Do 10 sierpnia minister Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi 14 wniosków w sprawie nominacji generalskich - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent odłożył decyzję o ich rozpatrzeniu w związku z trwającymi uzgodnieniami dotyczącymi reformy sił zbrojnych - poinformowało BBN.
Reforma jest wspólnym postulatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz obecnego rządu - podkreśliło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w komunikacie. Według Biura, intencją prezydenta jest, by "zmiany te realizowane były w ramach racjonalnego procesu uzgodnień".
Biuro przypomniało, że swoje rekomendacje w tym zakresie prezydent przedstawił 12 kwietnia podczas odprawy kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych RP. Zostały one również omówione podczas zainicjowanych przez prezydenta roboczych konsultacji między Biurem Bezpieczeństwa Narodowego a Ministerstwem Obrony Narodowej. W ich trakcie BBN przedstawiło własne propozycje zmian, pod koniec czerwca przesłało uwagi do przygotowanego przez MON projektu ustawy - podkreśliło BBN w komunikacie.
Reforma dowodzenia - zaznaczono - została uznana przez Andrzeja Dudę za jeden z głównych priorytetów rozwoju sił zbrojnych.
Wnioski w sprawie awansów oficerów Sił Zbrojnych RP
Biuro poinformowało także, że do 10 sierpnia minister obrony Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi 14 wniosków w sprawie awansów oficerów Sił Zbrojnych RP na pierwszy i kolejne stopnie generalskie. Przypomniało, że prezydent odłożył decyzję o ich rozpatrzeniu w związku z trwającymi uzgodnieniami dotyczącymi reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.
Nie będzie nominacji generalskich i admiralskich
Uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich miała się odbyć 15 sierpnia w czasie Święta Wojska Polskiego.
We wtorek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że uroczystość się nie odbędzie.
Tego samego dnia MON oświadczyło, że nowa kadra dowódcza jest warunkiem zmian dostosowujących wojsko do nowych wyzwań. W komunikacie resortu obrony zaznaczono także, że projekt przywrócenia jednolitego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP został wypracowany w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego, a wyniki zostały przekazane BBN.
W wywiadzie dla Polski Zbrojnej wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski powiedział, że MON "jest gotowy do rozmów z prezydentem i poszukiwania kompromisowych rozwiązań".
- Zdajemy sobie bowiem sprawę, że jeżeli spór będzie się nasilał, to może to skutkować zablokowaniem także innych pilnych zmian, których konieczność wykazał Strategiczny Przegląd Obronny – mówił Tomasz Szatkowski.
Autor: KB/ja / Źródło: PAP