"Wróg jest na zewnątrz, my jesteśmy razem"

PiS zmienia sądownictwo
PiS zmienia sądownictwo. Spotkanie opozycji
Źródło: tvn24
- Jesteśmy wspólnie zdeterminowani do tego, by obronić demokratyczną Polskę i na końcu odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy - mówił po spotkaniu przedstawicieli klubów i kół opozycyjnych Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. Dodał przy tym, że wierzy, iż kolejnym krokiem będzie wspólny front wyborczy po to, żeby "rozliczyć PiS z tego, co robi dzisiaj z polską demokracją".

W poniedziałek w Sejmie odbyło się spotkanie klubów i kół opozycyjnych, zorganizowane przez Nowoczesną w związku z wpłynięciem do Sejmu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Nowoczesna reprezentowały szefowa klubu Katarzyna Lubnauer oraz posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, z PO pojawił się Andrzej Halicki i Zbigniew Konwiński, z PSL Marek Sawicki, z Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz.

- W tej chwili sytuacja jest wyjątkowa, można powiedzieć dramatyczna - mówiła po trwającym niecałą godzinę spotkaniu Katarzyna Lubnauer.

- Chyba nigdy nie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której w tak oczywisty sposób Prawo i Sprawiedliwość nie tylko łamie konstytucję, ale w ogóle czyni zamach na coś, co moglibyśmy nazwać demokratycznym porządkiem prawnym w Polsce - stwierdziła.

Podkreśliła, w takiej sytuacji potrzebne są "nadzwyczajne działania". Właśnie dlatego - jak tłumaczyła - opozycja będzie koordynować swoje działania, współpracować i próbować zatrzymania "wszystkimi metodami" zmiany, które chce wprowadzić PiS. Dodała, że opozycja stara się również wspierać wszelkie działania, które mają na celu "uświadomienie społeczeństwu, co się tutaj dzieje w Sejmie i jakie to jest zagrożenie dla każdego przeciętnego Polaka".

"My jesteśmy razem"

Andrzej Halicki wyjaśnił, że koordynacja działań i powołanie wspólnego zespołu, który będzie wytyczał, w jaki sposób kluby opozycyjne "reagować będą na łamanie prawa" "jest dobrym sygnałem i kolejnym krokiem do tego, żeby cała opozycja w jednolity sposób zatrzymała ten walec antydemokratyczny".

- Wróg jest na zewnątrz, my jesteśmy razem. My jesteśmy wspólnie w tej chwili zdeterminowani do tego, by obronić demokratyczną Polskę i na końcu odsunąć PiS od władzy - podkreślił.

Dodał przy tym, że wierzy, iż kolejnym krokiem będzie wspólny front wyborczy po to, żeby "rozliczyć PiS z tego, co robi dzisiaj z polską demokracją".

Wróg jest na zewnątrz my jesteśmy razem

"Wróg jest na zewnątrz, my jesteśmy razem"

Wspólny apel do prezydenta

Marek Sawicki powiedział, że kluby będą wspólnie apelowały do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował przyjęte przez parlament ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych.

- Podpis pana prezydenta pod tamtymi ustawami będzie dużym impulsem dla PiS do tego, by zniszczyć Sąd Najwyższy - powiedział. - Nie możemy na to pozwolić - podkreślił poseł ludowców.

Jakie kroki?

Dopytywana o to, jakie działania podejmuje wspólnie opozycja, Lubnauer wymieniała trzy kroki: zorganizowane w Sejmie spotkanie w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, apel do prezydenta o niepodpisywanie już przyjętych przez parlament ustaw dotyczących sądownictwa i prośba do instytucji międzynarodowych o wysłanie przedstawicieli, którzy "mogliby obserwować, co się dzieje obecnie w polskim Sejmem".

- Będziemy się wspierać, bo uważamy, że tu i teraz nie uprawiamy polityki, zajmujemy się jedną ważną sprawą - tłumaczyła. - Tą ważną sprawą jest zatrzymanie ataku na Sąd Najwyższy. Uważamy, że musimy współpracować z różnymi środowiskami. Wszystkie ręce na pokład, jest czas współdziałania - podkreśliła.

Lubnauer wyjaśniła, że opozycja nie chce informować o wszystkich swoich krokach, bo "pewne działania są tym skuteczniejsze, im bardziej zaskoczą Prawo i Sprawiedliwość".

Po rozmowie wszyscy przedstawiciele klubów opozycyjnych udali się na zorganizowane przez PO w Sejmie spotkanie na temat ustawy o Sądzie Najwyższym. Biorą w nim udział sędziowie i prawnicy.

W niedzielę w wielu miejscach kraju odbyły się demonstracje przeciwko wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. Już tylko na podpis prezydenta czekają nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. W zeszłym tygodniu do Sejmu wpłynął natomiast projekt ustawy o Sądzie Najwyższym.

Co zawiera projekt ustawy o Sądzie Najwyższym?

Co zawiera projekt ustawy o Sądzie Najwyższym?

Autor: kg/adso / Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: