Będzie trzeci proces policjantów z Magdalenki

Będzie ponowny, trzeci już proces trójki policjantów, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków podczas zatrzymania groźnych bandytów w Magdalence w 2003 r. Zginęło wówczas dwóch funkcjonariuszy, a kilkunastu odniosło rany.

Zderzenie tirów. Kierowca uwięziony w kabinie

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 975 pomiędzy Żabnem a Dąbrową Tarnowską (woj. małopolskie) jest zablokowany. Kilka minut przed godziną 13 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Nie miejscu trwa akcja ratownicza - jeden z kierowców został zakleszczony w kabinie pojazdu. O wypadku poinformował @Paweł.

Prokurator Pasionek nie zostanie oskarżony

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła dzisiaj śledztwo w sprawie prokuratora Marka Pasionka. Prokuratorzy uznali, że nie ma podstaw, by oskarżyć go o przekazywanie informacji ze śledztwa w sprawie TU154 M 101 - dowiedział się portal tvn24.pl. Informację potwierdziła nam Monika Lewandowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Mieliśmy być przy stole, a jesteśmy w karcie dań"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenia, że projekt umowy fiskalnej powstały po ustaleniach ostatniego szczytu UE stawia Polskę "na pozycji niższej niż obserwator". - Tusk mówił o tym, że mamy być przy głównym stole jako biesiadnik, a nie w karcie dań. Otóż jesteśmy w karcie dań - powiedział Kaczyński.

Kaczyński: nasze państwo jest kontynuacją PRL

- Zgadzam się, to są represje polityczne bardzo specyficznego rodzaju, chodzi o rozwiązanie służby, która była bezpośrednią kontynuacją służb komunistycznych - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. To reakcja na informację, że prokuratura chce uchylenia immunitetu Antoniemu Macierewiczowi za publikację raportu ws. Wojskowych Służb Informacyjnych. O represjach politycznych mówił w rozmowie z tvn24.pl sam Macierewicz.

Chcą uchylić Macierewiczowi immunitet. "Represje polityczne"

Prokuratura chce uchylenia immunitetu Antoniemu Macierewiczowi za publikację raportu ws. Wojskowych Służb Informacyjnych. Planuje zarzucić mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy. - To represje polityczne - komentuje w rozmowie z tvn24.pl działania prokuratury poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Komorowski do Chińczyków: Polska to dobra marka

Bronisław Komorowski zachęcał w poniedziałek w Szanghaju chińskich biznesmenów do inwestowania w Polsce, reklamując nasz kraj jako jeden z najlepiej rozwijających się w Unii Europejskiej w dobie obecnego kryzysu gospodarczego. Prezydent przekonywał także, że "Polska to dobra marka", a "Polacy z natury są energiczni".

Ziobro idzie w ślady Palikota

Solidarna Polska ma się promować nazwiskiem lidera i ostro walczyć o poparcie. Według ekspertów, to się może udać - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Partia tworzona przez wyrzuconych z PiS eurodeputowanych Zbigniewa Ziobrę i Jacka Kurskiego ma się stać prawicową odpowiedzią na Ruch Palikota.

Gosiewska: W PiS tworzy się niezdrowa atmosfera

- W partii tworzy się niezdrowa atmosfera i obawiamy się, że może dojść do kolejnego wyrzucania niepokornych, wieloletnich członków PiS - mówi senator PiS Beata Gosiewska, która skrytykowała pełnomocnika partii za usunięcie kieleckich radnych. Pełnomocnik PiS w regionie świętokrzyskim poseł Krzysztof Lipiec w piątek stwierdził, że głosując na sesji rady miasta wbrew jego zarządzeniu, radni "sami postawili się poza partią".

"Był nietypowym prezydentem"

- O ile Wałęsa to była postać symboliczna dla okresu przełomu, obalenia komunizmu, o tyle Havel był postacią modelową dla budowania demokracji już po przełomie - stwierdził w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 Janusz Onyszkiewicz, były opozycjonista i były szef MON. - Każdy kraj mógł zazdrościć takiego prezydenta – mówił o Havlu Jan Lityński, były opozycjonista, minister w Kancelarii Prezydenta.

"Umarł jeden z naszych"

- Jest to olbrzymia strata. Można powiedzieć, że umarł jeden z naszych - mówi o zmarłym Vaclavie Havlu w rozmowie z tvn24.pl Mirosław Jasiński, działacz Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Wspomina też spotkania z lat '80 do których dochodziło na "zielonej granicy", podczas których działacze z obu krajów wykuwali zręby ich niepodległości.

Chcieli się ogrzać. Zginęli od spalin

Uruchomili silnik samochodu w garażu, bo chcieli się ogrzać. Dwoje nastolatków prawdopodobnie zatruło się spalinami w garażu na jednej z posesji w Łańcucie (Podkarpackie). Dokładne przyczyny śmierci obu osób ustali sekcja zwłok.

"Dali nadzieję, teraz odbierają"

W marcu w Warszawie powstał pierwszy specjalny ośrodek terapeutyczny dla dzieci niepełnosprawnych. Dla wielu rodziców był on szansą na normalne życie, a dla ich pociech na dobry rozwój. Jednak po zaledwie 10 miesiącach władze placówkę likwidują. Dlaczego? - Bo zmieniła się ustawa - tłumaczą urzędnicy. A rodzice nie potrafią tego zrozumieć i są załamani. "Dali nam nadzieję, a teraz ją odbierają", "Czuję się jakby podcięli mi skrzydła" - żalą się.

Pożar za pożarem. Mieszkańcy mają dość

Na warszawskiej Pradze doszło do serii niepokojących pożarów. Paliło się 20 kamienic i dziwnym trafem tylko tam, gdzie doszło do reprywatyzacji domów. Wygląda to tak jakby ktoś chciał się pozbyć lokatorów zajmujących prywatne - obecnie - kamienice. Hipotezy takiej nie wyklucza nawet policja. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że zima za pasem a wielu ludzi - ofiar pożarów - nie ma prądu, gazu ani centralnego ogrzewania. Policja zatrzymała mężczyznę, który przyznał się do jednego z podpaleń.

Znany dziennikarz zginął w pożarze

Znany dziennikarz sportowy, Andrzej Roman zginął w sobotnim pożarze na warszawskim Nowym Mieście - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Miał 84 lata. Z nieoficjalnych informacji wynika, że śledczy, którzy badają przyczyny tego tragicznego w skutkach zdarzenia, wstępnie wykluczyli podpalenie. Rozważaną przyczyną jest zaprószenie ognia przez samego dziennikarza.

"Premier chciał sprowokować PiS i to mu się udało"

Premier Donald Tusk manipuluje słowami zmarłego człowieka, który sam z grobu bronić siebie nie może. To jest niegodne i dyskwalifikuje go jako człowieka - stwierdził w programie "Kawa na ławę" Zbigniew Girzyński z PiS w reakcji na to, że szef rządu zacytował słowa Lecha Kaczyńskiego o federacyjnej Europie. - Premier chciał sprowokować PiS, i to mu się udało - podsumował Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota.

Awaria w Łodzi już usunięta

Awaria prądu w Łodzi już usunięta. Bez zasilania przez kilka godzina była znaczna część centrum miasta. Wszystko z powodu wypadku, do którego doszło w godzinach porannych. Samochód osobowy uderzył w podstację energetyczną.

"Była zawsze szczera i dawała ludziom ciepło"

- Była na pewno szczera zawsze i było to widoczne w życiu codziennym. Kiedy wychodziła na scenę, to dawała ludziom tylko ciepło - powiedziała w TVN24 wokalistka Dorota Miśkiewicz, wspominając zmarłą w sobotę słynną pieśniarkę Cesarię Evorę. Miśkiewicz jako jedna z niewielu polskich gwiazd miała okazję występować z Evorą na scenie. - To było największe szczęście w moim życiu zawodowym - stwierdziła wokalistka.

Warszawa wita płachtami

Na wejściach do stacji metra Centrum, wiaduktach nad Trasą Łazienkowską i w komunikacji miejskiej - w dobrze widocznych miejscach pojawiły się reklamy stolicy na Euro 2012. Czy to dobry sposób na powitanie gości?

Palikot jednak nie zmieni nazwy swojej partii?

Janusz Palikot musi się rakiem wycofać z ogłoszonego z przytupem konkursu na nową nazwę swojego ugrupowania. Zmiana mogłaby bowiem kosztować partię aż 11 milionów złotych. Tyle wynosi subwencja z budżetu państwa - pisze "Newsweek".

Porzucone sieci zabijają w morzu

Z Bałtyku wyłowionych zostało sześć ton zagubionych i porzuconych rybackich sieci. To efekt akcji oczyszczania morza przez ekologów. Rybacy gubią sieci, ale one wciąż łapią ryby, których nikt nie wybiera.

Elektrownia jądrowa w Gąskach? "Nie ma szans"

Nie ma szans na budowę elektrowni jądrowej w Gąskach k. Mielna (woj. zachodniopomorskie) - uważają wiceminister środowiska, poseł PO Stanisław Gawłowski i posłowie PiS Czesław Hoc i Stefan Strzałkowski. Jak tłumaczą, powodem jest negatywne nastawienie lokalnej społeczności do inwestycji.

600 metrów w cztery dni. 370-tonowy Kobben dojechał

W Gdyni zakończył się w sobotę transport okrętu podwodnego typu Kobben. Ważąca 370 ton jednostka pokonała ok. 600 metrów w ciągu czterech dni. Okręt stanął przy Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia chce urządzić w nim laboratoria wyposażone w symulatory.

"Sprzeczne z logiką, by Polska płaciła na strefę euro"

- Dla mnie jest sprzeczne z logiką, by kraje takie jak Polska, nie będące w strefie euro, płaciła pieniądze strefie euro - stwierdził w TVN24 Tomasz Poręba, eurodeputowany PiS. I dodał: - Sama strefa euro powinna najpierw wykorzystać instrumenty jakie ma, czyli Europejski Bank Centralny i euroobligacje. A dopiero potem sięgać do kieszeni najuboższych. Nie zgodzili się z nim pozostali goście "Faktów po Faktach".

Nie żyje "ojciec" porucznika Borewicza

W wieku 76 lat zmarł w sobotę w Warszawie reżyser Krzysztof Szmagier, reżyser popularnego serialu "07 zgłoś się". - Krzysztof Szmagier był moim przyjacielem przez wiele lat. Gdy odchodzą bliscy, to i my, w jakiejś mierze, po trochu odchodzimy - powiedział Bronisław Cieślak, odtwórca głównej roli w tym serialu.

"Zakazu nie postrzegam w kategoriach kneblowania"

Zakazu wystąpień medialnych nie postrzegam w kategoriach tragedii, poniżenia czy zakneblowania - powiedział w sobotę ks. Adam Boniecki podczas rozmowy z Moniką Olejnik w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbyła się promocja jego książki pt. "Lepiej palić fajkę, niż czarownice...".

"Myślę, że po powrocie będziecie z nich zadowoleni"

Rodziny żołnierzy przebywających na misjach poza granicami Polski spotkały się w sobotę w Elblągu na wspólnej Wigilii. Wysłuchały koncertu bożonarodzeniowego, podczas którego za pomocą telemostu łączono się z żołnierzami w Afganistanie.