Prezydent Lech Kaczyński po około godzinie opuścił salę obrad. W debacie poświęconej kryzysowi finansowemu Polskę reprezentują premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski. Na początku szczytu prezydent i premier usiedli jednak obok siebie na krześle negocjacyjnym.

Polskiej delegacji na szczycie w Brukseli będzie przewodniczył prezydent - przekonywał w TVN24 zastępca szefa BBN Witold Waszczykowski. Jak powiedział, to Lech Kaczyński prezentuje jedno, wspólne stanowisko Polski. - Prezydent będzie jednak pytał o zdanie premiera i ministrów - zaznaczył Waszczykowski.

To szczyt arogancji ze strony prezydenta Kaczyńskiego, to bardzo niebezpieczny precedens na przyszłość - powiedział o dzisiejszym zamieszaniu na szczycie w Brukseli Zbigniew Chleobwski, szef klubu PO.

Prawie 30 rasowych psów, w większości z rodowodami, 12 papug, w tym dwie chronione gatunkowo, kot i jeż trzymanych było w skandalicznych warunkach w dwóch domach jednorodzinnych w Poznaniu. Zwierzęta żyły we własnych odchodach zamknięte w małych klatkach. Niektóre z nich są bardzo ciężko chore.

- Jesteśmy gentlemanami, nie będziemy się z nikim szarpać - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski przed gmachem Rady Europejskiej w Brukseli. W związku z obecnością na szczycie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, trzeba było ograniczyć skład polskiej delegacji o niego i ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Imieniny mamy prezydenta Lecha Kaczyńskiego sprawiły, że opóźnił się nieco zaplanowany na południe wylot wyczarterowanego przez Kancelarię Prezydenta samolotu do Brukseli - donosi "Rzeczpospolita".

Trwa sezonem szczepień przeciwko grupie. Na śląsku w ciągu ostatnich tygodni odnotowano kilkanaście przypadków zaszczepienia przeterminowaną szczepionką. Inspektorat farmaceutyczny ostrzega i zaleca, by każdorazowo sprawdzać datę ważności podawanej szczepionki.

Do nagrania, na którym porwany przez pakistańskich talibów Polak prosi o wypuszczenie z więzień bojowników w zamian za jego życie, zostało nagrane 08 października - ujawnia reporter "Faktów TVN", który jest w Pakistanie. Maciej Woroch dotarł do dziennikarzy, którzy nagrali oświadczenie polskiego inżyniera.

Doprecyzowanie konstytucji i ustawa o ministrze spraw zagranicznych ma ostatecznie zakończyć spory o polską dyplomację. Taki przynajmniej plan ma marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który zlecił już w tej sprawie ekspertyzy.

Na dzień przed upłynięciem ostatecznego terminem prokuratura prowadząca śledztwo ws. Nangar Khel złożyła zażalenie na decyzję Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd w ubiegłym tygodniu odmówił rozpoczęcia procesu oskarzonych żołnierzy i zwrócił śledczym sprawę w celu uzupełnienia akt.

Była szefowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Elżbieta Janicka odmówiła zeznań przed sejmową komisją śledczą w konfrontacji ze swoim byłym podwładnym Cezarym Przasnkiem. Posłowie zamierzali wyjaśnić rozbieżności między ich zeznaniami złożonymi wcześniej.

Mniej niż połowa Polaków uważa, że rząd Donalda Tuska pracuje dobrze. A to oznacza, że liczba jego zwolenników, od kiedy PO przejęła stery władzy, spada.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w środę karę 25 lat więzienia dla 20-letniego Adriana Grygorczuka, skazanego za współudział w zabójstwie kibica jednego z białostockich klubów piłkarskich. Wyrok jest prawomocny.

Odmawiając prezydentowi samolotu i uznając jego wyjazd na szczyt Unii Europejskiej za prywatny, rząd popełnił błąd - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem konflikt między Lechem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem podsycany jest przez ich współpracowników.

Lech Kaczyński leci do Brukseli wyczarterowanym Boeingiem - to już pewne. Ale według Elżbiety Jakubiak to sytuacja żenująca, bo "prezydentowi samolot należy się jak psu zupa". Posłanka PiS radzi też szefowi kancelarii premiera Tomaszowi Arabskiemu by "po swoich ostatnich występach" ustąpił z funkcji. - Tą wizytą prezydent się kompromituje - odpowiada Zbigniew Chlebowski z PO.

- Prezydent nie może dostać zakazu wyjazdu na szczyt UE. Sytuacja, w której odmawia się samolotu głowie państwa jest dziecinna i śmieszna - powiedział w TVN24 były premier Józef Oleksy. - Ten cyrk osłabia wizerunek Polski - ocenił eurodeputowany Dariusz Rosati.

61 osób podejrzewanych o rozpowszechnianie przez internet dziecięcej pornografii zatrzymali w środę rano policjanci w ramach akcji "Simone 2". Przeprowadzono ją na terenie całego kraju.

Prezydent leci wyczarterowanym od LOT-u Boeingiem, ale nie wiadomo czy na pewno ma akredytację, jak zostanie przywitany i gdzie będzie siedział. "Niewiadomych" dotyczących rozpoczynającego się dziś szczytu UE w Brukseli jest zresztą dużo więcej. Jedno wiadomo natomiast na pewno: Polacy wstydzą się za swoich przywódców i krytykują za załatwianie prywatnych interesów kosztem dobrego imienia Polski.

W przyszłym roku Zbigniew Ziobro zamierza startować do Parlamentu Europejskiego. Były minister sprawiedliwości twierdzi, że chce odpocząć, ale w grę może wchodzić immunitet, jaki by mu przysługiwał, gdyby został europosłem.

Wciąż jest nadzieja na uratowanie polskich stoczni - stwierdza premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Los zakładów jest teraz w rękach Komisji Europejskiej: jeśli odrzuci ona plany naprawcze, stocznie będą musiały zwrócić pieniądze z budżetu, które otrzymały z budżetu po wejściu Polski do Unii.

Przemysław Gosiewski nadal będzie szefem klubu parlamentarnego PiS. Wniosek o jego odwołanie, mimo wcześniejszych medialnych spekulacji, nie pojawił się podczas wtorkowego posiedzenia klubu. - Wykonuję wolę polityczną Jarosława Kaczyńskiego i będę przewodniczącym, dopóki on będzie tego chciał - mówi polityk PiS w wywiadzie dla "Dziennika".

- Nie potrzebuję prezydenta - tak już w Brukseli Donald Tusk odpowiedział na pytanie, czy naprawdę niezbędny mu jest samolot, którego kancelaria premiera nie chce udostępnić Lechowi Kaczyńskiemu. Tymczasem Kancelaria Prezydenta zapewnia, że około południa poleci on do Brukseli.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaszyli się z dala od dziennikarzy, aby na wyjazdowym posiedzeniu klubu zająć się najbardziej palącymi problemami. Choć od paru dni mówiło się, że będą rozmawiać o przyszłości Przemysława Gosiewskiego i Ludwika Dorna, to, jak relacjonuje Arkadiusz Mularczyk, tematy personalne nie były poruszane.

Pacjenci oddziału chirurgicznego Szpitala Powiatowego w Świętochłowicach zostali we wtorek ewakuowani do placówek w sąsiednich miastach. Oddział został czasowo zamknięty z powodu braku lekarzy. To kolejna odsłona konfliktu wewnątrz śląskiego szpitala.

Jednym z punktów zapalnych poniedziałkowej rozmowy premiera z prezydentem było powołanie Lecha Wałęsy do europejskiej Rady Mędrców - ujawnia "Rzeczpospolita". Szef kancelarii Donalda Tuska sprawę komentuje tajemniczo: - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - powiedział Tomasz Arabski w TVN24.

Prezydent jakoś sobie poradzi i tak czy inaczej do Brukseli dotrze - komentował w "Magazynie 24 Godziny" fakt odmowy samolotu prezydentowi były premier Leszek Miller. - Może z delegacją litewską, na przykład w jej składzie - żartował.

- Kieszonkowi politycy PO mogą na razie dokonywać tylko takich kieszonkowych zamachów stanu, że zabierają prezydentowi samolot, by nie poleciał - komentował na antenie TVN24 prezydencki minister Michał Kamiński fakt odmowy prezydentowi samolotu do Brukseli. - Nie blokujemy wyjazdu prezydenta do Brukseli, ale traktujemy to jako wizytę prywatną – odpowiedział szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski.

Kontaktów z SB nie można ukrywać - mówił w "Kropce nad i" metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, który już w grudniu zostanie ogłoszony nowym Prymasem Polski. W poniedziałek okazało się, że jest on zarejestrowany jako tajny współpracownik SB "Henryk".

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęło pismo podpisane przez szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego, w którym odmówiono prezydentowi użycia samolotu wojskowego na linii Warszawa-Bruksela-Warszawa - poinformował w TVN24 prezydencki minister Michał Kamiński. - I tak polecę - zapewnił Lech Kaczyński. Radio Zet donosi, że prezydent dostał już od Francuzów identyfikator, który umożliwi mu czynny udział w szczycie.