"Petardy konstruował od małego". Sąsiedzi o Brunonie K.

Brunon K. kilka lat temu starał się o pozwolenie na broń, a już jako nastolatek fascynował się pirotechniką - mówią sąsiedzi mężczyzny, który planował zamach bombowy w stolicy. Informację tę potwierdziła policja. Sąsiedzi przyznają też, że znali Brunona K. głównie z widzenia, a "jego rodzina była cicha, spokojna".

"Nie przewiduję rekonstrukcji rządu"

- Nie należy się spodziewać żadnej rewolucji w rządzie - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk, odnosząc się do swojego spotkania z nowym prezesem PSL Januszem Piechocińskim. Premier dodał, że to PSL zdecyduje, czy Piechociński wejdzie do rządu, czy też wskaże premierowi inną osobę na miejsce Waldemara Pawlaka.

"Kiedyś i na POlityków przyjdzie kolej". Co pisał w internecie?

Kiedyś i na POlityków przyjdzie kolej - pisała na internetowych forach osoba mająca taki sam adres mailowy, jak zatrzymany Brunon K., 45-latek z Krakowa podejrzewany o planowanie zamachu na polskie władze. Proponował, by "organizować się przeciwko tyranii", bo "czas na czyny".

Planował zamach na Sejm, szykował 4 tony materiałów wybuchowych

45-latek z Krakowa, pracownik tamtejszego Uniwersytetu Rolniczego planował zamach na Sejm, gdy będą w nim prezydent, premier i ministrowie - poinformowała prokuratura. Zamierzał do tego użyć 4 ton materiałów wybuchowych umieszczonych w samochodzie. 9 listopada został zatrzymany i aresztowany. Podejrzewany nie działał sam. Śledztwo trwa nadal i nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

PO zyskuje 6 punktów, PiS tyle samo traci

34 proc. badanych, którzy zadeklarowali wolę uczestnictwa w wyborach chciało w listopadzie zagłosować na PO. Poparcie dla PiS wyniosło w tym miesiącu 18 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Próg wyborczy przekroczyły SLD (9 proc.) i PSL (7 proc.).

Zatrzymany ws. zamachów Polak wzorował się na Breiviku i zamachowcach z Oklahoma City. Kim jest Brunon K.?

Podejrzany o przygotowanie ataku na polskie władze chciał umieścić materiały wybuchowe w samochodzie ustawionym w pobliżu Sejmu. Jak dowiedział się nieoficjalnie tvn24.pl, śledczy ustalili, że wzorował się na Andersie Breiviku i amerykańskich terrorystach, którzy w 1995 roku zabili ponad 168 osób w Oklahoma City. Mężczyzna nie działał sam. Prócz niego zatrzymano jeszcze dwie osoby.

"Decyzja Tuska ws. Seremeta stosunkowo szybko"

Decyzja premiera Donalda Tuska o tym, czy przyjąć sprawozdanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta za 2011 rok, zapadnie "stosunkowo szybko", ale raczej jeszcze nie w tym tygodniu - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

Mężczyzna, który pomagał Brunonowi K., został zatrzymany dzisiaj rano

Zarzut przygotowań do zamachu na prezydenta, rząd i Sejm usłyszał 45-latek zatrzymany 9 listopada - poinformowała prokuratura i ABW na wspólnej konferencji. To pracownik krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Przyznał, że planował zaatakować Sejm, w chwili gdy będą w nim najwyższe władze. W sprawie głos zabrał Donald Tusk, dochodzą też kolejne szczegóły działań prokuratury i ABW.

Kalemba: Ja nie złożę dymisji. Piechociński wejdzie do rządu

Janusz Piechociński wejdzie do rządu - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba z PSL, podkreślając, że wtedy współpraca w koalicji będzie łatwiejsza. W programie "Jeden na jeden" mówił również, że nowy szef PSL powinien stanąć na czele resortu gospodarki i przejąć obowiązki Waldemara Pawlaka. On sam, jak zaznaczył, z rządu nie zamierza odchodzić.

"Nie jesteśmy wyizolowaną wyspą. Komunikat powinien być pełny"

- Nie jesteśmy wyizolowaną wyspą i tego typu sytuacje, tego typu "wariatów" - jak chociażby Anders Breivik - niestety też mamy - powiedział w TVN24 były szef GROM Roman Polko po informacjach o planowanych zamachach na polskie władze. Ekspert ds. bezpieczeństwa Piotr Niemczyk dodał: - Komunikat prokuratury pozwala nam przypuszczać, że mamy do czynienia z poważnym zagrożeniem.

Graś: sprawa zamachu wygląda na bardzo poważną

Rzecznik rządu Paweł Graś ocenił, że sprawa planowanego zamachu na konstytucyjne ograny państwa, o której poinformowała we wtorek rano krakowska prokuratura, wygląda na bardzo poważną. Powiedział też, że premier Donald Tusk wie o sprawie od kilkunastu dni.

Speckomisja zajmie się sprawą zamachu. "To sytuacja nadzwyczajna"

- Będziemy chcieli poznać szczegóły sprawy podczas posiedzenia komisji. To sytuacja nadzwyczajna, niespotykana w obecnym czasie - powiedział wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła. Jak powiedział w TVN24 członek komisji Konstanty Miodowicz, posiedzenie speckomisji odbędzie się w najbliższy czwartek.

Wyrok sądu wykonany. Wyszkowski: Wałęsa sam się przeprosił

Lech Wałęsa sam siebie, w moim imieniu, przeprosił - oświadczył były działacz Wolnych Związków Zawodowych Krzysztof Wyszkowski, odcinając się od przeprosin, które w poniedziałek zostały wyemitowane w telewizji. Jak stwierdził, to wyrok sądu umożliwił byłemu prezydentowi wyemitowanie komunikatu. On sam, jak zaznaczył, nie przeprosi Wałęsy.

"Piechociński do rządu, umowa koalicyjna nie jest najważniejsza"

Nowy prezes PSL powinien wejść do rządu - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, który wsparł Janusza Piechocińskiego. Jego zdaniem, umowa koalicyjna, której nie spisali na drugą kadencję Donald Tusk i Waldemar Pawlak, nie jest najważniejsza. Istotniejsze, jak zaznaczył, jest wypracowanie dobrych relacji.

"Tusk jest zależny od Piechocińskiego"

- Janusz Piechociński po tygodniu przekona się, że dobrym rozwiązaniem jest to, że on jest w rządzie i jest wicepremierem - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Ryszard Kalisz (SLD). Z kolei Adam Hofman (PiS) opór nowego szefa PSL przed wejściem do rządu tłumaczy świadomością faktu, iż gabinet Tuska "szkodzi polskiej wsi".

"Nie jest rozważany wniosek o ekshumację Marii Kaczyńskiej"

Nie jest rozważany wniosek o ekshumację prezydentowej Marii Kaczyńskiej - napisali we wspólnym oświadczeniu szef PiS Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Brat i córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego i córka odnieśli się w ten sposób do poniedziałkowej publikacji "Naszego Dziennika".

"Moja misja? Zapewnić 12 proc. poparcia, pogodzić starych z młodymi, odejść"

- Nie mówiliśmy o żadnych wariantach - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Piechociński, pytany o to, czy omawiał z premierem temat personaliów nowego ministra gospodarki. W kilku zdaniach określił też najważniejsze punkty jego misji jako prezesa PSL. - Zapewnić 12 procent poparcia w wyborach, pogodzić moje pokolenie z "młodymi", pokazać, że polityka może być twórcza, być nie tylko politykiem, ale politykiem-ekspertem - wyliczał.

Współlokator odpowie za podżeganie do zabójstwa małżeństwa z Milanówka

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie podżegania do zabójstwa małżeństwa Elżbiety i Wiesława Drzewińskich z Milanówka. Oskarżonym jest Piotr B., lokator należącej do nich willi, który od dawna pozostawał głównym podejrzanym w sprawie, a rok temu usłyszał zarzuty. Jeszcze przed swoim tajemniczym zaginięciem Elżbieta Drzewińska pisała w liście do męża, że jeśli umrze w ciągu roku "to bezpośrednim sprawcą śmierci będzie B.".

PiS traci, PO nadal się umacnia. PSL ledwo nad progiem

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, na PO głosowałoby 37 proc. ankietowanych. PiS poparło 26 proc. - wynika z najnowszego sondażu MillwardBrown dla TVN24. Na PSL zagłosowałoby 6 proc. badanych.

Premier przyjął dymisję Pawlaka. I wykonał szybki telefon do Piechocińskiego

Donald Tusk przyjął dymisję Waldemara Pawlaka z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki. Ich spotkanie nie trwało długo. Jeszcze krócej Tusk rozmawiał przez telefon z następcą Pawlaka na stanowisku prezesa PSL Januszem Piechocińskim. Pogratulował mu wygranej. Premier zadzwonił do niego, gdy Piechociński przygotowywał się do programu "Fakty po Faktach" w TVN24.

Węglarczyk wicenaczelnym "Rzeczpospolitej". Naczelny będzie z konkursu

Rada nadzorcza Presspubliki, wydawcy "Rzeczpospolitej", ogłosi we wtorek konkurs na redaktora naczelnego tego tytułu. Do czasu jego rozstrzygnięcia pełniącym obowiązki naczelnego pozostanie Andrzej Talaga. Na stanowisko jego zastępcy powołany został Bartosz Węglarczyk, który równocześnie pozostaje naczelnym miesięcznika "Sukces".

Jest alternatywa dla Pawlaka. Decyzja w środę

- Na środę zwołałem naradę prezesów. Chcę podczas niej przedstawić skorygowany plan po dzisiejszej decyzji Waldemara Pawlaka - poinformował Janusz Piechociński. Nowy prezes PSL zapewnił, że po decyzji ustępującego wicepremiera i ministra gospodarki "ma bardzo konkretny plan". Jego część Piechociński przedstawi dzisiaj premierowi podczas zaplanowanej na godz. 19 rozmowy.

Katarzyna W. poszukiwana listem gończym

Katarzyna W., podejrzana o zamordowanie swej półrocznej córki Magdy, jest od poniedziałku ścigana listem gończym. Wydanie dokumentu było możliwe po wcześniejszej decyzji katowickiego sądu, który uwzględnił wniosek o aresztowanie podejrzanej na 14 dni.