Brudziński o wyjeździe Tuska do Nigerii: Premier zastosował rejteradę

- Donalda Tuska najprawdopodobniej coś uwiera. Tym czymś jest jego sumienie, i to że taką rejteradę zastosował, jest też symptomatyczne - Joachim Brudziński z PiS mówił w "Kropce nad i" w TVN24, komentując wyjazd premiera do Nigerii 10 kwietnia. Polityk zapowiedział, że w rocznicę katastrofy smoleńskiej jego partia będzie przed Pałacem Prezydenckim.

Leszek Miller: Tusk nie będzie się kojarzył z tą tragedią

- To są współczesne "Biesy", realizowane przez PiS - mówił w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. - Z tragicznego wypadku lotniczego chce się utworzyć niemal antyczną tragedię, spisek, w którego wyniku zginął najlepszy prezydent jakiego Polska miała - szef SLD odniósł się w ten sposób do zarzutów wobec Donalda Tuska o lekceważenie rocznicy katastrofy smoleńskiej. Stwierdził, że PiS i Jarosław Kaczyński chcą uczynić ze Smoleńska "wydarzenie, które na zawsze będzie dzielić Polaków".

"Młodzi, wykształceni, bezrobotni" trafili do Sejmu

Nietypowa wystawa została w środę otwarta w holu głównym Sejmu. Składa się z 28 czarno-białych fotografii wyróżnionych w konkursie "Dolnośląski Kalendarz Społeczny", którego tematem było bezrobocie wśród wykształconych, młodych ludzi.

Posłowie będą dostawać mandaty bez utraty immunitetu?

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się w środowej debacie za skierowaniem do dalszych prac projektu, który ma umożliwić karanie m.in. posłów i senatorów za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania im immunitetu. Teraz ustawa trafi do komisji.

Komenda Główna pod lupą MSW. Kontrola po medialnej burzy

Departament kontroli MSW sprawdza kwestie związane z organizowaniem szkoleń w Bukowinie Tatrzańskiej oraz użytkowaniem luksusowych samochodów przez komendantów niektórych jednostek policji - poinformowała w środę rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Chłopiec z Inowrocławia został uduszony? Matka z zarzutem zabójstwa

W jednym z mieszkań w Inowrocławiu policja znalazła martwe 1,5-roczne dziecko. W sprawie zatrzymana została matka chłopca oraz 31-letni mężczyzna. Prokuratura informuje, że dziecko prawdopodobnie zostało uduszone. W środe po południu postawiła matce zarzut zabójstwa. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter TVN24, kobieta w rozmowie z policjantami przyznała się do zabicia dziecka.

100 ton mięsa niewiadomego pochodzenia w ukrytym magazynie

Blisko 100 ton mięsa niewiadomego pochodzenia, a nie - jak wcześniej podawano - 30 ton, znaleziono w ukrytym pomieszczeniu w jednej z chłodni koło Białej Rawskiej - poinformował w środę Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Dodał, że zakończyło się już pobieranie próbek do zbadania mięsa. Kończy się też jego wywóz do utylizacji.

Zderzenie pięciu aut. Dwie osoby zakleszczone we wraku

Pięć osób zostało ciężko rannych w wypadku, do którego doszło w okolicach miejscowości Prudnik w woj. opolskim. Na drodze krajowej nr 40 zderzyło się pięć pojazdów, w tym ciężarówka. Dwie osoby zostały uwięzione w samochodzie. Droga jest zablokowana.

Piechociński apeluje o mniej emocji ws. OFE

O mniej emocji w wypowiedziach publicznych o OFE, a więcej pracy legislacyjnej - zaapelował Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. Wskazał m.in. na irytację ministra finansów, wywołaną propozycją towarzystw ubezpieczeniowych, by nie wypłacać emerytur dożywotnich z OFE.

"Ruch jest w ciągłym ruchu. Pewne panie odchodzą, inne przychodzą"

- Jak sama nazwa wskazuje, ruch społeczny ma to do siebie, że jest w ciągłym ruchu. Pewne panie przychodzą, inne odchodzą. Rozumiem ich decyzje - mówiła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 rzeczniczka Kongresu Kobiet Dorota Warakomska, komentując odejście z Kongresu Kobiet Jolanty Kwaśniewskiej i Henryki Krzywonos.

Co z tym pokoleniem?

Nie tylko w Wadowicach ślady Jana Pawła II są mniej widoczne. W "Czarno na białym" w ósmą rocznicę śmierci papieża pytamy też o pokolenie JP2. Ile zostało z tamtego narodowego uniesienia, poczucia wspólnoty i zjednoczenia wokół autorytetu wielkiego rodaka? Z badań wynika, że większość Polaków (wierzących - praktykujących i niepraktykujących) identyfikuje się z tym, co umownie nazywamy pokoleniem JP2. Ale poza tą symboliczną identyfikacją więcej dziś dzieli niż łączy. To, co dzieli najbardziej, to różne spojrzenie na Kościół.

Bez pamięci

W ósmą rocznicę śmierci papieża Polaka, Jana Pawła II, pytamy, co po nim zostało? Odpowiedzi na początek szukamy w jego rodzinnych Wadowicach. Tam, gdzie - jak on sam mówił - wszystko się zaczęło. Zaczęło i... skończyło. To bardzo wymowne, ale z trudem można tam dziś odnaleźć miejsca, z którymi związany był Karol Wojtyła, a nawet ślady tych miejsc. Niespełna 20 tys. Wadowice, które Jan Paweł II rozsławił na świecie, z tej reklamy najwyraźniej nie skorzystały.

Kalisz kontra Senyszyn

Senyszyn kontra Kalisz, czyli sąd partyjny w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Za pracę dla Europy Plus, czyli konkurencji politycznej, Ryszard Kalisz będzie się tłumaczył i stanie w oko w oko z Joanną Senyszyn. Jak adwokat poradzi sobie z profesor ekonomii? Partyjna stawka jest wysoka.

Co dalej z OFE?

Jest już raport o OFE, a za kilka miesięcy mają być decyzje. Co do tego, że jakieś trzeba podjąć, nie ma sporu. Sporna jest natomiast przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych. Pieniądze gromadzone są od lat, ale ciągle nie są przeliczone na konkretne emerytury. Będą wypłacane do czasu, czy do końca życia? Czasu na rozstrzygnięcia nie ma wiele.

Kolej na kulturę

Polskie kolejne znów kuszą nowymi standardami. Po dworcach i paniach w kasach biletowych biorą się za konduktorów. Mają dobrze mówić i dobrze wyglądać. Jeśli o tym zapomną, dostaną po premii. PKP próbują ustawić się frontem do klienta. I zmieniają także menu w Warsie. Tylko że klient czyli pasażer, bardziej od krewetek na talerzu woli po prostu szybko i tanio dojechać do celu.

Ósma rocznica śmierci Jana Pawła II. Kard. Nycz: To była wielka lekcja odchodzenia

Mimo zimowej pogody ponad tysiąc osób wzięło udział w czuwaniu modlitewnym na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w ósmą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. - Nigdy nie zapomnimy daty 2 kwietnia. Ona była zbyt znacząca. Była wielką lekcją odchodzenia i umierania - powiedział do zebranych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uroczystości odbyły się także w wielu innych miastach.

Staniszkis: Lubię Sikorskiego, ale ten jego Twitter jest niepoważny

Jakoś lubię Radosława Sikorskiego, ale on szybciej mówi niż myśli. Ten jego Twitter jest niepoważny - stwierdziła w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis. Jednocześnie skrytykowała premiera Donalda Tuska, który jak oceniła, umie manipulować i nie ma wizji rządzenia. Dostało się także inicjatywie Janusza Palikota i Marka Siwca - Europie Plus - którą Staniszkis określiła jako "grę na karierę kilku osób".

Katarzyna W. (nie)mówiła, jak zabiła? W zeznaniach Beaty Ch. wątpili i prokurator, i obrońca

Proces Katarzyny W. wszedł w fazę – jak określił to obrońca oskarżonej – mozolnego "maglowania materiału dowodowego". Ale podczas ostatniej rozprawy okazało się, że nawet ono może mieć ciekawy przebieg i elementy suspensu. Beata Ch., towarzyszka z aresztu Katarzyny W., wycofała się ze swoich wcześniejszych słów, jakoby oskarżona przyznała się jej do zabójstwa dziecka podczas imprezy. Co ciekawe, wiarygodność zeznań Ch. kwestionował zarówno prokurator, jak i obrońca.

"W decyzji Jolanty Kwaśniewskiej jest pewna aura tajemniczości"

To jest zaskakująca decyzja, w której jest "pewna aura tajemniczości" - uważa były premier Józef Oleksy. Polityk skomentował w ten sposób rozstanie się Jolanty Kwaśniewskiej z Kongresem Kobiet. - Ja zachowanie pani Kwaśniewskiej odbieram jako dużo bardziej racjonalne niż zachowanie jej męża - ocenił z kolei Marek Jurek z Prawicy RP.

Proces Katarzyny W. Relacja z czwartego dnia

2 kwietnia, podczas czwartej rozprawy procesu Katarzyny W. oskarżonej o zabicie swojej półrocznej córki Magdy, Sąd Okręgowy w Katowicach przesłuchał świadków: Leokadię W. (matkę oskarżonej), oraz Małgorzatę S. i Beatę Ch. (z którymi oskarżona przebywała w zakładzie karnym). Sąd nie zdążył przesłuchać świadków Daniela P. i Mateusza M. CZYTAJ: