Minister finansów Jacek Rostowski nie podpisał planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2014 r. Jego wątpliwości wzbudziła wysokość dotacji budżetowej na finansowanie świadczeń udzielonych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ - chodzi m.in. o dzieci.

- Budżet i finanse państwa drąży choroba Rostowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" Tadeusz Iwiński (SLD) komentując sejmową debatę nad nowelizacją budżetu. - Minister Jacek Rostowski, biorąc pod uwagę proporcje, zadłużył Polskę pięć razy więcej niż Gierek, z którego tak się śmiano - dodał. - Rostowski to minister, który potrafi tylko wychodzić na mównicę i krytykować - podkreślał Witold Waszczykowski z PiS.

- Szanuję i doceniam wynik, który uzyskał Jarosław Gowin, bo to jest wynik, który przekracza to, czego się spodziewałem. Myślałem, że 10 procent to taka granica, bariera, o którą będzie się bił, żeby potwierdzić swój udział w tych wyborach. Zdobył ponad 20 procent. To budzi szacunek - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna (PO).

5-6 października na nadzwyczajnym kongresie Ruchu Palikota dojdzie do połączenia kilku środowisk politycznych i powstanie nowa centrolewicowa partia - powiedział szef RP Janusz Palikot. Nie chodzi o zmianę nazwy Ruchu, ale o całkiem nową formację - przekonuje Jan Hartman z Europy Plus.

Służby sanitarno-weterynaryjne Rosji zatrzymały w obwodzie kaliningradzkim 12 ton serów pochodzących z polskiej firmy Polmlek. Powodem było podejrzenie sfałszowania etykiet - podała Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). Wcześniej Rosja kwestionowała jakość polskich warzyw i owoców. Zapowiedziała też "ścisłą kontrolę" mięsa.

Prawie milion złotych ma zapłacić gmina Poraj (woj. śląskie) po wypadku rowerzysty, który przed sześcioma laty wjechał w dziurę w drodze, doznając poważnych obrażeń. Sąd uznał, że winę za wypadek ponosi zarządca drogi, który nie dopełnił obowiązków w zakresie jej utrzymania.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji przepisów znoszących karę śmierci we wszystkich okolicznościach. Polska jest jednym z ostatnich państw członkowskich Rady Europy, w których kara śmierci dozwolona była podczas wojny.

Nieznany sprawca porzucił około 120 dwustulitrowych beczek z substancjami ropopochodnymi i starymi farbami w Kaniowie (woj. śląskie). Część z nich uległa rozszczelnieniu. – Na tę chwilę zagrożenia skażeniem nie ma - uspokaja Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jarosław Gowin wciąż nie skomentował ultimatum postawionego mu w środę przez Donalda Tuska. Premier zapowiedział, że jeśli poseł jeszcze raz naruszy partyjne normy, będzie musiał pożegnać się z Platformą. Głos w sprawie zabrał za to stronnik Gowina, Jacek Żalek.

Około południa policjanci zatrzymali 23-latka ze Świętochłowic, który 18 sierpnia brał udział w bójce na plaży w Gdyni - powiedział Waldemar Pric, zastępca komendanta policji w Świętochłowicach.

Jedynie kluby PO i PSL są gotowe poprzeć nowelizację tegorocznego budżetu. Opozycja zgodnie uważa, że rządowe propozycje zwiększają zadłużenie państwa. - Buta, arogancja, demolowanie finansów publicznych, kreatywna księgowość - takie zarzuty padały ze strony opozycji pod adresem ministra finansów Jacka Rostowskiego, podczas środowej debaty w Sejmie. Ten nie pozostał dłużny i stwierdził, że ubolewa, iż członkowie opozycji nie mogą podać się do dymisji, bo - według niego - powinni.

- Polska nie przewiduje uczestnictwa w żadnym typie interwencji zbrojnej w Syrii - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie. Jak podkreślił, nie ma przekonania, że atak na Syrię przyniesie pożądane efekty.

- Jeśli Jarosław Gowin jeszcze raz przekroczy miarę, pożegna się z Platformą - zapowiedział w środę Donald Tusk. Premier zapewnił, że będzie bardzo uważnie przyglądał się wypowiedziom Gowina, który - jego zdaniem - w ostatnich dniach miarę przekraczał.

Początek roku szkolnego już za kilka dni, a wraz z nim pracę stracić może nawet siedem tysięcy nauczycieli. Czy MEN ma pomysł, by pomóc zwolnionym pedagogom odnaleźć się na rynku pracy? - Szykujemy program, w którym przeznaczymy 100 milionów złotych dla nauczycieli, którzy stracą pracę - zapewniała w TVN24 minister Krystyna Szumilas.

Donald Tusk prowadzi selekcję w partii, bo wie, że klub PO nie będzie już w przyszłym Sejmie taki duży. Jak zbliża się oblężenie, to do twierdzy zaprasza się załogę, która jest w stanie tę twierdzę obronić. Tusk zachowuje się klasycznie, zaprasza najwierniejszych - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Paweł Piskorski ze Stronnictwa Demokratycznego, odnosząc się do sytuacji w PO.

Mysłowicka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła, w którym zginęło trzech pracowników firmy zewnętrznej, a kolejny został poważnie ranny. Śledczy będą badać m.in., czy górników nie narażono na niebezpieczeństwo przez niedopełnienie obowiązków. Osobne śledztwo prowadzi też nadzór górniczy.