Były dowódca Wojsk Lądowych, generał Waldemar Skrzypczak będzie od 8 września doradcą szefa MON, Tomasza Siemoniaka - poinformował rzecznik resortu Jacek Sońta. Skrzypczak tłumaczył na antenie TVN24, że zdecydował się objąć to stanowisko, bo "chce budować przyszłość sił zbrojnych".

Prawica Rzeczpospolitej Marka Jurka nie weźmie udziału w wyborach do Sejmu z całego kraju. Komitet wyborczy partii nie zebrał odpowiedniej liczby podpisów pod listami wyborczymi. Pod znakiem zapytania stoi też start w całym kraju Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.

Legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa złożył, w rocznicę porozumień sierpniowych, kwiaty pod pomnikiem poległych stoczniowców w Gdańsku. W rozmowie z dziennikarzami powiedział: - To było tak wielkie zwycięstwo, a efekty nie są na miarę tego zwycięstwa. I z tego jestem niezadowolony. I sam też ponoszę odpowiedzialność, bo parę rzeczy mogłem zrobić inaczej (...) Popatrzcie chociażby na tę stocznię [Stocznię Gdańsk - red.], ona przecież umiera.

Pielęgniarka oddziału noworodkowego szpitala w Sulechowie (Lubuskie) pełniła dyżur pod wpływem alkoholu. Jak podała policja, badanie wykazało, że miała ponad promil alkoholu w organizmie.

Piotrkowski Sąd Okręgowy przychylił się do zażalenia obrony i uchylił areszt dla maszynisty pociągu TLK Warszawa-Katowice, który 12 sierpnia wykoleił się w Babach k. Piotrkowa Trybunalskiego. Tomasz G. podejrzany jest o spowodowanie katastrofy kolejowej.

Dzieci coraz częściej przeglądają strony erotyczne w internecie - wynika z opublikowanego raportu eKid przygotowanego przez firmę badawczą Polskie Badania Internetu (PBI) i fundację Kidprotect.pl. Badania wskazują, że prawie połowa dzieci poniżej 13-15 przynajmniej raz w miesiącu zagląda na taką stronę.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce widzieć z kosmosu, co dzieje się na ziemi, pod każdą szerokością geograficzną. W resorcie dobiega końca przetarg na dostarczanie zdjęć satelitarnych z rejonów konfliktów i katastrof naturalnych. To drugie podejście Radosława Sikorskiego do budowy takiego systemu w Polsce. Jeśli tym razem projekt wypali, Centrum Operacyjne MSZ będzie korzystać z tych samych zdjęć, co amerykańska armia. Koszt: około 650 tys. zł rocznie

Kolejny problem mostu Północnego. Silny nurt Wisły podmywa jego filary. Rzeka jest tam już o kilka metrów głębsza niż w planach. Budowniczowie zastanawiają się, jak umocnić dno, żeby nie doszło do katastrofy. Pierwsze kosztowne próby nie przyniosły rezultatów. Czy problem może opóźnić oddanie Północnego? Urzędnicy nie chcą o tym słyszeć.

Chyba tylko jeden scenariusz powyborczy jest do wykluczenia - dziś nikt już nie mówi o koalicji PO-PiS. Inne konfiguracje zależą od poparcia uzyskanego przez partie w jesiennych wyborach. PO-PSL, PO-SLD, a może SLD-PiS? Tak mogą wyglądać koalicyjne układanki. Kto będzie górą, kto będzie dyktował warunki i ile partii stworzy razem stabilną większość?

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że spór o kształt debat wyborczych powinien się zakończyć. Sam będzie się koncentrował na kampanii profrekwencyjnej.

9 października, podczas wyborów do Sejmu, w kilku miastach Polski dojdzie do bardzo ciekawych pojedynków wyborczych. W stolicy pojedynek liderów: premiera Donalda Tuska i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W innych miastach równie emocjonująco.

Cztery rodziny z kamienicy w warszawskim Ursusie od miesiąca żyją bez dostępu do wody i kanalizacji. Po tym, jak sąd dwukrotnie uznał, że nowy właściciel budynku nie miał prawa wręczać im nakazów eksmisji, ten postanowił zmusić ich do wyprowadzki. Reporterka programu "Prosto z Polski" sprawdziła, dlaczego szykanowani mieszkańcy zostali bez pomocy.

Dokładnie o północy minął termin rejestracji list wyborczych. Największe partie - PO, PiS, SLD, PSL i PJN - nie czekały jednak do ostatniej chwili i większość swoich kandydatów w październikowych wyborach zarejestrowały do godzin wieczornych.

Gorąca dyskusja o kandydatach w nadchodzących wyborach. Zdaniem Bartosza Arłukowicza (PO) decyzja Zbigniewa Chlebowskiego o kandydowaniu do Senatu jest ryzykowna, ale też "niebezpieczne" jest wystawiania na listach PiS byłych szefów CBA i ABW. Drugi gość "Rozmowy bardzo politycznej" Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS) nazwał zaś stawianie tych ludzi na jednej płaszczyźnie z Chlebowskim "szaleństwem umysłowym".

Krzysztof Piesiewicz, mimo uzyskania niezbędnej liczby podpisów pozwalających na zarejestrowanie go jako kandydata w wyborach do Senatu, zdecydował, że nie weźmie w nich udziału. Informację podało radio TOK FM, któremu senator przekazał swoje oświadczenie.

PiS, odmawiając uczestnictwa w debatach, służy tabloidyzacji polityki i podważa zasady demokracji - stwierdził w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Skrytykował w ten sposób partię Jarosława Kaczyńskiego za to, że nie chce dyskutować na forum publicznym z innymi partiami. Jego zdaniem, zachowanie PiS-u w tej sprawie, to element strategii wyborczej.

Afera hazardowa, której był jednym z bohaterów, zabrała mu polityczne życie, ale w zamian przyniosła "dystans i pokorę". - Zmieniłem się, stałem lepszym człowiekiem i politykiem. Dziś już wiem, że w niej jest za dużo agresji i pomówień - mówi Zbigniew Chlebowski w przededniu walki o mandat senatora. Czy w przypadku wygranej odnajdzie się "izbie refleksji"? Trudno powiedzieć, bo nadal "jest gorącym zwolennikiem likwidacji Senatu". - Żałuję, że nie ma takiej woli. Ale i tak kandyduję.

- Zobaczymy jaka będzie jakość piątkowej debaty, czy to będzie klepanie się po plecach przyszłej koalicji, czy naprawdę debata o przyszłości Polski. Wtedy zobaczymy co dalej z debatami - oświadczył rzecznik PiS Adam Hofman, pytany czy jego partia jednak skusi się na spotkania w stylu przyjętym przez szefów sztabów wyborczych innych partii zasiadających w parlamencie.