policja ustala przyczynę pożaru.

Dwie godziny w cztery oczy: prezydent z premierem o rocznicy

Blisko dwie godziny trwało środowe spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z premierem Donaldem Tuskiem. Jak zapowiadał wcześniej premier, rozmowa miała m.in. dotyczyć zbliżających się obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Miał ratować życie i zawiódł. "Przewinienie o małej wadze"

112 to europejski numer alarmowy służący do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia. Powinien być obsługiwany przez wyspecjalizowanych pracowników. Jednak cztery miesiące temu dyżur przy nim miał nieprzeszkolony policjant, który nie potrafił wezwać pomocy do umierającej kobiety. Kobieta zmarła dwa miesiące później w szpitalu, a śledztwo nie wykazało winy policjanta - nie poniósł żadnych konsekwencji i dalej pracuje jako pomocnik dyżurnego 112.

Kolejarze: pomóżcie nam ułożyć rozkład jazdy

Twój pociąg nie zatrzymuje się na ważnym dla Ciebie przystanku, kursuje zbyt rzadko, a może za często? PKP InterCity zachęca pasażerów do wysyłania swoich propozycji zmian do rozkładu jazdy pociągów. Można je zgłaszać do 14 kwietnia.

Sondaże przydatne, choć w nich kłamią

9 na 10 Polaków uważa, że sondaże to dobry sposób zbierania informacji o poglądach czy nastrojach obywateli. Jednocześnie ponad połowa nie wierzy w szczere odpowiedzi o antysemityzm, dwie trzecie - o życie seksualne, a cztery piąte - o łapówki. W sumie 60 proc. mieszkańców kraju jest zdania, że nie wiadomo, którym sondażom można wierzyć - wynika z badania CBOS.

Załoga JAKa-40 uniknęła najcięższych kar

Dwóch członków załogi JAKa-40, którzy 10 kwietnia lądowali z dziennikarzami w Smoleńsku, nie zostanie usuniętych ze służby, ani zdegradowanych - dowiedział się portal tvn24.pl. We wtorek przełożony dyscyplinarny żołnierzy wydał orzeczenie, zgodnie z którym mogą liczyć na łagodne potraktowanie. Zdecydował o tym nienaganny przebieg ich dotychczasowej służby. Trzeci członek załogi jeszcze czeka na decyzję