Pierwsza w Europie, druga na świecie. Dzisiaj święto Konstytucji 3 maja

01.05.2018 | Najdłuższa największa najwyżej zawieszona. Polacy biorą swoją flagę w ręce i biją rekordy
01.05.2018 | Najdłuższa, największa, najwyżej zawieszona. Polacy biorą swoją flagę w ręce i biją rekordy
Źródło: Fakty TVN
Mija 227 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się od mszy św. w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela z udziałem prezydenta Andrzej Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. W południe prezydent wygłosi przemówienie na pl. Zamkowym.

Uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 maja rozpoczną się rano. Na godzinę 10 zaplanowana jest msza święta w intencji ojczyzny w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.

W południe prezydent podczas uroczystości na placu Zamkowym wygłosi przemówienie. Zgodnie z zapowiedzią prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego będzie ono dotyczyć między innymi referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha wskazał, że należy spodziewać się ważnego wystąpienia prezydenta także w kontekście "spraw bieżących".

W uroczystościach w Bazylice Archikatedralnej oraz na placu Zamkowym weźmie udział także premier Mateusz Morawiecki.

W dniu Święta Narodowego 3 Maja dla zwiedzających zostanie udostępniony Belweder.

Uroczystości na Litwie

Z kolei w Wilnie, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja odbędzie się uroczyste posiedzenie litewskiego Sejmu z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Beaty Mazurek.

Zaplanowano też złożenie kwiatów na cmentarzu na Rossie w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego oraz uroczystą mszę świętą w kościele Ducha Świętego w Wilnie, z udziałem zespołu Mazowsze.

Pierwsza na Europie, druga na świecie

Uchwalony 3 maja 1791 roku akt prawny był pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Ta "ustawa rządowa" zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa.

Konstytucja 3 maja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. Przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Nadal pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.

Autor: pk//plw / Źródło: PAP

Czytaj także: