Wikileaks o ACTA: UE podzielona, może protestować

Europejczycy ws. ACTA byli podzieleni niemal od samego początku. Pod krytykę poddawali fakt utajnienia negocjacji. Jeden ze szwedzkich dyplomatów stwierdził, że jest to powodem do kwestionowania legitymizacji ACTA - tak wynika z depesz opublikowanych Wikileaks w lutym ubiegłego roku. To ten portal jako pierwszy opublikował projekt ACTA.

PiS chce referendum. Prezes ACTA nie czytał

Prawo i Sprawiedliwość chce referendum ws. podpisania przez Polskę porozumienia ACTA. W czwartek poinformował o tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. - W najbliższym czasie, to jest już przygotowane, złożymy w Sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum w tej niezwykle kontrowersyjnej sprawie - powiedział szef PiS na konferencji. Na pytanie czy czytał tekst porozumienia, Jarosław Kaczyński odpowiedział: - Nie studiowałem dokładnie tego dokumentu. (...) Ale mam wiedzę, bo czytałem doniesienia medialne na ten temat. To podstawy wystarczające, by się wypowiadać - powiedział Kaczyński.

Wywrócona ciężarówka zablokowała ruch

Przez blisko trzy godziny w czwartkowy poranek ruch w centrum Jastrzębia-Zdroju (woj. śląskie) był zablokowany. Wszystko przez ciężarówkę, która z niewyjaśnionych przyczyn przewróciła się na bok, wstrzymując ruch na obu pasach głównej arterii miasta. Kierowca z niegroźnymi potłuczeniami został przewieziony do szpitala.

Boni o ACTA: Premier wrażliwy. Dostaliśmy burę

Premier Donald Tusk był i jest "wrażliwy" na punkcie internetu - mówił w radiowej "Trójce" minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. - Dlatego - szczerze mówiąc - dostaliśmy burę w ostatnich dniach - przyznał, pytany o umowę ACTA. Do pracy ruszył dziś nowo powołany zespół, który ma zająć się ochroną rządowych portali przed atakami hakerskimi.

"Hakuna matata ACTA to szmata", "Tusk matole skąd ściągniesz pornole"

Gdynia - "ACTA SRAKTA", Warszawa - "ACTA to szmata", Szczecin - "Stop ACTA", Sosnowiec - "Nie dla ACTA", Sopot - "ACTA WON", Poznań - "To są kpiny z demokracji", Białystok - "Więcej prawdy", Kielce - "Precz z komuną" - takie hasła skandowali w środę wieczorem internauci protestujący w całej Polsce przeciwko porozumieniu ACTA.

U Olewników znaleźli "nowe dowody", ale nie mówią jakie

Po dwóch miesiącach od przeszukań u rodziny Olewników śledczy twierdzą, że odkryli "nieznane i poszukiwane dowody". Nie chcą jednak zdradzić jakie i czy są wśród nich kluczowe nagrania z monitoringu domu Krzysztofa. Sąd uznał, że śledczy mieli powody, by szukać tych taśm. "Posesja i dom Krzysztofa Olewnika mogły być objęte w krytycznym okresie monitoringiem, którego zapisów nie przekazano do trwającego śledztwa" - stwierdzili sędziowie odrzucającej zażalenie Olewników na przeszukanie.

Premier nie wytłumaczy się z sytuacji w służbie zdrowia

Informację nt. sytuacji w polskiej służbie zdrowia związanej z wejściem w życie ustawy refundacyjnej i nowej listy leków w Sejmie przedstawi dziś minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Wcześniej zapowiadano, że w tej sprawie wystąpi sam premier Donald Tusk. Następnie posłowie mają głosować nad odwołaniem ministra Arłukowicza.

Krajowa "trójka" zablokowana po zderzeniu tirów i osobówki

Zielonogórski odcinek krajowej "trójki" zablokowany. Na wysokości Osiedla Pomorskiego doszło do zderzenia trzech tirów, przewożących ładunki ponadgabarytowe i samochodu osobowego. Utrudnienia mogą potrwać do godzin popołudniowych, bo do postawienia uszkodzonych pojazdów potrzebny jest specjalistyczny dźwig.

Stok na górze śmieci? Konsultacje nie dla mieszkańców

MPO podsumowało konsultacje w sprawie przekształcenia góry śmieci na Radiowie w stok narciarski. Uwagi do projektu, który budzi kontrowersje na Bielanach, mogły zgłaszać jedynie organizacje sportowe zaproszone przez władze spółki. Mimo że mieszkańcy wyrywają się do głosu, nikt z nimi nie rozmawiał. - Dla nich będzie oddzielne spotkanie - obiecuje MPO. Wszystko wskazuje na to, że ludzie poznają już gotowy projekt.

Ma środki na pół mieszkania. Potrzebuje więcej

Trwa wyścig z czasem o życie Kasi Wolińskiej, ciężko doświadczonej dziewczyny z rzadką chorobą i niezwykłą wolą walki. Kwotą 100 tys. zł jej leczenie wsparł tajemniczy darczyńca. Bliżej więc do kupna mieszkania w stolicy. A tylko w Warszawie Kasia może liczyć na fachową opiekę. Na razie jednak władze miasta, mimo obietnic, niewiele zrobiły.

ACTA już podpisana

Polska ambasador w Tokio - Jadwiga Maria Rodowicz-Czechowska ok. godz. 3.30 polskiego czasu (11.30 czasu japońskiego) podpisała w imieniu polskiego rządu umowę ACTA. Podpis pod umową złożyli też przedstawiciele Unii Europejskiej. Jeszcze w środę wieczorem w miastach w całej Polsce odbyły się protesty przeciw zapisom umowy. Najgoręcej było w Kielcach, gdzie zatrzymano 24 osoby. Na czwartek zapowiedziano kolejne demonstracje.

Zamieszki w Kielcach i bałwan przed domem Tuska

Około pięć tysięcy demonstrantów we Wrocławiu i aż 15 tysięcy w Krakowie. Wieczorem w miastach w całej Polsce odbyły się protesty przeciw zapisom umowy ACTA. Najgoręcej było w Kielcach. Po zakończeniu pikiety protestujący nie rozeszli się. Doszło do zamieszek. Policja zatrzymała 24 osoby. Kilkaset osób manifestowało też przed domem premiera w Sopocie.

Grzyby halucynogenne zamiast antydepresantów?

- Substancja zawarta w grzybach halucynogennych może pomagać w leczeniu depresji – oświadczyli brytyjscy naukowcy, którzy przeprowadzili dwa niezależne od siebie badania. Psylocybina, substancja psychoaktywna zawarta w narkotyku ma powodować zmniejszenie aktywności mózgu z obszarach, gdzie połączenia neuronowe są najgęstsze.

Sąd uchylił wyrok Łyżwińskiemu ws. "seksafery"

Wyrok wobec byłego posła Samoobrony Stanisława Łyżwińskiego dotyczący "seksafery" został w środę uchylony przez Sąd Najwyższy. Sprawa trafi do sądu apelacyjnego. Ostateczny jest natomiast wyrok wobec b. posła ws. podżegania do porwania oraz kara ponad roku więzienia.

"Zabrakło informacji i zaufania"

- To problem niewiedzy i braku zaufania - tak Grzegorz Schetyna (PO) skomentował manifestacje internautów, którzy w wielu miastach Polski wyszli na ulice w proteście przeciwko przyjęciu przez Polskę postanowień ACTA. Były szef MSW przyznał, że ze strony rządu zabrakło dostatecznej informacji na ten temat. Jego zdaniem, odpowiedzialni za to - ministrowie cyfryzacji i kultury - powinni wcześniej poinformować opinię publiczną ws. ACTA.

"Umowa nie jest tak groźna, jak nią nastraszono"

- Umowa nie jest tak groźna, jak nastraszono nią młodych ludzi - mówił o ACTA w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef resortu przyznał, że moglibyśmy nie podpisywać umowy, jednak powinniśmy to zrobić, ponieważ "kradzież na masową skalę własności intelektualnej nie jest sprawą dobrą".

CBA zatrzymała wysokiego rangą policjanta

CBA zatrzymało naczelnika wydziału łączności i informatyki małopolskiej komendy wojewódzkiej policji - dowiedziała się w środę nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do śledztwa. Sprawa ma związek z przetargami na sprzęt teleinformatyczny.

"A mogliśmy powiedzieć: sorry, jest ileś komisji..."

- Mamy to rozpisane co do minuty. Prośba została do Kancelarii Sejmu w wyraźny sposób wyartykułowana w momencie, kiedy sprzęt zespołu zawiódł. Wtedy żeśmy podjęli działania, a mogliśmy tych działań nie podjąć mówiąc: sorry, jest ileś komisji... - mówi Jan Węgrzyn, zastępca szefa kancelarii Sejmu odpierając zarzuty zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M.

Powstaje portret. Porywaczem mężczyzna w kapturze?

- Hipotezy są nadal wielorakie. Po pierwsze szukamy tego dziecka. Nie można wykluczyć żadnej z wersji zdarzeń. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z uprowadzeniem - poinformował prokurator Mirosław Miszuda. Potwierdził, że powstaje rysopis mężczyzny, który przez kilkadziesiąt metrów podążał za kobietą, ale "nie wiadomo jak szczegółowy on będzie i dokąd on doprowadzi".

Zima zablokowała stolicę

Śliska nawierzchnia sparaliżowała ruch na warszawskim węźle Marsa oraz drogach dojazdowych do stolicy. Stoją ul: Marsa, Płowiecka, Ostrobramska, Grochowska i nawet Trasa Siekierowska. - W ten rejon miasta wyjechało już kilkadziesiąt solarek – informuje Iwona Fryczyńska, rzecznika prasowa Zarządu Oczyszczania Miasta.

RPO pyta premiera o ACTA

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wyjaśnień od premiera ws. jutrzejszego podpisania i późniejszej ratyfikacji ACTA. Prof. Ireny Lipowicz nie dziwią powszechnie wyrażane w tej sprawie wątpliwości dot. ochrony danych osobowych oraz ograniczenia wolności słowa. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapewnił, że RPO otrzyma wszystkie wyjaśnienia.

Prokurator Generalny się skarży, że ma związane ręce

Minister Finansów nie zgodził się, by Prokurator Generalny mógł samodzielnie kształtować swój budżet – ujawnił dzisiaj Andrzej Seremet. Szef polskich prokuratorów stwierdził, że nie ma samodzielności finansowej, nie może zgłaszać projektów ustaw a przede wszystkim nie ma możliwości wpływania na tok prokuratorskich śledztw. Według niego musi to zmienić nowa ustawa o prokuraturze.

Decyzja MON ws. Parulskiego w piątek

W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawi stanowisko w sprawie powołania Naczelnego Prokuratora Wojskowego - poinformował rzecznik resortu Jacek Sońta. Szef MON Tomasz Siemoniak dziś lub w czwartek ma jeszcze spotkać się z kandydatem na szefa NPW płk. Jerzym Artymiakiem.

Boni chce przejrzeć prawo dotyczące internetu

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że najbliższe tygodnie należy poświęcić na przegląd prawa związanego z wolnością w internecie. W środę na wspólnym posiedzeniu zebrały się sejmowe komisje innowacyjności, kultury i ds. europejskich, w sprawie traktatu ACTA.

Palikot dumny z kary za "ściemę Kaczyńskiego"

Komisja Etyki Poselskiej ukarała naganą lidera Ruchu Palikota za jego wypowiedzi pod adresem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Janusz Palikot na pytanie o ocenę zamieszek do jakich doszło 11 listopada ubiegłego roku odpowiedział: - To jest jedna wielka ściema Jarosława Kaczyńskiego, który marzy o zamieszkach i o tym, że one przywrócą go do władzy. Po środowym orzeczeniu komisji Palikot powiedział: - Jestem z tego dumny.

Protestu pod domem Tuska nie będzie

Po wtorkowych protestach przeciwko ACTA, również dziś internauci wyjdą na ulice kilku miast w Polsce. Demonstracja miała odbyć się też pod domem premiera Donalda Tuska w Sopocie, jednak organizatorzy spóźnili się z jej zgłoszeniem. Dlatego zgody nie dostali. Z podobnych powodów manifestacje nie odbędą się w Gdańsku i Warszawie.

Zabił żonę, potem siebie. Osierocili sześcioro dzieci

Rodzinna tragedia w w miejscowości Połoski pod Terespolem. 41-letni Mariusz M. najpierw strzelił do żony, potem sam się zabił. Sześcioro dzieci w wieku od 2 do 20 lat zostało bez rodziców. Prokuratura prowadzi śledztwo w kierunku zabójstwa.